Tõnis Erilaiu lehesaba | Blogid

Kuidas tegutses Eesti ägedaim pealekaebaja (14)

Tõnis Erilaid, 21. veebruar 2015, 07:00
 TAIRO LUTTER
Tõenäoliselt oli üks suuremaid pealekaebajaid nõukogude ajal kompartei Tallinna linnakomitee koolide osakonna juhataja kohalt juba 45aastaselt invaliidsuspensionile saadetud, end sageli närvihaiglas turgutanud Anna Brandt.

Muu hulgas kirjutas ta 1950. aastal ülemnõukogu presiidiumi esimeheks saanud kirjanik August ­Jakobsoni kohta Moskvasse, et kuigi too on saanud kaks Stalini preemiat, oli ta kodanlikul ajal tuntud pornograafiliste teoste autorina.

Kaebus ei mõjunud. Jakobson jäi ametisse. Brandt kaevas kaua ja järjekindlalt auku Nikolai Karotammele. Olaf Kuuli kirjutab, et üht kaebekirja arutati isegi kompartei keskkomitee sekretariaadis ja võis olla abiks "Eesti süüasja" alustamisel, mis viis kurikuulsa 1950. aasta suurpuhastuse ja 8. pleenumini.

Vähe oli neid riigitegelasi Eestis, kelle kohta ta kaebekirju ei saatnud – Stalinist alates selliste väiksemate vendadeni, nagu ­Malenkov, Mikojan, Hruštšov, ­Vorošilov jt välja. Loomulikult puistas ta südant ka Beriale. Aga Brandt otsustas kaevata ka Malenkovi enda peale, et too piisava agarusega Eesti juhtkonda ei puhasta: "Endiselt on kõik juhtivad kohad eesti rahva paadunud vaenlaste käes." Moskva ärkas. Brandt saadeti nõukogudevastase agitatsiooni eest kümneks aastaks trellide taha. Ta vabanes ja jätkas kaebuste kirjutamist isegi 80aastasena, märgib Kuuli.

14 KOMMENTAARI

k
22. veebruar 2015, 10:58
kas ta on maetud Varbla uuele kalmistule ?
a
Asjalikkus loob usaldust, et on tõde 22. veebruar 2015, 10:44
Vahvad teated Erilaiult. Võis olla küll nii. Oleks parem, kui selliste faktide kohta oleks viiteid, millistel alustel need on esile toodud. Tänapäeval on palju segast ja libalikku, liiga palju põhineb kuuldustel ja eelarvamustel, propagandaraamatutel jms.
Loe kõiki (14)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee