Eesti uudised

Peksmises süüdistatav hiiglane Camil: kannatanu viskas meid kokapudeliga ja lõi ise esimesena (8)

Juhan Haravee, 20. veebruar 2015, 07:00
AEG MAHA: Varem kohtulikult karistamata Camil (paremal) on harjunud treeneri juhtnööridega, kohtus ajab asja ära ka riigi määratud advokaat. Foto: LAURA OKS
Jaaniõhtu nagu ikka – mehised napsid ja pisike peks, vanusest hoolimata

Jaaniõhtul oma väärikust kaitsma tõtanud noormehed tegid nende pihta suure kokakoolapudeli visanud eakaaslasele tõsiselt liiga, väidab kannatanu ja tema sõbrad. Kohtupinki sattunud väidetavad peksjad aga oma süüd ei tunnista. Purjus olid nad tol õhtul kõik.

Jaanipäevani polegi enam rohkem kui neli kuud. Armastatud rahvapeo kombestik on olnud rikas läbi aegade. Tuppa tuuakse kased, otsimas käiakse sõnajalaõit, tehakse jaanituld ning hüpatakse sellest siis üle.

Peale selle lubavad pidutsejad aasta lühimal ööl endale ka kahtlase väärtusega meelelahutust, millest rahvakalender pikemalt juttu ei tee, kuid mis on leidnud oma kindla koha karistusseadustikus.

Lühidalt öeldes armastavad jaanipeolised ohtralt alkoholi tarvitada ja hiljem mõnel lapsikul põhjusel kellelegi peksa anda või siis ise kere peale saada.

9. veebruarist käib Harju maakohtus protsess kolme sõbra – Tooma (20), Mardi (18) ja Camili (19) üle. Süüdituses heidetakse neile ette teise inimese kehalist väärkohtlemist ehk teisisõnu peksmist.

Kes jaanipäeval sündinud, see tõusku üles

Neli aastat tagasi Hollandist Eestisse korvpalluriks värvatud Camil on küll kõhetu, kuid pikkust on noormehel 212 cm. See sunnib teda kohtusaali sisenedes märgatavalt kummarduma, et mitte muhku pähe saada.

Tema mehetegudest palliplatsil on siinsele spordiavalikkusele vähe teada, küll aga on ta jõudnud end juba tõestada kui seltsiv ja pidutsemist hindav Euroopa noor.

Jaanipäeval on Camilil sünnipäev.

2013. aasta suvel sai noormees Eesti ja ka Hollandi seaduse kohaselt täisealiseks. Camil sellele suuremat tähelepanu ei osutanud, kuid tema Eesti sõbrad Toomas ja Mart ei soovinud oma pikka semu sel tähelepanuväärsel päeval nukrutsemas näha. Lepiti kokku, mida sel tähtsal päeval ette võtta, ja programm võis alata. Kui ühes kohas igavaks läks, otsiti võimalust kuskil mujal meelelahutust leida.

Mardi, kolmikust noorima sõnul said nad samal õhtul teada Järvel peetavast aiapeost, kuhu neid küll otsesõnu ei kutsutud, kuid uudise vahendaja arvates võis seal arvukas seltskonnas mõnusasti aega veeta.

Öeldud, tehtud! Mardi mäletamist mööda jõuti keskööl veel lähedal asuvas parklas Camili kauaoodatud täisea saabumist tervitada ja põrutatigi sinna, kus oli noori, palju noori. Kaasas oli neil kolme peale paar siidrit, paar õlut ja pool liitrit viina.

Jaanipeo ametlik osa ehk peoperemehe valduses toimunu möödus kontvõõra staatusesse jäänud kolmiku arvates igati rahulikult ja kultuurselt.

Piduliste hulk küündinud eri hinnangutel 70–80ni ja noori võis olla kokku tulnud vanuses 15–20 aastat. Limpsiti kaasavõetud jooke ja tunti end hästi.

Õhtu edenedes tehti Mardile paar korda ettepanek oma sõpradega mujale minna, kuid kolmik ei teinud neist palvetest väljagi. Ei aidanud seegi, kui neile öeldi, et majas tahab peoperemehe isa puhata, kuid lärm on läinud liiga suureks.

"Miks just nemad peavad lahkuma?" meenutab Mart kohtusaalis, lisades, et pettumusest tekkis tal isegi mõte politsei kutsuda, kes oleks siis napsitavad noored teolt tabanud.

Lendav kokapudel ja esimene veri

Kella kolme paiku öösel otsustanud toona alles 15aastane peoperemees olengule siiski lõpu teha. Pidulised valgusid aiaväravast välja, kes koju kes kuhugi edasi.

Üle poolteise aasta hiljem meenutavad kohtupingis istuvad Toomas, Mart ja Camil, et korraga lennutas keegi eemalt nende poole kaheliitrise plastpudeli, mille magusast sisust oli veel oma pool joomata. Pudel tabanud Marti selja tagant pähe ja kaela, tekitanud ohvrile valu ja pahandanud teda hingepõhjani.

Osa pudeli sisust tabanud ka sõber Tooma rinnaesist, mis mehepoega tänulikkusest just muhelema ei pannud. Algas klaperjaht.

Tooma, Mardi ja Camili kohtus antud ütluste kohaselt soovisid nad vaid pahatahtliku ründe põhjustajalt aru pärida, miks ta nii käitus ning veenda teda, et viskaja ohvritelt vabandust paluks.

Toomas tunnistas kohtus, et temal õnnestuski pudelilennutaja esimesena tabada. Peale suulise hukkamõistu otsustas Toomas endast tunduvalt väiksemat Aleksit kostitada oma sõnumi veenvuse huvides ka rusikahoobiga näkku.

"Lõin vaid korra ja kahetsen seda kogu südamest," kinnitas Toomas.

Tooma sõbrad Mart ja Camil eitasid igasugust kannatanu suhtes tarvitatud vägivalda, mida neile süüdistuses ette heidetakse. Mart, kes teda pudeliga rünnanud isikut esimesena püüdma tõttas, tormas Aleksist hoopis mööda.

Hiljem olevat tal õnnestunud siiski tänu kelleltki peoliselt saadud telefonile vestelda ka pudeli visanud Aleksiga, kes tehtut kahetses ja vabandas.

Hiiglane Camil tunnistab kohtus, et tegelikult oli kannatanuks tunnistatud Aleksi see, kes tema sõbra Tooma rusikahoobiga jalust niitis.

Muidugi tõttas noormees oma sõbrale appi, aitas kukkunu jalule ning püüdis pärast seda õrna randmehaardega talitseda ohtlikuks muutunud Aleksi raevu. Rohkem ta kannatanut ei puutunud.

Kolmik kinnitas kohtus kui ühest suust, et süüdistuse tunnistajad valetavad ja neile tahetakse millegipärast kätte maksta.

5000 eurot hingeliste üleelamiste eest

Paari aasta taguse konflikti üksikasjades ei lange kannatanu Aleksi ja kohtusse kutsutud süüdistusetunnistajate ütlused kolme kohtualuse tunnistustega karvavõrdki kokku.

Aleksi sõnul olevat kokakoolapudel tema käest tõepoolest tahtmatult lendu läinud, kuid kedagi spetsiaalselt ta ei sihtinud. Õnnetu juhus olevat süüdistuse kohaselt kutsunud esile kohtualuste agressiivse reaktsiooni, mille tagajärjel peksid kolm tunduvalt suuremat noormeest kannatanu põhjalikult läbi, tehes seda nii käte kui ka jalgadega.

Aleksit olevat kägistatud ja pekstud ka siis, kui ta juba maas lamas ja oma nägu hoopide eest varjates armu palus. Sündmuskohalt lahkuda olevat tal õnnestunud vaid tänu sõpradele.

Kiirabi kutsuda kannatanu ei soovinud, lootes, et peksu tagajärjed pole nii hullud, kui välja paistavad. Kas võis sellise ettevaatlikkuse taga olla ka kannatanu soov mitte tüli teha seadusvastase joomapeo võõrustajatele, kohtus vastust ei saanud.

Suur osa pidulisi olid ju purjus ja Aleksi sõprade hinnangul olevat just kannatanu olnud nende seltskonnast kõige joomasem.

Päev hiljem pöördus Aleksi siiski vanemate nõudel arstide poole. Uuringud näitasid, et noormehe silmakoopakahjustus on sedavõrd tõsine, et tuleb teha operatsioon.

Kuna Eestis on operatsioonijärjekorrad pikad, siis otsustas pere minna Helsingi haiglasse. Nädala pärast opereeritigi Aleksit Helsingis ja kuna poiss on sünnijärgne Soome kodanik, tehti muidu 4000 eurot maksev lõikus patsiendile tasuta.

Aleksi vanemad on esitanud kohtusse tsiviilhagi kriminaalmenetluses, lootes korvata materiaalset kahju, mida kohtualused on oma tegevusega kannatanu perele põhjustanud. 2261eurose haginõude pikk nimekiri sisaldab nii väiksemaid kui ka suuremaid väljaminekuid.

Suurema osa hagisummast, 1600 eurot, moodustab kannatanu ema nelja päeva töötasu, kui tal poja hoolitsemise tõttu ametist puududa tuli. Seda osa hagist palub kohus emal raamatupidamistõenditega dokumentaalselt kinnitada. Aleksi huve esindav advokaat ütles kohtule, et mingeid lisatõendeid nad esitada ei plaani.

Peale selle on kannatanu pere esitanud kohtualuste vastu ka moraalse ehk mittevaralise kahju nõude 5000 eurot n-ö hingeliste üleelamiste tõttu tekitatud valu heastamiseks.

Süüdimõistmise korral võib Toomast ja Camili ees oodata arvestatav kahjunõue. Mardi eest, kes alles lähipäevil täisealiseks saab, vastutab tsiviilkostjana tema ema.

Samal teemal

17. märts 2015, 07:00
Hiiglane Camil ja sõbrad mõisteti jõhkras peksus süüdi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee