Maailm

Rahumarsil kärgatas pomm (2)

Tõnis Erilaid, 23. veebruar 2015 07:00
EKSPERDID POMMIPAIGAS: Uurijad korjasid Harkivis plahvatuspaigalt kokku iga väiksemagi metallitüki. Taamal lebab Ukraina lipuga kaetult üks hukkunuist. Foto: AFP
Eile kogunesid Harkivi elanikud rahumarsile, et tähistada Maidani väärikuse revolutsiooni aastapäeva. Vaevalt oli üks kolonnidest kohaliku spordihoone juurest liikuma hakanud, kui plahvatas kilekotis lumme peidetud lõhkekeha. Surma sai kaks, vigastada kümmekond inimest. President Porošenko sõnul pidi samal päeval plahvatus olema ka Odessas.

Harkivis plahvatanud lõhkekeha sisaldas metallitükke, mis oleksid laiali lennates teinud suuremat kahju, kui osa pommi löögijõust poleks enda peale võtnud mööda sõitnud kaubaauto.

Pommipanijaid õpetati Venemaal?

Lõhkekeha plahvatas kella 13.20 paiku kohaliku aja järgi.

Samal teemal

Juba paari tunni pärast teatas Ukraina julgeolekuteenistus, et neli pommi paigaldamises kahtlustatavat inimest on vahistatud. Nelikult võeti ära relvi ja granaadiheitja. Riigi julgeoleku- ja kaitsenõukogu nõukogu vastutava sekretäri Oleksandr Turtšinovi sõnul valmistati

Ukraina kodanikest koosnev diversioonigrupp ette Venemaal Ukraina piiri lähedal Belgorodis ja seal anti neile ka lõhkekeha tegemiseks vajalik materjal. Julgeolekuteenistuse esindaja kinnitusel olid need mehed kavandanud veel mitut terroriakti Harkivis. Muu hulgas olevat olnud sihikul ka üks kohalik klubi, kus armastavad koguneda Ukraina sõdurid.

Plahvatuses sai surma kohalik aktivist ja miilitsa alampolkovnik, 15aastane nooruk on haiglas koomas ja arstid võitlevad tema elu eest. Haavata sai viis miilitsat, kes kõndisid kolonni kõrval, et kaitsta inimesi ohu eest.

Venemaa uudisteportaali NewsRu.com andmeil levis Twitteris erakonna Teine Venemaa pressiesindaja Aleksandr Averini säuts "Meie omad lõhkasid ukrainlasi Harkivis".

Portaali Grani.ru küsimusele, kas ta väitis sellega, et Teine Venemaa on plahvatusega seotud, vastas Averin: "Me vaikime!" Harkivis varem olnud plahvatused – viimati selline oli jaanuaris, ja nagu eile, oli lõhke-keha paigutatud lumme mae-tud kilekotti – on seni enda "saavutuseks" nimetanud põrandaalune liikumine Harkivi Partisanid.

Samal ajal Kiievis tuhandete inimeste osavõtul korraldatud väärikuse marss möödus vahejuhtumiteta. Sellel osales koos president Petro Porošenkoga teiste riigijuhtide seas ka Eesti peaminister Taavi Rõivas. Enne marsi algust oli Porošenko näidanud riigijuhtidele Venemaa relvi, mis on terrorivastase operatsiooni ajal Ida-Ukrainas separatistidelt ära võetud.

Kuigi terrorivastase operatsiooni staabi pressiesindaja Andrei Lõssenko kinnitas pühapäeval, et separatistidega jõuti raskerelvastuse tagasitõmbamises kokkuleppele, nagu see Minskis kokku lepiti, teatas nõndanimetatud Donetski vabariigi sõjaline juht, et relvade minemaviimine algab küll teisejärgulistel rindelõikudel, aga mitte

Donetski all, kus tulevahetus kestab. Eile teatati ka elavast lahingutegevusest Mariupoli lähedal Širokinos, kus separatistid alustasid Lõssenko andmeil juba teist tankirünnakut.

"Meie üksused ei tagane. Lahing kestab," ütles ta. Širokino kaitsel on vabatahtlikest koosnev polk Azov, kelle sõnul sai laupäeval lahingutes surma üks ja haavata kaks võitlejat. Pool Širokinost on valitsusvägede, teine pool separatistide käes.

Lahingute leevenemiseks andis lootust see, et ööl vastu pühapäeva vahetati vange. Separatistid andsid Ukraina poolele üle 139 nende sõdurit ja said vastu 52 oma võitlejat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee