Eesti uudised

Kas nii tohib? Vald tegi suusaraja kergliiklusteele (53)

Arvo Uustalu, 11. veebruar 2015, 07:00
TERVISERADA: Valgjärve kergliiklusteel on eelkõige siiski terviseraja funktsioon, sest rada libedaks pidav inimene peab sõiduteel liikuma.  Aldo Luud
"Kui rada on libe, tuleb pensionäril või lapsevankriga emal sõiduteele astuda," on mõni Valgjärve elanik pahane, et kergliiklustee on talvisel ajal kasutusel suusarajana. Volikogu kultuuri- ja spordikomisjoni esimees Astra Kittus ütleb aga: "Eakamatel inimestel võib rajal käimine libeduse tõttu ebamugav olla, kuid arvestama peab ka paljude nendega, kes suusatada soovivad."

Põlvamaa Valgjärve valla volikogu otsustas, et sügisel valmis saanud poolteisekilomeetrisel valgustatud kergliiklusteel hakatakse talviti suusatama. Kohalik rahvas jaguneb kahte leeri: on neid, kes on pettunud, sest jalakäijad on rajalt välja tõrjutud, kuid vähemalt sama palju on ka külaelanikke, kes suusatamisvõimalust valgustatud teel kiidavad.

Lapsekäru lükata on halb

Reede lõuna paiku võis kergliiklusteel näha vaid ühte inimest. Parasjagu suusaringe tegeva Üllari kindel arvamus on, et asfalttee on piisavalt lai, et suusataja ja lapsevankrit lükkav ema teineteisest mööda pääseksid. "Lumi on kõvaks sõtkutud ja siin saab suuskadetagi peal käia," leiab ta.

Raja lähedal asuvasse poodi minev Jüri ei ütle kergliiklustee-suusarajatise kohta ei head ega halba. Kuid arvab, et kui keegi kõvem suusataja suhteliselt kitsal teel vanurist mööda tuhiseb, siis võib ära ehmatada küll.

pisipoja ema Maria ütleb, et ta eelistaks suusaraja asemel lumest puhtaks lükatud ja korralikult kergkruusaga kaetud jalakäijate teed.

Vallavolikogu esimees Hegri Narusk kinnitab, et valla initsiatiivil ja siseriikliku raha toel rajatud kergliiklustee talviti suusarajaks tegemise kohta küsiti kogukonnalt arvamust. "Küsisime ka külavanemate käest, mis nende soov seoses teega on. Leiti, et kui lumi on Buraniga kinni sõtkutud, siis saab seal peal käia ja et valgustatud rajal on ikka väga mõnus suusatada. Valgjärve asub Otepää lähedal ja siin on suusatamishuvilisi palju," räägib Narusk. "Kui rada kevade poole sulama hakkab ja näha on, et sel talvel seal enam suusatada ei saa, tuleb seda mõistagi liivatama ja soolatama hakata. Kõndida ei ole rajal ka praegu keelatud ja kõndida peab sellel saama," räägib ta.

Tartu valla vallavanem Aivar Soop leiab, et kergliiklusteele suusaraja sissetegemine on väga hea mõte. "Olen ise mitmes kohas näinud, et nõnda on tehtud. Näiteks Soomes. Suusarada ei sobi piki maanteed kulgevale kergliiklusteele, kuid nii-öelda nurgatagusel teel on see suurepärane võimalus tervisesporti teha. Ei ole mõtet talvel raha raisata sisuliselt terviseraja lumest lahtilükkamise ja liivatamise peale. Käimine ja suusatamine on mõlemad sport," ütleb ta.

Soobi sõnul Tartu vallas küll veel ühtegi sellist kergliiklusteed ei ole, mis talvel suusaraja all on. Kuid suure tõenäosusega hakatakse Raadi mõisa taha praegu rajatava pargi jalakäijate teele talviti seesugust suusarada tegema.

Suusarada sobib kõrvalisematele teedele

Maanteeameti avalike suhete peaspetsialist Mari-Jaana Adams ütleb, et maanteeäärne kergliiklustee, millest sõltub jalakäijate liiklusohutus, peab talvel kindlasti hooldatud olema. Kindlasti ei saa nõnda, et mõnes kohas tuleb lume või libeduse tõttu maanteele astuda. "Suusaraja tohib põhimõõteliselt ka maanteega paralleelselt kulgevale kergliiklusteele teha, aga sel juhul peab tee olema nii lai, et sellel ka lapsevankrit lükates käia saab. Ja see teeosa peab olema siis hooldatud, nagu sõiduteegi."

Valgjärve kergliiklusteega on pisut teine lugu. Vald tegi selle sportimiseks ja vaba aja veetmiseks, kuigi see on pargi servas maantee ääres, ütleb vallavolikogu esimees Narusk. Õnnetusi pole seal kunagi olnud. Küll tehti just liiklusohutuse parandamiseks kergliiklusteed Savernas ja Maaritsas ning neid hoitakse talvelgi korras. "Mõistagi ei planeeri sinna keegi suusarada," lisab ta.

53 KOMMENTAARI

12. veebruar 2015, 22:28
Kui kohalik vöimumees oma lapse, pereliikme, sugulase peielauas kodukulas istuma peaks, kull siis asjad teistpidi taas keeratakse........ja suusarajale teine koht leitakse.....
n
nonii 12. veebruar 2015, 15:06
sai siis möödasõites kuritööpaik üle vaadatud. kergliiklusteel on kinnisõkutud lumi millest jalg ega lapsevanker ei tohiks mingil juhul läbi vajuda. s...
(loe edasi)
Loe kõiki (53)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee