ACTA vastased meeleavaldused 11. veebruaril Tartus ja Tallinnas. Foto: MATI HIIS, ALDO LUUD
Sander Silm 11. veebruar 2015 14:05
Täna kolm aastat tagasi toimusid Tallinnas ja Tartus Eesti viimaste aastate ühed suuremad meeleavaldused, milles protestiti kurikuulsa ACTA vastu ja millele hooandjaks sai toonase poliitilise eliidi üleolev suhtumine inimeste hirmudesse.

Üle Euroopa rullus kolm aastat tagasi meeleavalduste laine, kus tuhanded inimesed protestisid tundmatu ja ähvardava ACTA (inglise keeles The Anti-Counterfeiting Trade Agreement ehk võltsimisvastane kaubandusleping) vastu. Inimeste hirm oli põhjendatud, kuna 2008. aastal WikiLeaksi poolt avaldatud ACTA salastatud materjalide kohaselt olid autoriõiguste rikkujatele ettenähtud üsna karmid karistused. Olgu kohe öeldud, et võrreldes mustanditega on praeguseks neid sanktsioone oluliselt pehmendatud.

Inimesi ajaski toona tänavatele peaasjalikult hirm millegi suure ja tundmatu ees, sest enamus inimesi ei teadnud täpselt, mida ACTA endast kujutab ja kuidas see meie elu hakkab kujutama.

Ka Eestis arutleti tookord elavalt ACTA-ga kaasnevate ohtude üle, samas kui valitsus suhtus teemasse üsna rahulikult.

24. jaanuaril kinnitas Eesti valitsus, et pole ACTA-t veel arutanud ning ei tea, kas see riigikogu heakskiitu üldse vajabki. Ka justiitsministeerium kinnitas oma analüüsis, et ACTA lepingus ei sisaldu Eesti õiguskorra jaoks seni tundmatuid põhimõtteid ja enamus tingimusi, mida ACTA seab, on Eestis juba kehtivas õiguses ühel või teisel kujul olemas.

Foolium pähe ja seemned suhu!

ACTA kriitika oli paisunud Euroopas aga siis juba nii suureks, et 27. jaanuaril astus tagasi ACTA Euroopa Parlamendi raportöör Kader Arif ja 3. veebruaril peatas Poola ACTA ratifitseerimise.

Õhk oli pingetest paks ning veebruari alguses hakkas Eestis levima internetis üleskutse, milles aktivistid kutsusid osalema 11. veebruaril Tartus ja Tallinnas toimuvatele ACTA vastastel meeleavaldustel.

Muuhulgas oli üleskutses järgmine lõik: ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) on arenenud riikides rahva eest salaja välja töötatud leping, mis annab internetiteenuse pakkujale kohustuse jälgida kõiki tegemisi internetis ja karistada igasuguste autoriõiguste rikkumiste eest kopsaka rahatrahvi või vangistusega ilma kohtuta; keelab odavamad, kuid sama efektiga järele tehtud ravimid ja patenteerib ära taimede ja teravilja seemned, mida ei tohi siis enam kõik oma põldudel kasvatada.

Õhtulehe ajakirjanik Sander Silm tegi 6. veebruaril üleskutsest uudise "Kõik Tartusse ja Tallinnasse ACTA vastu protestima!" , kus ta tsiteeris aga allikaviiteta üleskutses olnud lauset.

Tegemist ilmselgelt kiirustamisest tekkinud tööõnnetusega, mille "karistus" ei lasknud ennast kaua oodata.

ACTA teema oli paar päeva hiljem arutlusel Riigikogu infotunnis, kus Andrus Ansip ütles rahvaesindajate naeru saatel järgmist:

"Täna hea kolleeg Rein juba tsiteeris Õhtulehte. Ma võtan ka Õhtulehte tsiteerida. 6. veebruar 2012: "ACTA on arenenud riikides rahva eest salaja väljatöötatud leping, mis annab internetiteenuse pakkujale kohustuse jälgida kõiki tegemisi internetis ja karistada igasuguste autoriõiguste rikkumiste eest kopsaka rahatrahvi või vangistusega ilma kohtuta." Vaadake, mis meid ees ootab! "Keelab odavamad, kuid sama efektiga järeletehtud ravimid ja patenteerib ära taimede ja teraviljade seemned, mida ei tohi siis enam kõik oma põldudel kasvatada." Sõbrad! Põllumajandusega on nüüd täiesti läbi! Laar üritas, ei saanud hakkama, ACTA teeb selle asja ära! Teate, see, kes midagi taolist väidab, see on seemneid söönud ja mitte neid seemneid, mida meie oma põldudele külvame. Tavaliselt niisugustel puhkudel, kui inimestel sellised kahtlused on, siis selle vastu aitab aeg-ajalt see, et pannakse foolium mütsi sisse. Mõned arvavad, et abi võib olla ka mullivannist. Ma ei tea, mis konkreetsel puhul võiks aidata, aga inimesed võiksid otsida kusagilt abi! Aitäh!

Peaministri soovitus seemneid süüa mõjus punase rätikuna. Kui algselt oleksid meeleavaldused võib-olla möödunud Eestile omaselt vaoshoitult, siis pärast peaministri soovitust tõi 11. veebruar kargele talveilmale vaatamata sadu inimesi Tartus ja Tallinnas meelt avaldama.

Terminid fooliummüts ja seemneid sööma kinnistus aga pikaks ajaks Eesti poliitleksikasse.