Maailm

Päästke Nadia Savtšenko! (24)

Aadu Hiietamm, 17. veebruar 2015 07:00
KOHTUS: Läinud teisipäeval toimetati alates 13. detsembrist näljastreiki pidav Ukraina naislendur Nadia Savtšenko Moskvas Basmannõi kohtusse, kus otsustati tema vahi all hoidmist pikendada 13. maini.Foto: Reuters / Scanpix
Ukraina naislendurist on saanud iseseisvuse eest peetava sõja sümbol

"Nadia Savtšenko vabastatakse väga kiiresti," ütles pärast nelikkohtumist Minskis Ukraina president Petro Porošenko. Kaks päeva varem pikendas Basmannõi kohus Moskvas Savtšenko vahi all hoidmist 13. maini.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles pärast Petro Porošenko avaldust, et Vladimir Putin ei andnud Minskis lubadust Nadia Savtšenko (33) vabastada ning tema saatuse üle otsustab kohus, vahendab ajaleht Novaja Gazeta.

Kui Savtšenkolt nädal tagasi Moskvas Basmannõi kohtus küsiti, kellena te töötate, vastas ta: "Istun Venemaal vanglas."

Küsimusele elukoha kohta oli vastus: "Vangikongis."

Samal teemal

Mõni tund hiljem andis kohus teada, et Savtšenko vahi all hoidmist pikendati 13. maini. Advokaadid ei usu, et näljastreiki pidav Savtšenko üldse nii kaua elab. Ta keeldus toidust alates 13. detsembrist. See tähendab, et täna on näljastreigi 67. päev.

Iseseisvuse eest peetava sõja sümbol

Lihtsast naislendurist, kellel lennustaažiks vaid 170 lennutundi helikopteril Mi-24, on saanud kaheksa kuu jooksul Ukraina iseseisvuse eest peetava sõja sümbol. Advokaatide soovitustele ja ema palvele näljastreik lõpetada vastas Savtšenko, et teeb seda ainult Ukraina pinnal. Kui teda kodumaale tagasi ei lasta, siis on vapper Savtšenko valmis surema.

Olgu lisatud, et Ukraina territooriumi all peab Savtšenko ühtlasi silmas Ukraina saatkonda Moskvas. Teisisõnu, teda rahuldaks ka koduarestis olemine Ukraina saatkonnas. Samuti soovib Savtšenko, et kohus mõistaks ta õigeks. Ta ei taha, et pärast vanglast vabastamist näitaksid venelased tema peale näpuga ja ütleks: "See on tema, kes tappis meie ajakirjanikud."

Savtšenko võitles puhkuse ajal Ida-Ukrainas vabatahtlike pataljonis Aidar. 17. juunil langes ta mässuliste kätte vangi. 8. juulil sai teatavaks, et Savtšenko on Venemaal Voronežis eeluurimisvanglas. Seejuures väidavad Vene võimud, et Savtšenko tuli vabatahtlikult Ukrainast Venemaale, kus ta juhuslikult kinni peeti.

Tegelikult toimetasid Savtšenko Venemaale isehakanud Luganski rahvavabariigi võitlejad.

Venemaa juurdluskomitee süüdistab Savtšenkot Vene ajakirjanike Igor Korneljuki ja

Anton Vološini tapmisele kaasaaitamises Luganskis. Täpsemalt olevat ta juhtinud miinipildujatuld. Advokaatide sõnul ei saanud Savtšenko seda teha, sest ta langes Luganski mässuliste kätte vangi poolteist tundi enne ajakirjanike surma.

Seda kinnitab ka ekspertiis, mis fikseeris Savtšenko mobiiltelefoni liikumise. Korneljuki ja Vološini hukkumise ajal viibis Savtšenko juba Luganski sõjakomissariaadis, kus mässulised olid sisse seadnud oma staabi.

Saksa arstid: tervis on eeldatust parem

Voronežist toimetati Savtšenko Moskvasse, kus teda hoitakse Matrosskaja Tišina vanglas. Kohtumenetlusel ei ole ta end süüdi tunnistanud.

Veelgi enam, erakond Batkivštšõna (Isamaa) pani Savtšenko oktoobris toimunud Ukraina parlamendivalimistel valimisnimekirja esinumbriks ning ta valiti ülemraada liikmeks. Ülemraadas nimetati Savtšenko veel Euroopa Nõukogu Parlamentaarse

Assamblee (ENPA) Ukraina delegatsiooni liikmeks, et suurendada survet Venemaale tema vabastamiseks. Paraku pole sellest abi olnud ning ta istub praeguseni vanglas.

Pühapäeval käisid vanglahaiglas Savtšenkot vaatamas Saksa arstid.

USA senat võttis läinud reedel vastu resolutsiooni, milles kutsutakse Venemaad vabastama Savtšenkot ja teisi ebaseaduslikult kinni peetud isikuid. Strasbourgis asuv Euroopa Inimõiguste Kohus kutsus samal ajal Savtšenkot näljastreiki lõpetama ning palus Venemaa valitsust esitama tema olukorra kohta käivat faktilist infot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee