Eesti uudised

ESTCube-1 muudab eestlaste sõbrapäeva kosmiliseks 

Kristjan Roos kristjan.roos@linnaleht.ee, 12. veebruar 2015 16:28
Mõõtudega 10 × 10 × 10 sentimeetrit ja veidi üle kilone satelliit ESTCube-1 on valmis vastu võtma eestlaste sõbrapäevasoovid. Foto: Heiko Kruusi
Eesti esimese satelliidi ESTCube-1 viimanegi missioon on maailma ajaloos eriline: huvilised saavad oma armsamale või sõbrale saata sõbrapäevasoovi lausa kosmosesse.

Tudengisatelliidi programmi algataja ja juhendaja Mart Noorma märkis intervjuus Linnalehele, et sõbrapäeva pole sellisel kosmilisel moel tema teada kunagi tähistatud. „Ma usun, et ühegi teise riigi inimeste jaoks pole oma satelliit varem nii hingelähedaseks saanud. ESTCube-1 kõige suurem eesmärk ongi oma rahvale rõõmu tuua. Kas saab siis teadusmissiooni täitnud kosmoselaevale olla paremat rakendust, kui aidata noortel armunutel teineteisele õnnelikke romantilisi sõnumeid edastada?” naljatleb Noorma. Tema oli juba teisipäeval oma armsamale kosmilise sõnumi teele pannud.

Samal teemal

Sõnumeid võetakse vastu reede keskööni. Oma soovi saab saata lehelt www.estcube.eu/en/space-valentine. Noorma sõnul kogutakse sõnumid reede südaööl kokku ning saadetakse Tartu observatooriumi satelliidimaajaamast kosmosesse, ESTCube-1 pardamällu, kus need järgmise 20 aasta jooksul kiirusel 27 000 km/h ümber Maa tiirutavad ning seejärel Maa atmosfääri sisenedes „kauni langeva tähe sähvatusena tähetolmuks hajuvad”.

Eesti tudengisatelliidi programmi algatasid Tartu ülikooli tudengid ja õppejõud 2008. aastal ning Eesti esimene satelliit ESTCube-1 saadeti Maa orbiidile 7. mail 2013. Praegu saab kindlalt öelda, et satelliiti on saatnud õnn, sest kuigi see on mitmel korral sattunud mitmesugustele kosmoseprügi osakestele ohtlikult lähedale, pole kokkupõrkeid toimunud.

Juba selle aasta alguses on Eestile kosmose vallas tulnud häid uudiseid. Jaanuaris saatsid Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi teadlased Prantsusmaa poole teele äärmuslikes tingimustes elamiseks loodud end ise lahti pakkiva nn Marsi-maja. 4. veebruaril allkirjastas aga Eesti Pariisis liitumislepingu Euroopa kosmoseagentuuriga. Pärast leppe ratifitseerimist saab Eestist agentuuri 21. liikmesriik. Kas võime end siis juba kosmoseriigiks pidada? „Jah. Väikseks tubliks kosmoseriigiks, kes annab oma väikse, kuid olulise panuse inimkonna tuleviku kujundamisel,” vastab Noorma.

Küllap kuuleb juba lähiajal kosmosevaldkonnas midagi uut ja põnevat. Noorma möönab, et koos oma kolleegidega mõlgub neil mõttes ESTCube-1ga samas mahus ettevõtmine. Tõsi, esialgu hoiab ta täpsemad detailid veel vaka all. Selgus peaks saabuma teisipäeval, kui Tartu observatooriumis Tõraveres toimuval pressikonverentsil räägitakse põhjalikult ESTCube-1st ja edasistest plaanidest.

----------------------------------

Jälgi teekonda

Eesti esimese satelliidi teekonda saab arvutist jälgida rakenduse GoogleSatTrack abil lehel www.estcube.eu/tracker.

Samal teemal

07.11.2017
VAID 2 PÄEVA! Tallinna näitusel saab näha Eesti kosmosesaavutusi
03.06.2017
0 ja 1 abil saab liigutada kogu maailma infot ja seda kas või šokolaadipaberil
18.02.2015
ESTCube-1 läks pensionile, elagu ESTCube-2!
17.02.2015
ESTCube1 läks pensionile, kuid peaeesmärk jäi täitmata