Eesti uudised

ALKOHOLIMÜÜGIPIIRANGU ASJUS TALLINNAGA KOHUT KÄIV STATOIL: aastas jääb saamata 42 000 eurot (26)

Siim Randla, 16. veebruar 2015 07:00
KEELU VASTU: Statoil peab põhiseadusvastaseks Tallinna alkoholi jaemüügi ja reklaami kitsenduste määruse punkti, mis keelab tanklate territooriumil asuvates ehitistes kanget alkoholi müüa. Foto: LAURA OKS
Tallinna alkoholimüügipiirangu tõttu riigikohtusse pöördunud Statoili esindaja hinnangul on määruse jõustumisel tekkiv tõenäoline kahju vähemalt 42 000 eurot aastas. 

Statoil Fuel & Retail Eesti AS peab põhiseadusvastaseks Tallinna alkoholi jaemüügi ja reklaami kitsenduste määruse punkti, mis keelab tanklate territooriumil asuvates ehitistes kanget alkoholi müüa, mistõttu pöördus põhiseaduslikkuse järelevalve taotlusega riigikohtu poole. Ühtlasi soovib Statoil Tallinna volikogu määruse selle punkti jõustumist riigikohtu otsuseni peatada. Volikogu määrus jõustub tänavu 1. juulil.

Samal teemal

Statoil peab rakendatud meedet ebaproportsionaalseks, sest tanklatest ostetakse alkoholi suhteliselt harva ning kui, siis eelkõige lahjat alkoholi ja väikestes kogustes, ütleb kaubandusdirektor kohusetäitja Diana Veigel Õhtulehele.

"Kuna kõigile Statoili klientidele on loodud võimalus kütuse eest tasuda tankimisalal teenindusjaama poodi sisenemata, siis ei saa tankimist ja poekülastust omavahel otseselt siduda. Peale selle tuleb arvestada, et Statoili teenindusjaamade poodide sortimendist puuduvad liigtarbimisele suunatud tooted, nagu odav viin ja kanged õlled ning ühtlasi on kanged alkohoolsed joogid eksponeeritud vaid kitsal alal kassataguses piirkonnas," selgitab Veigel. Tema sõnul on pooled Statoili teenindusjaamadest Tallinnas ja volikogu otsus omab mõju ettevõtte äritegevusele.

Jaanuaris küsis riigikohus Statoililt selgitust, milline on normi jõustumisel Statoilile eeldatavalt tekkiv kahju. Tekkiv tõenäoline kahju on vähemalt 42 000 eurot aastas, kuid see summa võib olla suurem, teatab Statoil Fuel & Retail Eesti ASi esindaja, vandeadvokaat Triinu Hiob. Kangete alkohoolsete jookide müügist Statoilile tekkiv kasum on umbes 40 000 eurot aastas.

"Normi jõustumisel jääb Statoilil see kasum teenimata ehk Statoilil jääb saamata tulu," ütleb ta riigikohtule. Lisaks vähenevad kangete alkohoolsete jookide müügi lõppemisel vastavatelt tarnijatelt saadavad kampaania-tasud. "Eeldatavalt jääb kampaaniatasusid saamata umbes 2000 eurot aastas. Nimetatud kahjule suuruses 42 000 eurot aastas võib lisanduda kahju teiste, alkoholiga kaasnevate kaubagruppide müügi vähenemisest Statoili tanklakauplustes ehk ühtlasi võib jääda saamata tulu muude kaubaartiklite müügist."

Samal teemal

21.02.2017
Baarid vaidlustasid alkoholimüügipiirangu riigikohtus
04.03.2015
Statoil kaotas Tallinnaga kohtuvaidluse