Maailm

Vaherahu katkeb Ukrainas plahvatuste ja automaadivalangutega (6)

Õhtuleht.ee, 16. veebruar 2015 07:00
JALGPALL RINDEJOONEL: Ukraina sõdurid mängivad Debaltsevesse teel olnud soomuskolonni peatudes jalgpalli. Foto: AFP
Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejate ülesandeks on jälgida keskööl vastu pühapäeva kehtima hakanud vaherahu Ida-Ukrainas. Eile keskpäeval teatas OSCE missioon, et enamikus on rinnetel vaikus.

Ringsõitu teinud 20 vaatluspatrulli aga märkisid, et kohati tulistati endiselt. Debaltseves registreeriti suurtükiduell kella kümnest hommikul, Donetski lähedal kuuldi miinipildujatuld ja esimesel pühapäeva tunnil tulistati ka reaktiivseadeldistest Grad. Hommikul kell 10.35 tulistati suurtükkidest Luganskist umbes 21 kilomeetri kaugusele jääva Raigorodoki pihta, hajusat tulistamist oli mujalgi. Vaherahust peeti vähemalt eile ennelõunal OSCE andmeil rahuldavalt kinni Mariupoli ümbruses.

Samal teemal

Vaherahule eelnenud päeval kestnud marulistes lahingutes hukkus Ukraina armee teatel üheksa nende sõdurit, 39 sai vigastada.

Vaatlejaid ei lubatud öösel Debaltsevesse, teatas Ukraina armeestaap. Ühtlasi tegi neid rahutuks see, et Donetski separatistide relvajõudude ühe juhi Eduard Bassurini sõnul käsitlevat nad Debaltsevet kui endale kuuluvat ala. "Meie sisealadel Minski kokkuleppeist pole vaja kinni pidada," väitis Bassurin.

Plahvatusohtlikuks muudab vaherahu kestmise eeskätt see, et rindeil tegutsevad paljud metsikud üksused, kes ei taha kellelegi alluda. Ukraina poolel on sellised pataljonid kurikuulsal Paremsektoril, separatistide poolel eeskätt kasakateüksused.

Samal ajal jõudis Donetskisse järjekordne Venemaa eriolukordade ministeeriumi formeeritud humanitaarkolonn. Eriolukordade ministeeriumi teatel toimetati

Ukrainasse 90 autol peamiselt toiduaineid, ravimeid, ehitusmaterjali ja ülikooliõpikuid. Luganskisse viidi samuti 900 tonni toitu, teatas ministeerium.

Ukraina piirivalve ütles, et Venemaa saadetud noodis kõneldi 150 veokist, aga tegelikult ületas piiri 176 masinat. Neid saadi vaid visuaalselt vaadelda, kuid tehti kindlaks, et 41 autol veeti humanitaarabi asemel kütust ning venelastest saatjate sõnul oli autodes ühtlasi 99 kuulivesti.

Samal teemal

05.03.2015
Ukraina ei kontrolli ligi 400 kilomeetrit oma piirist
18.02.2015
Ida-Ukrainas jätkusid lahingud
15.02.2015
Kas satelliitfotod tõestavad Vene vägede kohalolekut Ida-Ukrainas?
14.02.2015
Martti Ahtisaari: Ukraina relvarahu sõltub suuresti Venemaast