Eesti uudised

Issi, too mulle kommi ehk Ostureis Pihkvasse (32)

Sander Silm, 11. veebruar 2015 07:00
PIHKVA KAUBANDUSMEKA: 22 000 ruutmeetri suurune hüpermarket Imperial. Foto: Erakogu
Vene rubla kukkumine vähendas järsult Eestisse käivate kaubaturistide arvu. Õhtuleht käis aga uurimas, kuidas tunneb ennast praegu Pihkva poodides rublasid omav turist.

Rubla kukkumise tõttu pole sealsete inimeste elu just meelakkumine. Kui veel mullu kevadel sai ühe euro eest 50 rubla, ei pandud valuuta kallinemist veel tähelegi. Kuid detsembrikuine valuutapaanika, kus euro eest tuli korraks isegi 100 rubla välja käia, on jätnud oma jälje.

Samal teemal

Inimesed üritasid tookord oma sääste päästa autode ja elektroonika kokkuostmisega, mistõttu praegu leiavad paljud naaberriigi kodanikud ennast olukorrast, kus majapidamises on mitu autot või plasmatelerit, kuid igapäevasteks ostudeks raha napib.

Rubla kukkumine lõi nendegi plaanid sassi, kel säästusid eriti polnudki. Pihkva elanik Andrei näiteks kavatses osta korraliku arvuti, kuid seni, kuni ta sobivat mudelit välja valis, tegid arvutid läbi järjekordse hinnahüppe, mistõttu oli ta sunnitud ostu edasi lükkama.

Andrei teenib Pihkva oblasti keskmist palka, mis on 20 000–25 000 rubla. Kui aasta tagasi sai selle summa eest 400–500 eurot, siis praegu vaid 285–325 eurot. Venemaal müüdav elektroonika on enamikus välismaist päritolu ehk otseselt sõltuv euro kursist, seetõttu on Andrei mure ka mõistetav.

Taksosõit euro eest

Kuid Eesti keskmise palga saaja võib end Pihkvas erinevalt Andreist üsna mugavalt tunda. Kõigepealt taksosõit. Pihkva eripäraks on see, et sõltumata vahemaast maksab taksosõit 100 rubla piires ehk siis 1,3 eurot.

Söömine on samuti Pihkvas odav. Sovetskaja tänaval asuvas kohvikus Espresso Bar, mis on Pihkvas pigem kallis kui odav koht, maksab kolmekäiguline päevapraad 190 rubla ehk 2,50 eurot. Päevaprae võiks aga oma kehva maitseelamuse pärast puutumata jätta ning võtta kõige kallima prae, 260 rubla (3,37 eurot) maksva sealiha kaupmehe moodi, mis on tõesti maitsev.

Kohvi sai sealt kätte 90 sendiga ning väga maitsva meekoogi eest tuli välja käia üks euro.

Venemaal osteldes valitseb rusikareedel: Venemaal toodetu on välismaalasele odav, kuid importkauba eest tuleb välja käia sama palju kui Eestis või siis vaid kübeke vähem.

Nii näiteks maksis Jan Fabriciuse tänava arvutipoes 13,3tolline Apple McBook Pro 57 999 rubla ehk 753 eurot ja 11,6tollise MacBook Air’i eest tuli välja käia 59 000 rubla ehk 778 eurot.

Kuigi esmapilgul tunduvad need hinnad Eestis müüdavatest Apple’i arvutitest soodsamad, tuleb siiski vaadata nende arvutite konkreetseid näitajaid, et mitte võrrelda võrreldamatut.

Põnevaid leide võib aga kohata sealsamas Jan Fabriciuse tänaval asuvas eksklusiivses kaltsukas, kus võib 20 euro eest endale selga saada täiesti korraliku dubljonka. Pole midagi imestada, et kallima hinnaklassi kasutatud riiete kaupluses, kus ei puudu isegi turvamees, müüdavad teksapüksid maksavad sama palju kui mõnes nn pärispoes.

Sovetskaja tänaval asuvas kaubamajas maksid aga allahinnatud Riekeri lastesaapad 50 eurot ja Riekeri meestesaapad 64 eurot.

Mida aga kindlasti Venemaal praegu osta tasub, on täisnahast tooteid, sest Eestis on üsna väike tõenäosus leida viie euro eest maitsekas täisnahast püksirihm ning vähem kui nelja euro eest täisnahast visiitkaarditasku.

Rižskaja tänaval, samanimelise hotelli vastas (kus ööbimine maksab 22 eurot) asub aga õmblusettevõte Truvor, mille vabrikupoest saab korraliku pintsaku kätte 40–60 euroga ning meestemantli sajakonna euroga. Suurem osa Truvori maitsekatest ja kvaliteetsetest üleriietest eksporditakse.

Enne Venemaale minekut paluti mul uurida, palju maksavad seal kuldehted. Olgu siis öeldud, kuldkettide keskmine grammihind on 3450 rubla ehk siis tolle päeva kursiga 45 eurot.

Issi, too kommi

Lapsed panid mulle südamele, et ma kindlasti kommi tooksin, sest mullu söödi sealt ostetud kommikoorem paari päevaga olematuks. Kuigi mu laste lemmikud on Novgorodis toodetud kommid, mida müüakse Pihkva piiril asuvas Lenta hüpermarketis kaalukaubana, pidid nad seekord leppima Moskva maiusetehase Krasnõi Oktjaber toodetega, mida müüakse Pihkva kaubandusmekas Imperial.

See on Kommunalnaja tänaval laiuv hüpermarket, mille esimesel korrusel on 6000 ruutmeetri suurune supermarket Ptšolka.

Seekordne külakost saigi muretsetud just sellest poest, kus kõige kallimate Krasnõi Oktjaberi kommide kilo maksab vahemikus 8,2–9,4 eurot.

Supermarketi letid olid toidust lookas, kusjuures varem Lääne-Euroopast tulnud puuviljad on asendatud kas Türgi, Serbia või Hiina toodetega. Kuigi marketi hinnatase pole palju odavam Eesti omast, oli kauplus paksult rahvast täis.

Küsisin Andrei käest, kui palju on Pihkvas hinnad tõusnud. Andrei nentis, et nagu näha, hinnad madalamaks pole läinud. Kuid Venemaa statistikaameti andmetel tõusid möödunud aastal hinnad Venemaal 11,5 protsenti ja jaanuaris jätkus hinnatõus veelgi.

Mis maksab?

Toiduainete hinnad Ptšolka supermarketis

röstleib – 71 senti

sai – 50 senti

pool põrandaleiba – 36 senti

400grammine käsitööleib – 46 senti

liiter piima – 59 senti

200grammine pakk kohupiima – 62 senti

Maasdami juust (Türgi) – 6,85 eurot kilo

Latt Doktorivorsti – 3,85 eurot

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee