Maailm

Saksa telekanal ZDF näitas põnevat dokumentaalfilmi "Inimene Putin!"

Putin kardab oma elu pärast, ta on üle elanud viis atentaati (149)

Aadu Hiietamm, 19. veebruar 2015, 07:00
VÕIMU SÜMBOL: Vladimir Putinile meeldivad Kremli kullatud uksed.Foto: Reuters/Scanpix
Venemaa president Vladimir Putin on jäänud lääne­maailmale mõistatuseks. Keegi ei tea, mida ta võib järgmisena ette võtta. Ründab ta tõesti Balti riike või pommitab Kiievit? Või otsustab hoopis seniselt kursilt tagasi tõmbuda? Saksa telekanali ZDF värskes dokumentaalfilmis "Inimene Putin!" (vaata SIIT) kujutatakse Venemaa juhti võimuahne mehena, kes kardab oma elu pärast. 

Saksa telekanali dokumentaalfilm "Mensch Putin!" ("Inimene Putin!") toetub kunagise Saksa DV salateenistuse Stasi ja lääneriikide luureandmetele ning annab Venemaa kauaaegsest juhist küllaltki uue ja detailse pildi. 

Samal teemal

Putinit saadavad hirmud

Vladimir Putin kardab väga vananemist ning seetõttu teeb ta Moskva lähedal residentsis palju trenni: ujub basseinis ja harjutab jõusaalis, kus kõik masinad on valmistatud Ameerika Ühendriikides. 2010. aastal lasi ta ka nägu korrigeerida, et noorem välja näha.

Vladimir Putin kardab paaniliselt ka oma elu pärast. Lääne luureteenistuste andmetel on sel hirmul reaalne alus: ta on üle elanud viis atentaati, neist esimese 2000. aastal Peterburi endise linnapea Anatoli Sobtšaki matustel. Filmis nimetatakse veel ilma pikemalt selgitamata atentaati Moskvas, Bakuus ja Teheranis. Kõige kaugemale jõudsid mõrvaüritajad 2003. aastal Londonis, kus Briti politsei võttis lennujaamas rajalt maha endise KGB majori, kes oli tulnud Putinit tapma. Hirm võimaliku mürgitamise ees sunnib Putinit kõigile välisreisidele kaasa võtma oma koka.

Venemaa presidendile meeldib hommikuti kaua magada. Tööd alustab ta tavaliselt alles pärastlõunal. Seejuures jääb ta kohtumistele meelega hiljaks ja jätab teised ootama. Ministrid ootavad kaks-kolm-neli tundi. Saksamaa liidukantsleril Angela Merkelil on tulnud Putinit oodata kuni viis tundi. Putin jättis isegi Suurbritannia kuninganna pooleks tunniks ootama. Sellega soovib Putin rõhutada oma võimu: "Sina vajad mind, aga mitte mina sind, seetõttu tuleb sul oodata."

Putinit sunnib tegutsema võimuiha. Tema põhieesmärk on iga hinna eest võimule jääda, arvab filmis USAs elav vene ajakirjanik ja kirjanik Maša Gessen.

"Ta on uue Venemaa James Bond," iseloomustab Putinit kunagise Nõukogude Liidu juhi Nikita Hruštšovi lapselaps Nina Hruštšova.

Seelikukütt ja naisepeksja?

1985.–1990. aastani töötas Vladimir Putin tollase KGB residendina Ida-Saksamaal Dresdenis.

Stasi infoallikas Lenchen on öelnud, et Putin ei olnud lihtsalt seelikukütt, vaid ka jõhkard. Tema abikaasa ja kahe väikse tütre ema Ljudmila sai Dresdenis elatud aastatel regulaarselt peksa.

Ljudmila ja Vladimir Putin informeerisid avalikkust lahkuminekust 2013. aasta juunis, ametlikult vormistati lahutus järgmise aasta kevadel.

Browder: Putin on maailma rikkaim inimene

Vene avalikkuse ees mängib president Vladimir Putin rahvameest. Krimmi annekteerimisega ja Ida-Ukraina mässuliste toetamisega ohustab ta nii rahu Euroopas kui ka Venemaa majanduse tulevikku.

Venemaad hästi tundva USA riskifondide Hermitage Capital Management tegevjuhi William Browderi sõnul Putinit riigi majanduse seis eriti ei huvita, sest ta lausa supleb rahas.

Ametlikult on Venemaa presidendi ametipalk umbes 193 000 eurot. Ta ei ole kunagi deklareerinud mingit erilist vara.

Browder aga usub, et Putin on oma valitsemisaja jooksul koos oma käsilastega suutnud osavalt riiki varastada ja investeerinud tohutuid summasid kinnisvarasse, aktsiatesse ja riskifondidesse, paigutanud raha Šveitsi pangakontodele.

Browder ütles telekanalile CNN, et tema hinnangul on Putini isikliku varanduse väärtus umbes 200 miljardit dollarit (175 miljardit eurot). See on kaks ja pool korda rohkem kui ajakirja Forbes rikkurite edetabelis esikohal oleval Bill Gatesil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee