Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: kõige kaunim vaatepilt - jäälossid jugadele (5)

Marko Kaldur, 13. veebruar 2015 12:40
Foto: MARKO KALDUR www.avastaeesti.ee
Äsjane talvetorm ja tugev meretuul on Ida-Virumaa jugadele loonud kaunid jäälossid. 

Kui jugadest veidigi vett alla tilgub, väljas mõnusad miinuskraadid valitsevad ning põhjatuul rannikut sasib, siis külmub tuule poolt joaümbruse puudele-põõsastele-ehitistele kantud veeaur seal silmapilkselt ära.

Mida rohkem vett koguneb, seda uhkemad jäälossid ja skulptuurid tekivad.

Kahtlemata kauneimad põhjaranniku jäälossid on tekkinud Valaste joa ümbrusesse. Meretuule ja veeauru koosmõjul on seal ümbruskonna puudele, põõsastele, pankranniku kividele, vaateplatvormile, sildadele ning liiklusmärkidele moodustunud jäised kujundid.

Jääga kaetud põõsaste vahel kõndides kostub õrna kõlinat, kui purikad tuules kokku põrkuvad. Ettevaatlik tuleks siiski olla, sest maapindki on kaetud paksu jääkihiga, millel saapad libisevad.

Sestap ei maksa ka liiga pankranniku serva lähedale minna, sest pikk liug võib lõppeda traagilise õhulennuga.

Õhtusel ajal taskulampidega Valaste jäälossis ringi liikudes säravad ja kiiskavad jääkristallid eri toonides ning valguskiired murduvad ja peegelduvad kõikvõimalikes suundades.

Pakaselisematel talvedel tekib joa alla kõrge jääpüramiid, mille tipust vesi sisse langeb.

Et Valaste juga on meretuultele avatud, siis moodustuvad kõige kaunimad jääskulptuurid just seal. Kuid teistegi jugade juures - mida on Ida-Virumaal arvukalt - võib kauneid jäiseid moodustisi näha. Mõnele on juurdepääs lihtne, teiste imetlemiseks peab üle põldude sammuma või suisa pankrannikust alla ronima.

Karjaoru joale pääsemiseks peab piki kraaviserva kõndima ning metsatukast joa üles leidma. Tihtipeale tekib seal joa kohale jää- ning lumekoobas, millesse inimenegi ära mahuks.

Kivisilla juga Saka mõisa lähistel saab imetleda ka altpoolt - raudtrepp viib huvilised joa jalamile. Libedaga tuleb trepil ettevaatlik olla.

Toilamõisa juga on suurvete ajal üks uhkemaid põhjarannikul, talvel pakasega aga jäätab terve panga hiiglaslikuks jääseinaks.

Aluoja juga asub rohkem sisemaal, seal näeb pigem omapäraseid jääpurikaid ja -skulptuure joaastangutele moodustumas.

Majesteetlikumad või vähem uhkemad jäälossid tekivad jugadele peaaegu alati, kui põhjatuuled ja pakane koos tegutsevad. Kuid niisama ruttu kui need jäised skulptuurid tekivad, võivad nad ka kaduda - päikese ja soojade ilmade mõjul.

Sestap tuleks kiirustada, et jäälossidele pilk peale heita - sel talvel ei pruugi sobivaid ilmasid enam rohkem tulla. 

Asukohad: