Eesti uudised

Narvakas peo eel: täna tähistame Nõukogude armee, homme vabariigi aastapäeva! (8)

Arvo Uustalu, 25. veebruar 2015 07:00
KAKS TÄHTPÄEVA: Viktori ja Nikolai jaoks on Nõukogude armee ja laevastiku sünnipäev Eesti vabariigi aastapäevast tähtsam.Foto: Aldo Luud
"Täna peame Nõukogude armee ja laevastiku sünnipäeva. Kui homme sellest väsinud ei ole, siis tähistame ka Eesti vabariigi aastapäeva," ütles esmaspäeva pärastlõunal juba pisut napsine narvakas Õhtulehele.

Samal ajal kui president Toomas Hendrik Ilves Rakvere teatris teenetemärke jagas, tehti piirilinnas viimaseid ettevalmistusi 24. veebruari paraadiks.

Kuigi suurel osal narvakatest on kaks pidupäeva järjest, hakkab 23. veebruar siiski tasapisi unustuse hõlma vajuma.

Vande andnud Nõukogude armees

Samal teemal

Esmaspäeva pärastlõunal käisid Narva Peetri platsi ümbruses ettevalmistustööd eelolevaks kaitseväe paraadiks: kopp korjas kokku viimast lund, töömehed paigaldasid tribüüni ja piirdeid, kohale toodi suur trafo, toidukohtadesse tassiti pirukaid, linnuses kerisid televisioonimehed lahti kaableid, politseinikud võtsid kohti sisse.

Narva punavallutajatele pühendatud memoriaali juures lebas neli nelki, kimp punaseid kunstlilli ja kärbunud lillekimp, mis kokku seotud Georgi lindiga.

Hermanni linnuse lähedal pargipingil istunud Viktor, Nikolai ja Natalja tähistasid kerge napsuga Nõukogude armee ja laevastiku aastapäeva.

"Mina andsin vande 1982. aastal Nõukogude armees. Vannet antakse üks kord elus. Anna mulle andeks, aga kui sõjaks läheb, siis mina ei ole eestlaste poolel. Mina olen sündinud Narvas ja kui mind siit välja tahetakse ajada, siis võtan samuti automaadi," ütleb pisut napsine Viktor bravuurselt.

Viiekümnendates eluaastates Viktor kinnitab, et narvakas oli juba tema vanaisa. Aga eesti keelt ta ei oska.

"Olin 2010. aastal Tartus haiglas. Sinna ei kostnud ühtegi venekeelset raadiojaama. Mul oli Tartu bussijaamas budjonnovka peas. Seda võib osta igalt turult. Noorukid vaatasid mind vihaste pilkudega, aga mina ei teinud neile midagi ja nemad ei teinud mulle midagi," meenutab Viktor oma Emajõelinnas käiku.

"Venemaa ei ründa," on ta kokkuvõttes kindel ja lubab, kui jaksu on, paraadi vaatama minna. Ka seitsmekümnendates aastates Nikolai ütleb, et tõenäoliselt ta paraadile läheb.

Küll on tal südamel hoopis muu: "Olen Narvas elanud viiskümmend aastat ja mul on Vene pass. Kodakondsuse võiksid saada kõik, kes nii kaua siin elanud on!" ütleb ta solvunult.

Käbedalt Hermanni linnuse poole kõndiv Anna ütleb samuti, et tema läheb kindlasti paraadile. Siiski leiab ta, et Eestile pole armeed üldse vaja.

"Venemaa meid ei ründa. Oht tuleb Läti poolt," ütleb ta ning lisab, et Obamat ta ei salli, kuid Putinist peab väga lugu.

Eestis minnakse Eesti armeesse

Plastmõõkadega Hermanni linnuse hoovis mõõgakunsti harjutanud Levi, Mark ja Artjom räägivad eesti keelt eri tasemel, kuid noormehed on oma kodumaa patrioodid. Ajakirjanikuga eelistavad nad rääkida siiski vene keeles.

"Kui on aeg armeesse minna, siis läheme. Eestis minnakse ikka Eesti armeesse. Lõpetame gümnaasiumid ära, ehk siis näeb, mis elu toob. Aga kui siin saab head palka, siis välismaale me ei kipu," ütleb Levi.

Noormehed tõdevad, et nende jaoks on 23. veebruar nagu iga teine päev, kuid nende perekonnad seda tähistavad.

"Läheme homme paraadile. Eesti armee on väike, aga selleta ei saa. Eelmisel korral lugesin üle kõik masinad, aga arvu enam ei mäleta," ütleb Mark.

Narva südalinnas naise ja lapsega jalutanud Aleksander on noor mees, kes on armeeteenistuse läbinud.

"Kas ma paraadile lähen, seda veel ei tea, aga armee peab igal riigil olema. Olgu armees kas või tuhat meest. See näitab, et enda eest ollakse valmis seisma. Seda ma ei karda, et Venemaa ründab. Ei ole siiani rünnanud, ega ründa ka nüüd," räägib ta soravas eesti keeles.

Eesti keelt vabalt valdav Anastassia on noor ema, kel vankris tilluke plikatirts.

"Ma ei tea üldse, mis poliitikas toimub ja mind see ei huvita. Aga muidugi tunnen, et see on minu kodumaa ja siin on minu kodu. Eestil pole armeed vaja. Sellele läheb liiga palju raha. Nii väike armee ei kaitse kedagi," nendib ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee