Eesti uudised

Pojaga eliitkoolikatsetel käinud ema: ta arvutab vabalt 10 000 piires! (116)

Teele Talve, 16. veebruar 2015 07:00
KATSETEL KÄIdUD: Hondar koos emaga, kelle sõnul on poisil matemaatika hea, sest ta tunneb selle vastu huvi. Foto: MATI HIIS
Nädalavahetusel olid mitmes Tallinna eliitkoolis 1. klassi astujatele vastuvõtukatsed. Seda, et kõik vanemad enda lapsed seetõttu suure surve alla paneksid, katsetel käinud Hondari ema ei arva.

Tallinna 21. koolis katsetel käinud Hondari ema ütleb, et eelarvamus, justkui sunniksid kõik vanemad enda lapsi enne eliitkoolide katseid rohkelt õppima, on vale.

"Ei ole nii olnud, nagu laps oleks piinatud," muigab ta ning lisab, et peamine põhjus, miks eliitkooli katsetel käidi, oli hoopis selleks, et saada teada

Hondari tase võrreldes teiste lastega. "Kuigi käisime 21. kooli katsetel, võib juhtuda, et paneme ta siiski hoopis Nõmmele kooli," kinnitab poisi ema.

Küsimusele, kas konkurents 21. kooli katsetel oli suur, vastab ema jaatavalt. "Seal oli väga palju lapsi," räägib ta ning arvab, et kohal võis olla rohkem kui sada last. Postimees vahendab, et 21. kooli õppealajuhataja Valentina Taliaru sõnul käis tegelikult kahe päeva jooksul katsetel kokku ligi 400 last.

Loeb vennale ette

Katsete jaoks jaotati lapsed Hondari ema sõnul kahte gruppi. "Tal kontrolliti lugemist, matemaatikat ja inglise keelt," räägib ema ning lisab, et matemaatika pärast ei muretsenud ta üldse. "Ta arvutab meil vabalt 10 000 piires, oskab teha kirjalikke arvutusi üksteise alla jne." Ema sõnul pole ta seda pojale peale surunud, vaid see on tulnud loomulikult, sest Hondarit matemaatika tõesti huvitab ning ta mõistab seda hästi.

Lugemist harjutab poeg kodus raamatuid lugedes. "Ta loeb vennale tihti ise, sest vanematel ei ole alati aega," räägib ema. Küsimusele, kas inglise keelt on lapsele teadlikult õpetatud, vastab ema, et see on külge jäänud teiste kuulamisest. "Kuna me käime tihti reisimas, siis on ta sealt kuulnud, kuidas me igasugustes olukordades suhtleme."

Kuigi peamiseks põhjuseks, miks Hondar katsetele toodi, on ema sõnul lapse taseme teadasaamine, ei salga ta, et eliitkoole soovitavad tuttavadki.

Mõni laps läheb paanikasse

"Ma olen kuulnud, et siis on lapsel hiljem kergem hakkama saada," viitab ta kooliteele, mis tuleb pärast põhi- või keskkooli.

Postimehe teatel toimusid katsed 21. koolis kahes osas, millest esimeses oli lastega klassiõpetaja, kes hindas nende lugemisoskust, arusaamist, arvutamisoskust ja loogikat. Kooli õppealajuhataja sõnul pandi proovile ka laste kuulmis- ja nägemismälu.

Teine osa kujutas õppealajuhataja sõnul endast inglise keele tundi, kus õpetaja õpetab lastele ingliskeelseid väljendeid ja sõnu. "Me ei eelda, et neil on mingi ettevalmistus. Õpetame neile kõike ning tunni lõpus räägib laps õpetajale, kui palju jäi meelde," selgitas õppealajuhataja Postimehele. Ta lisas, et iga laps suhtub katsetesse omamoodi – mõni on julge, teine arglikum ja tahab emaga koos klassi minna. Mõni aga hakkab nutma või läheb paanikasse.

Eliitkoolikatsed

Nädalavahetusel olid 1. klassi minejatel katsed veel ka eelmisel aastal koolide pingerea esikümnes olnud Tallinna Reaalkoolis, Tallinna Inglise Kolledžis ning Gustav Adolfi Gümnaasiumi prantsuse keele õppesuunaga klassi. Järgmisel nädalal hinnatakse kooliküpsust Tallinna Prantsuse Lütseumis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee