NÄILINE VABADUS: Pilt on tehtud mullu 5. aprillil, kui mehed kautsjoni vastu trellide tagant vabanesid. Kodumaale pole siiani naasta õnnestunud. Fotol on osa laevakaitsjatest ja konsul Margus Särglepp (keskmises reas vasakult esimene). Foto: Erakogu
Karoliina Vasli 13. veebruar 2015 07:00
Indias viibivate Eesti laevakaitsjate lähedaste eestvedamisel korraldatakse meestele heategevuskontsert, kuid see ei suuda muuta tõsiasja, et nende olukord on endiselt trööstitu.

Homme on sõbrapäev. Kes läheb sel puhul restorani sööma, kes peab kallimat meeles šokolaadikarbiga. Ent taolistest žestidest võivad ligi 16 kuud Indias Chennai linnas elama pidanud 14 Eesti laevakaitsjat vaid unistada. Siiski peavad kodused mehi meeles. Laupäeval kell 16 toimub Tallinnas Salme kultuurikeskuses heategevuskontsert eesmärgiga juhtida avalikkuse tähelepanu laevakaitsjate kannatustele.

MTÜ Mehed Indiast Koju ja Põhja-Tallinna linnaosa korraldataval üritusel esinevad ansambel Jäääär ja Stanislav Bulganin. Juba ainuüksi kontserdile tulek näitab toetust ja annab jõudu nii laevakaitsjaile kui ka nende lähedastele, loodavad pereliikmed.

Seltsiks internet ja lauamängud

Ühe laevakaitsja õde Julia ütleb, et mehed vajavad ka materiaalset abi, sest tingimused on rasked ja lõunamaale tüüpiliselt kimbutavad siit pärit mehi haigused.

"Meditsiiniteenused maksavad ja neil pole ka südant, et lähedaste käest kogu aeg abi paluda," selgitab Julia.

Kuna meestel pole dokumente ega elamisluba, ei saa nad ka tööd teha. Ühe laevakaitsja elukaaslane Kersti kirjeldab, et meestel polegi praegu muud teha, kui lihtsalt olla. "Vaadatakse filme, mõnel on lauamängud, mõni käib vahel kinos, mõni trennis. Internet on üks hea asi, selle kaudu saab ka kallite kodustega suhelda."

Ta ütleb, et tervisehädad on osal meestel kallal juba vanglapõlve algusest saati. "Vanglas magati külmal betoonil, esialgu oli seal vaid lina all, ei mingit madratsit. Lõpuks suutis konsul vangla juhtkonnaga kokkuleppele saada ja saime meestele trennimatte meenutavad madratsid muretseda," ohkab Kersti.

Millal mehed koju pääsevad, on siiani suur küsimärk. Julia ütleb, et kohalik advokaat ajab asja loiult. Miks teda välja ei vahetata?

"Advokaadid on seal imelikud, võtavad raha, aga tegutsevad vaid siis, kui viitsivad. Kui võtaks uue, siis ta peaks end asjadega algusest peale kurssi viima, see nõuaks taas palju aega ja raha," räägib Julia.

Nende naasmise ajas on ta skeptiline. "Enne suve kindlasti mitte. Ei tea, kas ka aasta või paariga," arutleb ta, ent rõhutab, et lähedaste toetus on oluline ja loodetakse ka Eesti riigi abile.

Kersti ütleb siiski optimistlikult: "Lootus on neil alati! Küll ikka ükskord koju saame, on nende sõnad."

MTÜd Mehed Indiast Koju saab toetada, saates SMSi numbril 13018 märksõnaga KODU. Sõnumi hind on viis eurot, samuti saab teha annetuse mittetulundusühingu kontole: EE931010220232977221.

Eesti riik sellesse ei sekku

India ülemkohus pole ikka otsustanud, kas võtta menetlusse laevakaitsjate kaasus või mitte. Välisministeeriumi poliitikaküsimuste asekantsler Marina Kaljurand lausus mõne päeva eest, et iga riigi õigusemõistmine käib eri kiirusega. "Selleks, et ülemkohus menetleks asja kiiremini, tuleb esitada sellekohane avaldus. Selle taotluseosa saab esitada ainult advokaat. Ja teise peab esitama selleks, et mehed ei oleks praegu Indias, vaid saaksid järgmist kohtuprotsessi oodata kodumaal. Selles taotluses siis palutakse, et kohus lubaks neil humanitaarkaalutlustel riigist lahkuda," kirjeldas Kaljurand advokaadi tegemata tööd.

Kaljurand ütles ERRile, et Eesti riik advokaati palgata ei plaani. Praegu esindab mehi firma Advanfori jurist.

Kannatuste jada

India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 2013. aasta 18. oktoobril USA mereturvafirmale Advanfor kuuluva piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli 14 Eesti kodanikku. Sama aasta 30. detsembril esitati kogu kinnipeetud meeskonnale süüdistus ebaseaduslikus kütuse tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ning ebaseaduslikus territoriaalvetesse sisenemises. Mehed vabastati kautsjoni vastu mullu aprilli algul, ent kuna kohtumenetlus on pooleli ja dokumente neil pole, on riigist lahkumine välistatud.

Samal teemal

Kommentaarid  (3)

India 14. veebruar 2015 02:48
Mis neil seal viga. soe kliima . Küll eestlane on ikka rikas, muudkui annetage. Oma hädadega peaks ikka ise hakkama saama. Kõigil on raskeid aegu, sellepärast ei hakka ma teistelt veel raha kerjama. Ja mina ka ei usu et nad ikka nii süütukesed seal on. Oma kontserdi võite ka sisse soolata, sellist jama ei lähe isegi ilma rahata kuulama. edu teile kaitsjad ja nende pered. Kahju aga ajad on sellised.
ei ole nad seal nii süütukesed midagi 13. veebruar 2015 18:21
ju siis läksid seda suurt nutsu taga ajama ja sinna nad jäävadki . . . :(
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS