Foto: MARKO KALDUR www.avastaeesti.ee
Marko Kaldur 23. veebruar 2015 10:18
Vabariigi Aastapäeva "pikal nädalavahetusel" tasuks lisaks kaitsejõudude paraadile Narvas ning Presidendi vastuvõtule Jõhvis külastada ka nõiduslikke Ida-Virumaa paikasid. 

Neile, kes suunduvad lähiajal Ida-Virumaale, on põlevkivimaakonnal mõndagi maagilist välja pakkuda: nõiakaevud, nõiaahjud ning tulemägi.

Lisaks "pingviinikostüümile", millega paljud sedapuhku Kirde-Eestisse suunduvad, võiks seetõttu riidekotis olla ka mugavamad looduses liikumise riided ja jalanõud.

Aastaid tagasi tegevuse lõpetanud ning suletud kaevandused upuvad tasapisi vee alla. Mõned neist on juba pilgeni vihma- ning sulaveega täitunud, mistõttu iga uus üleujutus pressib kaevandusekäikudesse rohkem vett kui sinna mahub. Kõigi füüsikareeglite kohaselt peab aga ülejääk kuskile minema.

Sedasi ongi mitmele poole Ida-Viru metsade rüppe tekkinud omamoodi nõiakaevud, kustkaudu kaevanduste üleliigne vesi välja pulbitseb.

Kes on näinud Tuhala nõiakaevu "keemas", see kujutab endale toimuvat ette. Ainult et Ida-Viru nõiakaevud on veelgi võimsamad ning tihtipeale purskavad mitmekaupa korraga, otsekui nõidade orgia Walpurgi mäel.

Kui suletud kaevandustest valgub välja peamiselt üleliigne vesi, siis praegu veel töötavad pöialpoistepesad eritavad maapinnale hoopistükkis kaevurite soojasid aurusid.

Kõik see töölemineku eel söödud hapukapsas ja hernesupp peab ju miskitmoodi atmosfääri soojendama jõudma, vastasel korral paisuks Maakera õhupallina mitu korda suuremaks kui ta praegu on.

Nii ulatuvad väga paljudes kohtades maa seest välja nõiaahjud ehk kaevanduste ventilatsioonišahtid, mille tihedad aurupilved ümbritsevate puude latvadest kõrgemalegi pahisevad.

Maapõuest välja tungiva auru surve on sedavõrd tugev, et kui näiteks tühi plastpudel selle pilve alaossa visata, tõuseks see sekundiga puulatvadest kõrgemale. Loomulikult tuleb pärast taara metsa alt ka kokku korjata!

Taolisi nõiaahjusid kohtab veel tegutsevate kaevanduste territooriumil, nii metsades kui heinamaadel. Eemalt tunneb need ära kõrgete aurupilvede järgi, praegusel talvel aga tekivad šahtide ümber veeauru jäätumisel kuni kümne meetri kõrgused jäävulkaanid.

Kui 1916. aastal Kukrusel tööstusliku põlevkivikaevandamisega algust tehti, ei vaevunud keegi kaevandamisjääke sedavõrd hoolikalt sorteerima, kui seda tänapäeval tehakse.

Narva-Tallinn maantee äärde kuhjatigi esimene tuhamägi (ehk korrektse nimetusega aherainemägi), mille sisemusse ka arvukalt põlevkivimaaki kogunes.

Millalgi 1960. aastate paiku toimus põlevkivi iseeneslik süttimine ning aastaid lehvis mäeharja ümber paks suitsulipp, ümbruskonda vastiku haisuga mattes.

Hiljem taandusid tulekolded sügavale meie oma Etna sisemusse ning mäe sees toimuvatest protsessidest andsid aimdust vaid üksikud soojad laigud mäe nõlvadel.

Umbes kümnendi eest jõudis põlemine aga taas mäe pinnale.

Praegu võib Kukruse mäele tõusja näha erinevais paigus suitsupilvi mäepõuest välja pahvatamas, põlenud pinnase laikusid leidub kõikjal nõlvadel, kirbe keemialehk ärritab ninasõõrmeid veel enne mäele tõusmistki.

Mäe harjale viiv betoontrepp on aastatega laineliseks vajunud - arvukate mäesiseste põlemiskollete kokkuvarisemise tõttu. Mõõtmistulemused on ka tõestanud, et põlemisprotsesside tõttu on mägi ca meetri madalamaks jäänud.

Ida-Viru nõiaahjud, nõiakaevud ja tulemägi on põnevad paigad, kus teel Narva või tagasi peatuda. Või kõiki avastades suisa terve Vabariigi Aastapäeva eelne nädalavahetus veeta.

Asukohad:

Kose nõiakaev 1: 59.325577,27.516219

Kose nõiakaev 2: 59.341739,27.475052

Väike-Pungerja nõiaahi: 59.179873,27.346230

Selisoo nõiaahi: 59.180542,27.326815

Selisoo teine nõiaahi: 59.177509,27.315611

Estonia nõiaahi: 59.179061,27.370919

Estonia nõiaahi 2: 59.182902,27.380277

Kukruse tulemägi: 59.393863,27.339837

Rohkem ideid, pilte ja kirjeldusi kodumaiste reisisihtide kohta leiab Facebookist www.facebook.com/avastaeesti  Avasta Eesti lehelt kodulehelt.