PÄÄSTIS NAABRI: Tänu Roman Baharevi kiirele tegutsemisele jäi tema naabrimees elama. Foto: Arno Saar
Arvo Uustalu 18. veebruar 2015 07:00
Põlevasse korterisse naabrit päästma läinud Narva mees sai elupäästmise eest medali.

"Kui suitsupahvakas näkku lõi, lükkasin automaatselt ukse kinni. Siis hakkasin mõtlema, et naabrimees võib kodus olla," meenutab kõrvalkorteris elava mehe kindlast surmast päästnud Roman Baharev, kes eile selle eest elupäästja medali sai.

Möödunud aasta 9. novembri hommikul Narvas Kangelaste prospekti kortermaja teisel korrusel elav Roman (42) magas. Aga mitte seepärast, et oli pühapäev – tal oli seljataga öövahetus. Kella kolmveerand kümne ajal äratasid naine ja väike tütar ta üles ja ütlesid ärevalt, et kuskilt tuleb põlemislõhna.

Naaber lebas põrandal

Roman tõmbas riided selga ja koos hakati kõigepealt oma korteris ringi vaatama. Korteriga tundus kõik korras olevat ja ka suitsuandur vaikis. Seejärel läks Roman trepikotta olukorda uurima. Seal oli tunda juba tugevat suitsulõhna. Kaugele polnud vaja minna, sest pereisale hakkas silma, et naabri korteri ukse kohal on elektrijuhe mustaks tõmbunud.

"Tagusin mitu korda tugevalt uksele. Keegi ei vastanud. Katsusin linki, see oli kuum. Siis tõmbasin ust. Näkku lõi nii paks ja kuum suitsupahvakas, et lõin ukse automaatselt kinni. Järgmine mõte oli, et kindlasti on naabrimees kodus," räägib Roman.

Vahepeal jõudis Romani naine päästjad välja kutsuda. Mees jätkab, et kuna tulekahju ajal loevad sekundid, siis tõmbas ta ukse taas lahti, laskus põlvedele ja sisenes pool­roomates kuuma suitsu täis korterisse.

"Hakkasin kohe karjuma, aga keegi ei vastanud. Naaber lamas suures toas põrandal maas, samas toas põles diivan. Läksin käpuli tema juurde, haarasin jalgadest kinni ja lohistasin enda järel kuni liftini. Sulgesin ka korteriukse, et leegid hapnikku juurde ei saaks," räägib ta.

Romani sõnul jõudis ta appi viimasel hetkel, sest naabrimees oli meelemärkuseta ja tema suust kostsid lohistamise ajal vaid korinalaadsed helid.

"Lifti juures tuli ta teadvusele ja suutis mulle isegi aitäh öelda. Nii-öelda ametlikult tänas ta mind kaks nädalat hiljem, kui oli šokist kosunud. Tuli meie juurde, tort näpus," ütleb Roman.

Mis juhtus põlevas korteris enne Romani sisenemist, seda võib ta vaid oletada.

"Eks ta jäi suitsuga diivanile magama. Kuna ta lamas põrandal, siis võib arvata, et ta ärkas ja tuli hetkeks teadvusele," pakub elupäästja.

Ving pani pea valutama

Kohalekihutanud kiirabi viis naabrimehe haiglasse, kuid ka Roman sai kannatada. "Pea valutas sissehingatud vingust," märgib ta.

Naabri põlevast korterist välja toonud mehel tekkis ka endal selline hapnikupuudus, et ta jooksis õue värsket õhku hingama. Selleks ajaks olid kohal juba ka esimesed päästjad. Tulekahju kustutati kella poole üheteistkümneks. Nagu hiljem selgus, polnud naabri korteris suitsuandurit.

Roman lausub, et mõelda polnud aega – näiteks märja kaltsu näo ette panekust. Tema sõnul jõudsid päästjad kohale küll väga kiiresti, kuid tõenäoliselt olnuks selleks hetkeks inimelu hilja päästa.

Päästeti põranda alt ja korstna otsast

Eile anti päästeteenistuse aumärk professionaalsete päästjate kõrval ka kahele eraisikule.

• Elupäästja III klassi medali pälvis ka Ahto Aaslav-Kaasik, kes päästis tänavu jaanuaris Harku järve jääaugust uppumisohtu sattunud uisutaja. Sõudebaasis töötav Ahto märkas kaldast viiekümne meetri kaugusel ulpivat kannatanut ja läks talle eluga riskides appi.

• Proffidest said elupäästja medali teiste seas Nõmme päästekomando pinnaltpäästjad Ivo Luht ja Kaido Kärner, kes mullu oktoobris päästsid Harku järvest üleriietega vette läinud naise, kes jõudis juba mitu korda vee all ära käia. Naise elu päästis ülikiire tegutsemine.

• Medali said ka Pärnu päästja Jevgeni Novikov ja Gert Saard, kes mullu ühel novembriõhtul päästsid leekides Karja 13 majast kaks juba surmale võlgu olevat inimest. Suitsu sukeldunud mehed jõudsid esimese ohvrini juba seitse minutit pärast väljakutse saamist. Süsimustas tossus jõuti esimese kannatanuni lõriseva hingamise järgi. Teine päästetu asus tulekoldele väga lähedal.

• Elupäästja medal anti üle ka Kuressaare päästjatele Andrus Kondile ja Eiko Oriehovsile. Nende päästeoperatsioon on lausa filmilik. Ühel külmal varahommikul pärast pikki jõulupühasid sai häirekeskus kõne hädas noormehelt, kes oli meeltesegaduses roninud üle 50 meetri kõrguse katlamaja korstna otsa, et sealt alla hüpata. Õnneks jäi hüpe sooritamata, kuid noormees ei suutnud enam ise korstna otsast alla saada. Sel ajal, kui päästjad korstna tippu jõudsid, sadas nii kõvasti lund, et operatiivkorrapidaja ja meeskonnavanem ülal toimuvat enam ei näinud. Kuigi külmast kange noormees helistas päästjatele ise, tuli kõigepealt veenda teda piirde pealt alla ronima. Noormees toodi alla nõnda, et ta toetus alumise päästja kukile ning oli päästenööriga kinnitatud ülemise päästja külge.

• Pärnu päästjat Jüri Hiiesalut tunnustati selle eest, et ta mullu 7. septembri öösel tõi veest välja Pärnu kesklinna silla juures vette hüpanud mehe. Segaduses kannatanu osutas vastupanu, kuid ühiste jõududega õnnestus ta uppumissurmast päästa ja paati tõmmata.

• Valga päästjad Aimur Rebane ja Siim Kurrikoff said kõrge tunnustustuse selle eest, et nad mulle juulis päästsid Vee tänava kortermajast juba põletushaavadega ja hingamisraskustega vanema naise. Korteris oli nõnda kuum, et plastveetorud olid sulanud.

• Viljandi päästjad Rainer Lips ja Raini Tammann päästsid eelmise aasta 29. novembri õhtupoolikul Vase tänava tulekahjust kolm inimest. Suurest kuumusest hoolimata tõid mehed üksteise järel korterist välja kolm teadvuseta kannatanut ja asusid alles siis põlengut kustutama.

• Põlva päästja Heilo Järvet tunnustati elupäästja medaliga selle eest, et ta aasta tagasi jaanuaris päästis naabri elu. Parasjagu kodus olnud pika staažiga päästja pani näo ette märja rätiku ja sisenes põlevasse naaberkorterisse neljakäpukil. Käega kombates sai ta kätte maas lebanud kannatanu ja lohistas koridori. Seejärel läks päästja uuesti korterisse, et kontrollida ka ülejäänud eluruume. Samal ajal liikus segaduses kannatanu uuesti korterisse, mille WCst Heilo ta peagi leidis ja uuesti koridori toimetas ning seal kiirabile üle andis.

• Põlva päästja Rain Tobreluts päästis mullu juulis Põlva maakonnas Piigaste külas 42aastase mehe, kes oli kinni jäänud 12 meetri sügavuse kaevu põhja. 2,5 tundi kaevus lõksus olnud mehe avastasid naabrid, kes läksid kohale naabri koera ulgumise peale.

• Jõhvi päästja Priit Kurve sai elupäästja medali selle eest, et möödunud aasta 27. oktoobri hilisõhtul hüppas Mulla tänavas veel põleva maja kustutusvett täis pimedasse põrandaalusesse ja päästis seal jalgupidi tala alla lõksu jäänud kodutu noormehe. Toona tõdesid päästjad Õhtulehele, et nõnda uskumatut juhtumit oleks isegi raske välja mõelda.