VAAT SIIS PIDU: Fotomeenutus mullusest presidendi vastuvõtust. Ilvesed kaamerate ees poseerimas ja külalisi kätlemas – see on kantselei kinnitusel ametlik osa. Peole punkti panev ilutulestik aga omavalitsuste eralõbu. Foto: Mati Hiis
Karoliina Vasli 14. veebruar 2015 08:00
Tänavune presidendi vastuvõtt võib lõppeda sellega, et muusika keeratakse kinni ja punkt. Ei mingit ilutulestikku! Nimelt pole Ida-Virumaa omavalitsused nõus seda tralli kinni maksma. Presidendi kantselei teatab, et see polevatki peo ametlik osa.

Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit (IVOL) saatis möödunud nädalal oma 19 liikmele e-kirja, kus küsis igaühelt 150 eurot (kokku 2850 eurot), et saaks 24. veebruaril presidendi vastuvõtu ilutulestikuga lõpetada. 15 omavalitsust keeldus.

Vallavanem ei julgeks rahvale otsagi vaadata

Lüganuse vallavanem Allar Aron pahandab: "Kui presidendi kantselei seda korraldab, siis peaks ikka kulutused enda peale võtma!"

Ta selgitab, et väikevaldadele on iga euro hinnas, suured organisatsioonid seda ei mõista. "Lihtsalt raha õhku lasta tundub mõttetu. Sellise summa eest saaksime näiteks paljulapselistele peredele vastuvõtu korraldada."

Avinurme vallavanem Aivar Saarela ütleb, et oli just päev enne kirja saamist eraldanud korvpallipoistele 150 eurot spordisärkide tarbeks. Täpselt sama palju jäi särkide koguhinnast puudu, sest vallal pole rahaga priisata. "Ma ei julgeks tänaval enam kellelegi otsagi vaadata, mõeldaks, et näe, särkide jaoks raha ei anna, aga ilutulestiku jaoks küll," arutleb ta.

Tudulinna vallavanem Andrus Toss nendib: "Ma ei annaks sellise asja jaoks isegi viit eurot! 150 euro eest saaks igasugu üritusi vallarahvale korraldada."

Kohtla vallavanem Hannes Lumiste viskab kivi presidendi kantselei kodaratesse: "Nad võiks ikka ise maksta või siis uurida, kas mõni ettevõte toetaks. Imelik, et hakatakse üldse uurima ka vahetult enne vabariigi aastapäeva, kui omavalitsustel on ammu eelarve paigas. Raha ei teki niisama juurde."

Aga näiteks Sillamäe oli nõus tengelpunga avama, seda vaid juhul, kui kõik omavalitsused finantseerimises osalevad. "Kui kõik omavalitsused koos leiavad, et vaadeldaval juhul on erand võimalik ja põhjendatud, siis oleks võinud ka 150 eurot eraldada, kuid koguda raha vaid osalt – ei oleks olnud eriti õige lähenemine," seletab linnapea Tõnis Kalberg.

Kiviõli linnapea Dmitri Dmitrijev näeb asja teise nurga alt. Ajalehes Põhjarannik kurtis ta, et tema ja ta kolleegid on küll kutsutud 20. veebruaril Jõhvi valla vabariigi aastapäeva pidulikule üritusele, kuid mitte presidendi vastuvõtule. "Vastuvõtule meid ei taheta, kuid raha küsitakse," nentis ta.

Presidendi kantselei kõne­isik Piret Pert räägib Õhtulehele, et ilutulestik polevatki nii-öelda kohustuslik osa 24. veebruari programmist. Ta toob siiski välja, et ilutulestik on ilus lõpetus iseseisvuspäevale ja sageli on omavalitsused seda teinud. "Presidendi kantselei ei ole siin pealetükkivust ilmutanud, oleme vaid viidanud sellele võimalusele. Ilutulestik on omavalitsuse enda vaba otsus," rõhutab ta ning ütleb, et kantselei pole eal ilutulestikku ise korraldanud.

"Samuti ei ole presidendi kantselei pidanud arvestust, kus ilutulestik iseseisvuspäeva õhtul toimus ja kus ei. Küll aga tuleb meelde, et see oli mullu Pärnus, Tartus varasematel aastatel ja vähemalt ühel aastal ka Tallinnas."

Kes tasus Tallinna ilutulestiku eest?

Pärnu linnavalitsuse pressiesindaja Anu Juurma-Saks sõnab, et Pärnule oli auasi, et nii paraad kui ka vastuvõtt just seal toimusid. "Loomulikult olime nõus omalt poolt asja kordaminekuks panuse andma." Linn maksis ilutulestiku eest 2400 eurot.

2013. aastal toimus vastuvõtt pealinnas. Kes ja palju selle eest maksis, jäi eilse tööpäeva lõpuks küsimärgiks. Üks kogenud linnaametnik sõnas Õhtulehele, et tema teada linn seda kulu ei katnud, aga sada protsenti seda väita ei saa. Linnavalitsuse dokumendiregistrist nähtub, et vähemasti 2013. aasta jaanuaris või veebruaris rahaeraldust ilutulestiku tarbeks ei tehtud. Kes siis maksis tolle ilutulestiku eest? Presidendi kantselei seda öelda ei osanud.

Jõhvi kontserdimaja direktor Piia Tamm otsib tänavuse ilutulestiku jaoks ikkagi sponsorit. Eile jäi ta telefoni teel kättesaamatuks, ent mõni päev varem ütles ta Põhjarannikule, et pöördus raha saamiseks näiteks Viru Rotary klubi poole. Omavalitsuste suhtumist ta ei mõista. "See summa ei ole ju suur. Ilutulestik oleks olnud maakonna poolt ilus kingitus ning rahvusringhääling oleks selle ka ära maininud."

Piret Pert ütleb, et vabariigi sünnipäeva korraldamisse on paljud Ida-Virumaa omavalitsused ja ettevõtted siiski panustanud. "Nii näiteks panid 19. veebruaril Narvas, Sillamäel ja Kohtla-Järvel algavatele Eesti filmipäevadele õla alla kõik kolm linnavalitsust ja Sillamäe sadam."

Perdi kolleeg Toomas Sildam aga imestab ilutulestikuga seotud kriitika peale, et kas kohalikud omavalitsusjuhid ei hindagi seda, et vastuvõtt ja muud üritused nende kodumaakonnas toimuvad. "Kui keegi neist on selle üle kurb, siis olen mina nende üle kurb!"