Eesti uudised

Klaasipesuvedelikust viina teinud mehed lähevad üldkasulikule tööle 

Maarius Suviste, 14. veebruar 2015 08:00
KLAASIPUHASTUSVEDELIKUST TEHTI ALKOHOLI: Viinavabrikuks sobis metallangaar, kust leiti läbiotsimisel müüki ootav kaup.
Tartu maakohus tunnistas Arvo Kokka, Toomas Toomjõe, Marek Mändma, Rain Raimo ja Marek Maakeri kokkuleppemenetluses süüdi seadusevastases alkoholi käitlemises. Nad villisid ja müüsid Saksamaalt toodud klaasipuhastusvedelikust valmistatud viina.

Riigiprokurör Taavi Pern toonitas, et salaviinaga kauplemine on väga vastutustundetu äri. Sel korral ei põrkunud kurjategijad tagasi isegi salaalkoholi testimisest oma venna peal.

Teekond Antslast Viljandisse

Samal teemal

Süüalused tegid klaasipuhastusvedelikust alkoholi 2012. aasta juulis ühes Antsla angaaris. Marek Mändma oli ostnud Saksamaalt 33 alust klaasipuhastusvedelikku Coolex (sobib kuni 60 külmakraadi juures). Vedelik oli 4752 kolmeliitrises kanistris.

Filtreeritud piirituse kogumiseks suurematesse anumatesse ostsid Marek Mändma ja Arvo Kokka üle Eesti kokku 22 suurt 1000liitrilist kuubikmahutit ja hankisid vahendeid, millega üritati klaasipesuvedelikust eemaldada denatureerivaid lisaaineid. Nii töödeldi läbi üle 18 600 liitri alkoholi.

Osa sellest alkoholist müüdi edasi. Kaubikuga viidi Rain Raimole ja Marek Maakerile kaks kuubikmahutit, milles oli vähemalt 1568,9 liitrit piiritust. Kaubik anti Maakerile, kes viis konteinerid Viljandimaale Pärsti valda angaari. Seal hoidis ta koos Rain Raimoga kaupa päevani, kui angaaris tehti läbiotsimine ja piiritus kahes kuubikmahutis (kokku 1075,6 liitrit) ning osaliselt juba nn hulgiostjatele käepärasematesse 10liitristesse kanistritesse ümbervalatuna ära võeti.

Ülejäänud alkoholi müüa ei jõutud, seda hoiti Antslas. Läbiotsimisel leiti sealt 17 068 liitrit käitlemiseks mittelubatud alkoholi. Arvutuslik aktsiis selle kraami eest olnuks 251 758 eurot.

Sel nädalal tunnistas Tartu maakohus mehed süüdi. Kokkale mõisteti ühe aasta ja viie kuu pikkune vangistus, mis asendati 513 tunni üldkasuliku tööga, mis tuleb ära teha kahe aasta jooksul. Toomjõele mõisteti karistuseks 10 kuud trellide taga, mis asendati 298 tunni üldkasuliku tööga, mis tuleb ära teha kahe aasta jooksul. Lisaks konfiskeeriti riigituludesse kuriteoga saadud raha 2360 eurot ja mõisteti Toomjõelt välja süüteoga saadud vara konfiskeerimise asendamiseks 1140 eurot.

Vangistus asendati tööga

Marek Mändmale mõisteti karistuseks ühe aasta ja seitsme kuu pikkune vangistus, kuid koos talle varem mõistetud karistuse ärakandmata osaga peaks ta trellide taga olema üle aasta ja kaheksa kuu. Kohus asendas selle 631 tunni üldkasuliku tööga. Mändmalt mõisteti välja süüteoga saadud vara konfiskeerimise asendamiseks 20 000 eurot. Raimole mõisteti üheaastane vangistus, mis asendati 365 tunni üldkasuliku tööga ja ta peab maksma vara konfiskeerimise asendamiseks 4800 eurot.

Maakerile mõisteti karistuseks üheksa kuu pikkune tingimisi vangistus kolmeaastase katseajaga.

Süüdlased peavad tasuma ka menetluskulud 585–5753 eurot.

Samal teemal

29.09.2015
Salaviin jõuab Eestisse Lätist
13.02.2015
FOTOD: klaasipesuvedelikust viina teinud mehed peavad nüüd tööd rügama
05.12.2014
Eestist veeti Soome 28 000 liitrit salaviina
27.11.2014
Tartus suri mees metanoolimürgitusse