Eesti uudised

Kolm aastat lusti läbi – neljapäeval tõi politsei Galojani Eestisse ja pani vangi (44)

Teet Teder, Karoliina Vasli, 21. veebruar 2015 07:00
KOHTUS: Galojani süüdimõistmine jõustus 2012. aasta 18. jaanuaril, kui riigikohus ei võtnud tema kaitsja vandeadvokaat Sven Sillari kaebust arutusele. Foto: ARNO SAAR
Londoni lennujaamas anti Anna-Maria Galojan neljapäeval Eesti politseinikele üle. Staarpõgeniku Eestisse toomise eest tuleb maksumaksjail välja käia 4267 eurot.

Anna-Maria Galojanile sõitsid Londonisse järele politsei- ja piirivalveameti (PPA) ametnikud üksusest, mis kriminaalpolitsei rahvusvahelises koostöö hulgas tegeleb ka tagaotsitavatega – nende otsimise, kinnipidamise, väljaandmise ja konvoeerimisega.

Samal teemal

Konvois on alati vähemalt kaks politseinikku. Galojanile sõitis järele koguni kolm: kaks naist ja üks mees.

Londonist toodi Galojan lennukiga Helsingisse ja siis laeval Tallinna, kus ta neljapäeva õhtul otseteed vanglasse viidi.Sealse kodukorra järgi paigutatakse vanglasse saabunu enne läbiotsimist ajutiselt ootekambrisse, isiklikest asjadest eraldi. Ootekambrisse lubatakse kinnipeetava soovil kaasa võtta ainult hädavajalikke tarbeesemeid. Seejärel otsitakse kinnipeetu läbi ja ta peab ennast ka riidest lahti võtma.

Vangla direktor Kaimar Karuauk ütles Kuku raadiole antud intervjuus, et ühtlasi kontrolliti eile Galojani tervist. "Kui tal on kaebuseid või vajab ravi, siis hakatakse seda ka kohe osutama." Vangistusseaduse järgi ei tohi kinnipeetava vastuvõtuosakonnas viibimise aeg ületada kolme kuud. "Kui me saame esmased protseduurid tehtud, siis edasi kannab ta karistust Harku ja Murru vanglas," rääkis Karuauk. Esmased toimingud, mida Tallinna vanglas tehakse, on näiteks riigikeele oskuse ja taseme kindlakstegemine, pildistamine, sõrmejälgede ja DNA-poovi võtmine.

Uut istungit ei tule

Galojani üle uuesti kohut ei mõisteta, sest selles kriminaalasjas on kohtuotsus tehtud ja jõustunud. Tänavu jõustus küll seadusemuudatus, mis lubab vangistusest kõrvale hoidmist kuriteona käsitleda, kuid Delfile öeldi prokuratuurist, et kavatsust Galojanile lisakaristust nõuda neil pole. Päris selge ei ole, kas Galojani Londonis redutamist saab tõlgendada kui karistusest kõrvalehoidmist ja seetõttu tema karistust suurendada, ütles Õhtulehele justiitsministeeriumi pressiesindaja Maria-Elisa Tuulik.

Tallinna vanglas ei ole Galojanil midagi muud teha, kui kambris istuda. Hiljem, Harku ja Murru vanglas on tal võimalik teha õmblus- ja majapidamistöid, köögis abiks olla jms. Kohtuotsuse järgi mõisteti

Galojan vanglasse viieks kuuks, sest laristas 60 000 eurot MTÜ Eesti Euroopa Liikumine raha. Muu hulgas ostis ta soojamaareise ja juveele. Vastavalt Harju maakohtu määrusele oleks Galojan pidanud vanglasse minema 2012. aasta 7. veebruari hommikul, kuid seda ta ei teinud, sest oli Eestist lahkunud.

Miks info Galojani toomisest ajakirjandusse lekkis?

Ministeeriumi kõneisik Maria-Elisa Tuulik ütleb, et anti infot, mis oli võimalik sel hetkel avaldada. "Eelteavet kinnipeetavate transportimise kohta me avaldada ei saa. Isikute konvoeerimiseks on omad reeglid, mida kõik konvoimeeskondadesse kuuluvad ametnikud peavad täitma, kuid neid ei saa turvalisuse kaalutlustel avaldada, nagu ei avaldata tavapäraselt ka konvoi toimumise aega, marsruuti ja muid konvoeerimisega seonduvaid aspekte." Millal Eesti õigusorganeid teavitati, et Galojan välja antakse? "Justiitsministeerium oli teadlik isiku äratoomisest piisava aja jooksul enne tema äratoomist, mis kulus konvoeerimise ettevalmistamiseks. Eelteavet kinnipeetavate transportimise kohta me avaldada ei saa. Konvoeerimise puhul ei ole me minevikus ega saa avaldada ka tulevikus teavet, mis võiks konvoeerimise korraldamise ohtu seada," kostab ta. Delfi oli Galojani naasmisest teadlik ja läks seda isegi pildistama. Ministeerium teavitas neid? "Võin käsi südamel öelda, et mina või keegi teine meie avalike suhete osakonnast seda ei teinud. Tõesti ei tea, kuidas info sinna jõudis," sõnab Tuulik.

Facebooki-postitused katkesid kolmapäeval

Anna-Maria Galojan jagas nädala hakul oma Facebooki-lehel pilti sinistest roosidest, millel ümber sinimustvalged lindikesed. Juures oli tekst: "I Love Estonia." Saatuse irooniana pidi ta vägisi tooduna üleeile südamelähedasele kodumaale naasma pärast kauast eemalviibimist. Tema viimaseks postituseks Facebookis jäi kolmapäeval lisatud pilt, millel tekst (tõlge inglise keelest): "Meid defineerib see, kuidas me pärast langemist uuesti tõuseme." Sellele postitusele eelnevad roosas printsessikleidis poseerimised Londonis asuvas Landmarki viietärnihotellis ja foto, millega ta soovib oma jälgijatele head ööd.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee