Maailm

Internetis kontrollimatult leviv spermadoonorlus hirmutab eksperte (6)

Õhtuleht.ee, 23. veebruar 2015 07:00
LEGAALNE: Seattle’i spermapanga käskjalg on valmis iga hetk kaugele nähtava reklaamiga varustatud jalgrattal abi vajava naise juurde sõitma. Foto: Reuters
42aastane briti spermadoonor Declan Rooney kinnitab, et temalt ootab last mitukümmend naist. Kolme naisega on ta saanud vahekorras olles kokku kuus last ja Mail on Sunday hinnangul võib ta juba olla koguni 55 lapse isa.

Declan Rooney reklaamib oma teenust Facebookis ja on enda väitel Suurbritannia kõige tulemuslikum spermadoonor. Oma tegevuses kasutab endine veebidisainer varjunime Upton North.

Samal teemal

Sarnaste isehakanud spermadoonorite hooplemine on eksperdid ja arstid murelikuks teinud. Ametlikult tegutsevates spermapankades saavad doonorid olla maksimaalselt kümne lapse isaks, kuid nagu Rooney reklaamist

nähtub, ei ole teda keegi piiranud. Tema lapsed ei tea, kes on nende isa ja kui nad tõenäoliselt elavad ka tulevikus lähestikku, võivad mõned neist abielluda ja saada omakorda lapsi. See aga võib olla geneetiliselt ohtlik. Ekspertidele teeb seegi muret, et säärane Facebooki-doonorlus ei ole kontrollitav, sest keegi ei tea sellega tegelevate meeste tervise kohta midagi. "Nende teenuseid kasutavad naised riskivad kohutavalt," hoiatab ühe Londoni fertiilsuskliiniku arst Suvir Venkataraman. "See on vaikselt tiksuv pomm, mis võib tulevikus plahvatada ja palju pahandust teha," arvavad eksperdid.

Declan Rooney alustas oma teenuse reklaamimist eelmise aasta märtsis ja kinnitab, et võib sõita oma elukohast kuni 80 kilomeetri kaugusel elavate emaks saada soovivate naiste juurde või, kui see on sobivam, kohtuda nendega mõnes hotellis. Kuigi reklaamivihjeist võib aru saada, et ta on valmis ka tavapäraseks seksiks, kui naised seda soovivad, eitas Rooney seda võimalust Mail on Sundayga kõneldes. Päev pärast reporteriga kohtumist võttis ta ka oma Facebooki lehekülje maha.

Eraviisiline spermadoonorlus pole Inglismaal seadusvastane juhul, kui mees selle eest tasu ei nõua. Küll aga saab politsei ohtralt kaebusi, et sellised doonorid pressivad naistelt raha välja või sunnivad nad vahekorda astuma. Rooney kinnitas reporterile, et tema tegutseb puhtast altruismist ja seaduskuulekalt. "Ma võtan ainult niipalju raha, kui suured on minu kulutused naistega kohtumiseks."

Temalt olevat lapsi saanud ka lesbid. "Ma armastan seda tööd, sest saan inimestega suhelda, kuulata nende muresid ja aidata, nagu oskan. Ma ei tee midagi illegaalset," väidab Rooney. "Ma olen saanud kirju abipalvega 5000 naiselt. Osale, kes elavad liiga kaugel, pean ära ütlema."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee