Eesti uudised

Millised on 20-aastaste kõige hullemad rahaharjumused? (4)

Õhtuleht.ee, 24. veebruar 2015, 11:37
Foto: AFP / Scanpix
Veidi üle 20-aastased ei ole oma rahaasjades alati nii hoolikad kui nad võiksid olla. Business Insaider tõi neist välja kõige ohtlikumad.

1. Ei säästa piisavalt või üldse mitte

2. Ei tea piisavalt oma õppelaenude kohta

USA-s 2014. aastal kooli lõpetanud on seni kõige suurema laenukoormusega aastakäik. Võiks arvata, et õppurid teavad oma laenutingimusi hästi, kuid selgub, et see pole nii. Mõned isegi ei tea täpselt, millist liiki laen neil on. Õppealenuga kaasnevad ka intressid ja mida kauem laenu tagasi maksta, seda suurem on kogusumma. Nii et mida varem tagasimaksetega alustada, seda parem.

3. Tarbetu lühiajaline kulutamine

Paljud noored tunnistavad, et nende halvim harjumus on väljas jooke osta ja kasutada kojusõiduks taksot. Samamoodi sage kohvikutes käimine ja iga päev väljas lõunatamine.
Mõõdukus on siin võtmesõnaks. Kõiki neid asju võib osta, kui saad seda endale lubada. Ent kui sedamoodi kulutad ja tunned, et rahakott jääb juba õhukeseks, on ehk aeg mõelda alternatiividele, nagu nt ühistranspordi kasutamine, jala käimine või lõunasöögi kodust kaasavõtmine.

4. Krediitkaardi kasutamine arvete ja kommunaalteenuste eest tasumiseks

Uurimused on näidanud, et peaaegu pooled milleeniumilastest kasutavad toidu ja kommunaalteenuste eest tasumiseks krediitkaarti. Iseeneset pole see probleem, ent kui saad arve ja ei suuda seda tasuda, võid kergesti langeda krediitkaardivõla lõksu.
Paljud kasutavad "osta-nüüd-maksa-hiljem-taktikat", ent see ei ole tark harjumus. 

5. Ei jälgi kulutusi
Laadi alla eelarve koostamise rakendus – ja kasuta seda. Paljude noorte probleem on selles, et ei võeta tõeliselt aega oma rahavoogude jälgimiseks. Mitmed tunnistavad, et elavad justkui lootuses, et küllap pangaarvel ikka mingi raha on. Eelarved ei ole universaalsed, kuid on olemas piisavalt võimalusi oma eelarvet koostada.

6. Ei investeeri

Investeerimine võib tunduda hirmutav. Tänased umbes 20-aastased on rahaliselt kõige konservatiivsem põlvkond pärast suurt depressiooni. Ainult 28 protsenti USA milleeniumilastest näeb edu pandina pikaajalisi investeeringuid. 13 protsenti valib aktsiaturud ning 39 protsenti valib sularaha. Sularaha ebaproportsionaalse osakaaluga on probleem: raha ei tööta sinu jaoks. Uuri, milline on tõeliselt heade investorite taktika ja saa ka ise targemaks investoriks.

7. Liiga riskantsed investeeringud

Teisalt on milleenimilapsed on liiga agarad riske võtma. Kuigi suurem osa neist ei investeeri, siis need, kes investeerivad, teevad seda liiga agressiivselt. Uurimus näitab, et alla 25-aastased võtavad suurimaid rahalisi riske, kuid teenivad kolm korda vähem kui vanemad ja vähem agressiivsed investeerijad. Seega nad käituvad täpselt vastupidiselt ekspertide soovitustele, kasvatada raha aeglaselt ja kindlalt.

8. Puudub piisav kindlustus

Kui oled noor, on lihtne mõelda, et oled murdmatu. Kuid sa ei ole. 18- kuni 29-aastastel on kõige ebatõenäolisemalt mingi kindlustus, kaasa arvatud auto-, kodu- või elukindlustus.

9. Liiga tugev toetumine vanematele

Üle poole USA 18-25-aastastest saab vanematelt mingit laadi rahalist toetust. Ja 26-34-aastastest saab umbes 20 protsenti ikka veel toetust.Pereliikmed aitavad nt telefoniarveid tasuda, toitu või riideid osta, või autoliisingut maksta. Siiski leiavad paljud noored, et vanemad ei pea oma täiskasvanud lapsi enam rahaliselt toetama. Seega – töö leidmine on esimene samm päris iseseisva elu suunas.

11. Finantskirjaoskamatus

Ainult 24 protsenti USA milleeniumilastest oskas õigesti vastata neljale põhiküsimusele viiepunktilisest rahateemalisest küsimustikust. Mida rohkem end finantsasjades harida, seda väiksem on võimalus eelmainitud halbadeks harjumusteks. Tee endale selgeks põhiasjad raha kohta ja uuri veebilehtedelt häid rahanõuandeid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee