Praxise juht Annika UudeleppFoto: TOOMAS TATAR/POSTIMEES
Toimetas Sander Silm 13. veebruar 2015 07:45
Mõttekoja Praxis eestvedamisel koostati sajakonna arvamusliidri osalusel kõige populistlikumate valimislubaduste edetabel. Eesmärk on suunata valimisdebatt ausa mängu reegleid järgima ning aidata valijal langetada otsus pigem ratsionaalsetele argumentidele tuginedes kui emotsioonide ja täitumatute unistuste harjal.

"Tänavust debatti jälgides on silma-kõrva jäänud küll hulgaliselt populistlikke lubadusi, kuid paraku ei ole nende populistlikkusele avalikkuses suurt tähelepanu pööratud," selgitab edetabeli koostamise eestvedaja Annika Uudelepp Praxisest. Ta lisab, et targa riigi ja arutleva demokraatia üks suurim vaenlane on populism. "Seda võib käsitleda kui dopingut valimisvõi(s)tlustel lühiajalise edu saavutamiseks," tõdeb Uudelepp.

Algatuse eestvedajate sõnul ei ole soovi nad sildistada ühtegi konkreetset erakonda, kandidaati või maailmavaadet, vaid seista vastu populismi levikule kampaanias.

Valimisplatvormide kontentanalüüsi käigus sõeluti ligi 20 eksperdi osalusel välja erinevat tüüpi populistlikke lubadusi. Töötati läbi 250 lehekülge valimisplatvormide teksti, millest tuvastati valideerimise järel 35 populistlikku lubadust ja loosungit. Seejärel hindas 112 arvamusliidrit ja erinevate elualade eksperti neid väiteid skaalal 0-7, kus 7 väljendas kõige suuremat populismi.

Kõige vähem populistlikuna on oma programme koostanud tänased võimuerakonnad ja teises äärmuses asetseb omakorda parlamendiväline EKRE, kes kasutab kõiki populismi tööriistu.

"Mõneti loogiliselt on parlamendiväliste erakondade platvormidest tõusetunud populismina esile rohkem vastandumisele ja keeruliste probleemide lihtsustamisele keskenduvad lubadused ja retoorika," selgitab juhtrühma liige Anna Karolin.

Hinnangute baasil ongi koostatud edetabel, mille esikolmiku moodustavad:

1. Me ei vaja diktaati! Me vajame riiki, mida me kõik juhime. Meil on lihtne üleskutse: võtame riigi tagasi! (Vabaerakond)
2. Tõstame alampalga 1000 euroni. (Keskerakond)
3. Korraldada elektriturg ümber nii, et Eestis oleks Euroopa odavaim elekter. (EKRE)

Populistlike lubaduste edetabeliga võib tutvuda SIIN!