Urve TiidusFoto: MARI LUUD
Toimetas Piret Pappel 10. veebruar 2015 22:02
Tartu kunstimuuseumi holokausti-teemaline näitus tekitab küsimusi kunstilise vabaduse  kohta, leiab kultuuriminister Urve Tiidus.

"Tartu Kunstimuuseumis ülal olev näitus on toonud ministri lauale väga tõsise avalduse Eesti juudi kogukonnalt. Selles väljendatakse sügavat nördimust holokausti ja selle kohutava inimsusevastase ajalootragöödia kunstilise tõlgendamise üle näitusel „Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest."

Näituse sünnitatud reaktsioon ja vallandunud debatt ühiskonnas suunavad meid taas ja taas küsima, kus on kunstis kunsti piirid, " selgitas Tiidus pressiteates.

Ministri sõnul loodab ta, et Tartu kunstimuuseum võtab kuulda juudi kogukonna arvamust ja otsustab, kas näitusel esitatud videod on tänases kontekstis väljunud vaatajate jaoks kaasaegse kunsti piiridest.

" Isiklikult minu jaoks on siin küsimus empaatiavõimes. Homme on mul kavas kohtumine Eesti juudi kogukonna esindajatega eesotsas proua Alla Jakobsoniga, et nendel teemadel avatult arutada, " lisas Tiidus.

Eesti Juudi Kogukond pöördus täna Eesti riigijuhtide poole palvega, et Tartu kunstimuuseumi näituselt eemaldataks kaks videot. Kogukonna hinnangul naeruvääristavad need holokausti ja selle ohvreid.