Eesti uudised

Koolikiusu põhjus: odavad riided ja mannetud nutiseadmed! (128)

Teele Talve, 18. veebruar 2015 07:00
OLULISED ON KALLID RIIDED JA NUTISEADMED: Õpilased räägivad, et tihti kiusatakse koolis neid, kelle vanemad ei saa neile kalleid asju osta. Pilt on illustreeriv. Foto: Vida Press
Need, kel pole uhkeid riideid ega moodsaid nutiseadmeid, satuvad koolis tihti kaasõpilaste kiusu ohvriks. "Ma kardan koolis käia, ja mul on klassis ainult üks sõber," räägib tüdruk, keda klassikaaslased just seepärast mõnitasid.

Pärnumaal üle saja õpilasega koolis käiv Kristiina (kõik nimed on muudetud) räägib, et see, milliste riietega keegi koolis käib, on väga oluline.

"Näiteks kui keegi tuleb kooli mingite uute asjadega, siis hakkab ta kohe uhkustama, et näe, kalli firma riided," toob Kristiina näite.

Ta lisab, et need, kellel kalliteks riieteks raha pole, satuvad tihti kiusamise ohvriks.

"Nende peale näiteks sülitatakse, tiritakse ja hakatakse rääkima, et ta kannab kaltse, mõne riideid aga lausa lõhutakse," räägib neiu.

Ka tema on üks neist, kes kiusu peab kannatama. "Mulle on lubatud isegi peksa anda, aga õnneks sattus õpetaja vahele," lausub Kristiina ning lisab, et ta kardab koolis käia.

"Ükskord visati mind jäätükkidega," ütleb ta.

Tüdruk sõnab, et peale kallite riiete on olulised ka nutiseadmed. "Kui kellelgi on klahvidega telefon, siis tema kallal noritakse, et ta on vaene ega jõua endale normaalset telefoni osta," ütleb Kristiina.

See mõjutab Kristiina sõnul ka tema kooliskäimist: "Ma kardan koolis käia, sest mul on klassis ainult üks sõber."

"Kui uut telefoni pole, oled mõttetu."

Ta lisab, et popiks saab see õpilane, kes saab telefoni, mis alles on välja tulnud.

"Üks tüdruk rääkis, et tal on iPhone, et sai selle 100euroga. See nägi iPhone ühe või kahe moodi välja küll, aga sellega muljet ei avalda," teab Lauri.

Peeter, kes õpib Harjumaal mitmesaja õpilasega kooli seitsmendas klassis, räägib, et nende klassi noormehed peavad kõige olulisemaks staatusenäitajaks uut telefoni.

"Põhimõtteliselt on nii, et kui sul uut telefoni ei ole, siis oled mõttetu," selgitab ta.

"Kõige parem oleks ikka iPhone," on ta veendunud ning lisab, et seda juba seepärast, et seda kasutavad ka staarid kogu maailmas.

"Mingid uuemad Samsungid on ka meil klassis popid."

Poiss kinnitab, et siiski ei saada popiks vaid tänu telefonile. "Et saada popiks, pead käima trennis ka ja kandma mingeid vägevaid jalanõusid ja kampsuneid," kostab Peeter. Popid tüdrukud on samuti need, kellel on kallid riided.

"Üks tüdruk meil on selline, kes käib suurte riietega," lausub ta ning selgitab, et peab silmas riideid, mis on mitu numbrit suuremad.

"Mõni norib teda, sest on näha, et need on kulunud ja ostetud kuskilt kaltsukast või saadud kuskilt niisama."

Liisu, kes käib ligi 200 õpilasega koolis, räägib, et ka nende klassis mängib riiete hind rolli. "Popimad on ikka need, kellel on firmariided," lausub ta ning lisab, et seda näitab ka suhtumine tema klassivenda, kelle perel ei ole raha uusi riideid osta.

"Teda narritakse, sest ta kannab üks või kaks kuud samu riideid. Tal on teksad näiteks alt laiade äärtega ja mustad. Dressipluusiga on sama," räägib Liisu.

Õpetajad pole kiusamist tähele pannud

"Kui ta tahab kellegagi rääkida, siis talle öeldakse halvasti, tehakse tema poole häälitsusi," räägib tüdruk.

Ta ütleb, et füüsiliselt noormeest ei kiusata, sest teda ei taheta puudutada. Liisu ütleb, et noormehel ei ole seetõttu klassis ühtegi sõpra ja ta suhtleb koolis vaid oma vanema vennaga.

Kuigi poisi kiusamine on kestnud aastaid, ei ole info õpetajateni jõudnud.

"Õpetajad pole seda tähele pannud, ainult mõni üksik, kes aga ei tee sellest väljagi. Klassijuhataja ees käituvad kõik korralikult," lausub Liisu.

Psühholoog: kiusamise põhjuseks on ebakindlus

MTÜ Eluliin nõustaja, psühholoog Eda Mölder räägib, et põhjus, miks peetakse kalleid riideid oluliseks, võib tulla õpilase enda ebakindlusest.

"Asjade kultus on alaväärsustunne, kus tuntakse, et ma ei ole ise väärtuslik. Et väärtuslik olla, pean ma endale asju ümber riputama," lausub ta.

Mölder selgitab, et kui mõni õpilane tunneb, et ta ei ole piisavalt väärtuslik, siis tal võib tekkida tahtmine teist õpilast justkui karistada. "Kuna ta ei taha seda väärtusetut tunnet ise tunda, siis ta teeb nii, et keegi teine kannataks," selgitab psühholoog.

Mölder lisab, et kui õpilane on juba kiusamise ohvriks sattunud ning tunneb ennast ahistatuna, tuleks olukorra lahendamisse kaasata täiskasvanud, nii kooli töötajad kui ka lapsvanemad. "Tuleb selgeks teha, kes on need, kes kiusavad. Samuti tuleb selgeks teha, kuidas kiusamine on sündinud," toonitab nõustaja.

Kui kiusamine toimub ka internetis, märgib Mölder, peaksid vanemad samuti sekkuma ning aitama lapsel reguleerida seda, et kiusajad tema tegemisi ei näeks. Samuti peaksid vanemad aitama lapsel kustutada halvustavad kommentaarid, mis on internetis tema kohta tehtud.

Samal teemal

16.04.2015
Eesti inimene kasutab nutiseadmes YouTube´i ja netipanka
21.03.2015
Koolikiusajad lapsele: "Tapa ennast või tapame su perekonna!"
07.01.2015
Helen Adamson: nüüd püütakse hoopis minust koolikiusajat teha!
18.12.2014
Getter Jaani: koolis noriti mind paksuks ja lehmaks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee