Eesti uudised

Eesti piimatööstused asendavad Venemaa turu Jaapaniga (10)

Toimetas Sander Silm, 13. veebruar 2015, 09:32
Väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne SullingFoto: Mihkel Maripuu/Postimees
Eesti piimatöösturid allkirjastasid Jaapani suurkorporatsiooniga Marubeni Corporation esimesed lepingud Eesti lõssipulbri ja juustu müügiks ja esimesed pulbrikogused lähevad Jaapanisse juba märtsis ning juustutarned algavad enne suve. 

"On tähelepanuväärne, et Eesti piimatöösturitel on õnnestunud Jaapani turule pääsemiseks kokkulepeteni jõuda mõne kuuga, kuigi tavaliselt võib uutele turgudele minek võtta aastaid. Esimese sammuna on Marubeni sõlminud lepingu AS-ga Tere lõssipulbri tarneks ja AS-ga E-Piim juustu tarneks. Lähiajal on neile lepingutele oodata ka lisa," ütles väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling.

Ministri sõnul on eesmärgiks tarnida Jaapanisse 5000 tonni laabijuustu, mis on neljandik toodangust ja 5000 tonni lõssi- ja vadakupulbreid aastas.

"Marubeni on Eesti piimatoodete kvaliteediga väga rahul ning on huvitatud pikaajalisest ja püsivast koostööst Eesti piimatöösturitega," lisas Sulling. Tema sõnul tegutseb Marubeni Corporation enam kui 65 riigis ning seeläbi võib Eesti piimatoodang jõuda Jaapani kõrval ka teistele Eesti jaoks uutele turgudele.

Väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling alustas läbirääkimisi Marubeni Corporationiga 2014. aasta septembris. Marubeni delegatsioon käis esimest korda Eestis eelmise aasta novembris ning kohtus siin kõigi Eesti Piimaliidu liikmetega. Esimesed proovikogused saadeti Jaapanisse oktoobris. Marubeni esindajatega toimusid kohtumised ka minister Anne Sullingu Jaapani-visiidi raames tänavu jaanuaris.

Jaapan on USA põllumajandusministeeriumi 2014. aasta andmetel maailma viies piimatoodete importija (283 000 tonni) ja teine juustu importija (247 000 tonni). Eestis toodeti 2014. aastal 90 300 tonni joogipiima, 40 000 tonni juustu (sh määrde-, sulatatud ja kodujuustu), 26 200 tonni koort, 37 400 tonni hapendatud piima, 18 300 tonni kohupiima, 5500 tonni lõssipulbrit ning 4800 tonni võid. 750 200 tonnist toorpiimast läks ekspordiks, peamiselt Leetu, 202 300 tonni. Lisaks toorpiimale eksportis Eesti joogipiima, juustu ja pulbreid, peamised sihtriigid olid Leedu, Läti, Soome ja Itaalia.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee