Galeriid

GALERII: Viimsi mõisast löödi vaenuväed taganema (4)

Õhtuleht.ee | Video: Marianne Ubaleht, 22. veebruar 2015 16:46
Foto: Marianne Ubaleht
Viimsi võimas toimus täna taaslavastuslahing "22. weebruar 1919", mille stsenaariumi kohaselt vallutasid Eesti soomusronglased ja Soome vabatahtlikud punaarmeelaste käest Marienburgi (tänapäeval Aluksne) lossi.

Taaslavastuse lahingu korraldasid Saaremaa Sõjavara Selts ja Eesti Sõjamuuseum ning taaslavastuse peakorraldaja Margus Sinimetsa sõnul valiti lahing seetõttu, et lavastuse päevaks sattus 22. veebruar.

"Kõige olulisem oli valida lahing, mis sobib päevaga. Idee on meil arenenud aastatega. Olen neli aastat korraldanud rahvusvahelisi Saaremaa Sõjaajaloo päevi, kus mastaabid on suuremad. Mõnikord on olnud lausa 150-200 meest lahinguväljal," ütles Sinimets.

22. weebruari lahingu taust

Pärast kolm kuud kestnud lahinguid oli Vabadussõda jõudnud veebruariks väljapoole Eesti piire. Kindral Laidoner sai 24.02.1919 Maapäevale ette kanda, et Eesti on punastest vaba.
Lõunarindel olid 21. veebruariks Soome vabatahtlikud Põhjapojad, kolonel Hans Kalmu juhtimisel, jõudnud Marienburgi (Aluksne) lähistele ja tegid ettevalmistusi linna ründamiseks lõunaküljelt.

Lõunarinde lahingutes oli oluline roll meie kitsarööpmelistel soomusrongidel. 21. veebruariks oli peale Hopa mõisa ja Korva jaama vallutamist jõudnud Marienburgi alla ka soomusrong nr 2 Paul Laamani juhtimisel. Rünnakut alustas Põhjapoegade 3. kompanii, mida toetas hiljem kohalejõudnud soomusrongi dessantmeeskond. Nende ülesanne oli Marienburgi rünnata põhjapoolt.

Võitlejad kandsid siis valdavalt Vene ja Saksa maailmasõja-aegset riietust-varustust.
Relvastuseks oli käsirelvad: vene Mosin ja Jaapani Arisaka tüüpi vintpüssid, saksa Mausrid ja inglise Einfeldid. Kuulipildujatest Maximid, Wikwersid ja Lewised. Ohvitseridel on vööl vene Nagant või saksa Parabellum (P08).

Lavastuses vallutavad Eesti soomusronglased ja Soome vabatahtlikud kahe punaarmee kompanii käest Marienburgi lossi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee