Maailm

Elevandiluurannikul on kahe kuuga toime pandud 20 rituaalmõrva (7)

Aadu Hiietamm, 12. veebruar 2015 07:00
RÜNDAJA: Kaht poissi matšeetega tappa üritanud Drissa Coulibaly rääkis ülekuulamisel, et tegi seda jumala soovitusel, sest soovis saada kuningaks.Foto: AFP / Scanpix
Maharaiutud pead ja genitaalid: Lääne-Aafrikas Elevandiluurannikul on kahe viimase kuuga röövitud vähemalt 20 last. Nende moonutatud surnukehi leiti hiljem autovrakkidest, vahendab Saksa päevaleht Die Welt.

Lasteröövilaine algas möödunud aasta detsembri algul. Sestsaati on röövitud lastest leitud vaid üks elavana, kõik ülejäänud on tapetud. Nende surnukehad on moonutatud. Tavaliselt pole laibal pead ega genitaale.

Lapsi on röövitud kogu riigis. Kolm last jäid kadunuks endises pealinnas Abidjanis. Laste kadumine külvab vanemates hirmu ja nad üritavad neid mitte jätta järelevalveta. Turvameetmeid on tugevdatud ka koolides ja lasteaedades. Siseministeeriumi teatel saadeti patrullima 1500 lisasõdurit.

Tabatud on üks kurjategija

Elevandiluuranniku siseminister Hamed Bakayoko tunnistab, et need on rituaalmõrvad. Nende sooritajad usuvad, et saavad tänu laste tapmisele võimule ja rikkaks. Tapetute kehaosi kasutavad nõiad musta maagia riitustel.

Seni on suudetud tabada vaid üks kurjategija. Drissa Coulibaly ründas matšeetega Abidjani lähistel 10aastast Souleymane’i ja 14aastast Cédricit. Poisid olid läinud allikast vett tooma.

Allika juures surus Drissa Coulibaly nad vastu maad ja lõi matšeetega. Poiste elu päästis rünnakut näinud sõduri kiire sekkumine, kuid nad said raskelt vigastada. Politsei andmetel oli matšeete õnneks nüri, muidu poleks Souleymane ja Cédric pääsenud.

Matšeetemees rääkis ülekuulamisel, et jumal oli soovitanud tal lapsed tappa ja nende pea maha raiuda. Pärast seda oleks temast pidanud saama kuningas.

Seda, kas Drissa Coulibaly on vaimuhaige või hoopis kellegi tellimuse täitja, peab selgitama uurimine.

Mõrvad on seotud valimistega

Laste rituaalmõrvad on kõigi märkide järgi seotud oktoobris ees seisvate presidendivalimistega. Kandidaadid ja parteid soovivad maagia abil oma positsioone kindlustada.

Elevandiluurannikul mäletatakse hästi, et ka enne eelmisi valimisi 2010. aastal käis üle riigi lapseröövide laine. Tänavused valimised on aga eriti tähtsad, sest nendega on seotud lootused saada riik taas ühtseks.

2010. aasta novembris peetud presidendivalimiste järel vallandus neli kuud kestnud kodusõda valimised võitnud Alessane Outtara ja eelmise riigipea Laurent Gbagbo toetajate vahel.

Hukkus vähemalt 3000 inimest ja umbes miljon põgenes lahingute eest. Kodusõja lõpetas ÜRO ja Prantsusmaa sekkumine ning Laurent Gbagbo vahistamine ja Haagi kohtu ette toimetamine.

ÜRO lastefond UNICEF jälgib Elevandiluurannikult tulevaid uudiseid murelikult ning ootab laste röövijate ja tapjate kiiret tabamist, ütles fondi esindaja Adele Khudr.