Foto: Arno Saar
Kristjan Roos 12. veebruar 2015 20:47
Lennusadamas on värskelt avatud meremuuseumi ja Ahhaa teaduskeskuse koostöös loodud Eesti üks tehniliselt keerukamaid väljapanekuid "Ujub või upub".

Lennusadama pressiesindaja Jüri Paltseri sõnul on näitusel kasutatud väga palju tehniliselt keerulisi lahendusi. Näiteks saavad lapsed mängida virtuaalses liivakastis, kus liiv muudab värvi vastavalt pinnavormidele. Samuti on keerulised lahendused laeva lüüsidel, vooluvariatsioonidel ja allveerobotitel. „Kõik selle on välja töötanud ja teoks teinud Ahhaa keskuse leiutajad ja konstruktorid. Sisu on loonud meremuuseumi teadur Priit Lätti,” selgitab Paltser.

Kuna Ahhaas on näitus juba üleval olnud, võib eeldada, millised 14-st käed-külge-eksponaadist saavad kõige populaarsemaks. Paltser pakub, et põnevad peaksid olema lainete ja keerise tekitamine, rõhu tunnetamine ja juba mainitud virtuaalne liivakast. Samuti saab proovida, mis tunne on end uppuvalt laevalt päästa. Näituse koostajad loodavad, et pärast külastust on nii mõnigi laps loodusjõudude toimimise vallas targem.

Laupäeval kella 12–16 toimub näituse „Ujub või upub” perepäev. Võistlusmängud, viktoriinid, meisterdamised ja teadusteater annavad näitusele lõbusa ja hariva sissejuhatuse. Päeva juhib Aigar Vaigu, telesaate „Rakett 69” saatejuht, kes tutvustab eksponaate ning juhib mänge.