Maailm

Oxfordi ülikooli teadlased nimetasid12 võimalikku maailmalõpu põhjust

Mis võib hukutada maailma? (34)

Aadu Hiietamm, 18. veebruar 2015 07:00
Foto: VIDA PRESS
Teadlased ei tea veel, millal ja kuidas inimkond või meie koduplaneet kaob. Kuid kunagi juhtub see tulenevalt kosmoses kehtivatest seadustest kindlasti. Maailmalõpp võib tabada meid täiesti ootamatult ja ka inimeste süü tõttu, selgub maineka Oxfordi ülikooli teadlaste värskest uurimusest, milles tuuakse ära 12 võimalikku maailmalõpu põhjust. 

Teadlased rõhutavad, et niisuguste uurimuste eesmärk ei ole inimkonna hirmutamine, vaid soov aidata välja selgitada võimalusi ellu jääda. "Me ei soovi, et meid süüdistataks hirmu külvamises, kuid me peame vajalikuks ärgitada poliitikuid neid probleeme arutama," rõhutas ajalehes Financial Times värske uurimuse kaasautor Dennis Pamlin.

Teadlased ei hakanud ennustama, kui suur võiks olla tõenäosus, et inimtsivilisatsioon hukkub lähema 100 aasta jooksul, kuid Stuart Armstrong tunnistas: "Kui me oleksime öelnud, et meie väljasuremise risk on väiksem viiest protsendist, siis oleksime ilmutanud tuleviku suhtes hullumeelset enesekindlust."

Uurimuses on ära toodud 12 võimalikku maailmalõpu põhjust:

1) Ettenägematud tagajärjed. Siia kuuluvad kõik riskid, mida me ei oska ette näha, või mida peame vähe tõenäoliseks. Koos võetuna on maailmalõpu tõenäosus sellel põhjusel 0,1%.

2) Maa kokkupõrge asteroidiga. Tõenäosus – 0,00013%.

3) Tehisintellekti riskid. Keegi ei tea veel, kui suur on reaalne risk, et masinad võtavad maailmas võimu ja hävitavad inimesed. Tõenäosus 0–10%.

4) Supervulkaanipurse, täpsemalt vulkaaniline talv, mille põhjustab tohutu koguse tolmu sattumine atmosfääri. Sellega kaasneb bioloogiliste liikide väljasuremine. Tõenäosus – 0,00003%.

5) Globaalse ökosüsteemi täielik kokkuvarisemine: meie koduplaneet ei suuda toita oma paljumiljardilist elanikkonda. Siin on aga palju tundmatuid tegureid. Tõenäosus – teadmata.

6) Halb riiklik juhtimine globaalsel tasandil. Näiteks äärmiselt ebakompetentse ja korrumpeerunud globaalse diktatuuri teke. Tõenäosus – teadmata.

8) Äärmuslikud kliimamuutused. Globaalne soojenemine vähemalt kuus kraadi või rohkem Celsiuse järgi võib kaasa tuua inimeste massilise hukkumise nälja või sotsiaalsete vapustuste tõttu ja lõppeda tsivilisatsiooni krahhiga. Tõenäosus – 0,1%.

9) Tuumasõda. Tsivilisatsiooni võivad hävitada nii tuumapommiplahvatused kui ka tuumatalv – plahvatustest atmosfääri paisatud tolm takistab päikesevalguse pääsu Maale. Tõenäosus – 0,005%.

10) Pandeemia. Mingi ravimatu, surmava, kiiresti leviva ja pika inkubatsiooniajaga haiguse globaalne pandeemia. Tõenäosus – 0,0001%.

11) Sünteetiline bioloogia: laboris loodud patogeen pääseb juhuslikult või sõja tõttu vabadusse ja hävitab nii inimesed kui ka ökosüsteemi võtmeosa. Tõenäosus – 0,01%.

12) Nanotehnoloogia väljumine kontrolli alt. Ennast taastootvad nanomasinad vallutavad Maa. Tõenäosus – 0,01%.

Paljud teadlased usuvad, et kõige reaalsem oht inimkonnale on seotud just meie endi purustava tegevusega, mis rikub looduse loomulikke protsesse. Teatavasti on inimestel unikaalsed võimed muuta maailma ning just see võib meid viia hukkumiseni.

Briti astronoom Martin Rees (72) hoiatas juba aastal 2003 publitseeritud raamatus "Our Final Century?" ("Meie viimane sajand?"), et inimtsivilisatsiooni ellujäämisšansid pärast 2100. aastat ei ületa 50%. 

Briti astrofüüsik Stephen Hawking (73) on juba aastaid rõhutanud, et inimkonnal tuleks märksa enam panustada kosmose koloniseerimisse. Kaugema eesmärgina näeb Hawking Maa-sarnase planeedi leidmist mõne teise tähe ümber ja sinna elama asumist. Kui elatakse ainult Maal, püsib tema arvates oht, et mingi katastroof hävitab meie praegusel koduplaneedil elu. "Me ei pea enam tuhandet aastatki vastu, kui ei põgene hapralt vananevalt Maalt," on Hawking öelnud.

Samal teemal

18.04.2016
TUUMASÕDA ÄHVARDAB: veealused droonid ja kurssi muutvad raketid
29.11.2015
Maailma rohelised: hoidkem kliimamuutused 2 kraadi piires!
02.11.2015
Rootsi ilmaennustajad: lund jääb üha vähemaks, suusakuurordid sulgevad uksed
30.10.2015
PÕNEV: USA ohvitser hoidis 53 aastat tagasi ära tuumasõja puhkemise

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee