Foto: SANDER ILVEST/POSTIMEES
Sander Silm 19. veebruar 2015 09:56
Maksu- ja tolliameti peadirektori Marek Helmi sõnul oli prognoositav, et autode kontroll tekitab rahulolematust, kuid ametil puudub võimalus valida, millised maksuseadusi kontrollida.

Maksu- ja tolliameti peadirektori Marek Helm ütles ametiautode liikumise kontrollmist kommenteerides, et "Maksu-ja tolliametil puudub võimalus valida, milliste maksuseaduste täitmist me kontrollime ja milliste täitmine jääb vabatahtlikuks.

"Oleme viimasel kolmel aastal mitmelt korral pidanud selgitama, miks varem pole nõutud maksudega seotud seaduste täitmist. Nii oli see üle piiri veetava salakütusega, spordistipendiumidega, kallihinnaliste kasutatud autodega, kütusega ja mitmete muude teemadega. Või laseme ka autode käibemaksuseadusel minna esialgu mõned aastad omasoodu? Ja siis kunagi keegi võtab selle teema ette ja avastab, kui keeruline on olukorda muuta. Parem räägime siis kohe, seaduse teisel rakenduskuul enne kui vaatlustega jätkame selle autode ja käibemaksu deklareerimise ning kontrolli teema lõpuni selgeks koos rahandusministeeriumi, ettevõtjate ja vajadusel ka õiguskantsleriga," ütles ta.

Helm lisas, et eks see oli prognoositav, et autode kontroll tekitab rahulolematust.

"Rahulolematus oli ilmne juba autode käibemaksu muudatust sätestava seaduse loomisel. Seaduse loomise ajal andsime me valitsusele ja seadusloojale mõista, et kontroll saab olema hulga keerukam ja senisest erinev. Senisel kontrolliviisil see seadus ellu ei lähe ja seaduse täitmine jääb vabatahtlikuks. Selleks, et teha vahet ettevõtluse ja eratarbe eesmärkidel auto kasutamise vahel, tuleb maksuametnikul minna oma laua tagant välja ja kontrollida auto tegelikku kasutamist," ütles ta.