Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: jää peale kalale (2)

Marko Kaldur, 11. veebruar 2015 11:22
Foto: MARKO KALDUR www.avastaeesti.ee
Üha enam kogub Eestis populaarsust talvine kalapüük. Enam ei roni järve-, jõe- või merejääle mitte ainult elukutselised kalamehed, vaid ka paljud harrastajad või suisa esmakordselt õnge kätte saanud.

Peipsi jääväljad, Pärnu laht, suuremad järved ning laiemad jõed - kõik need meenutavad talvel kärbeste poolt täissitutud keisrihärra pilti. Lumine lagendik või sinakas jääväli on kaetud mustade täpikestega, otsekui oleks keegi sinna sõnnikuhunnikuid laotanud.

Samal teemal

Libistad end aga mööda jääd lähemale, siis näed, et üks kuhjake liigutab, teine sirutab end, kolmas hoopistükkis kiirelt rabelema hakkab.

Paksud vatid seljas istuvad seal kalamehed (ja -naised) keset jäävälja. Soe kasukas turjal, talvepüksid jalas, müts silmini tõmmatud ning saabastes vanaema kootud villased sokid.

Sellisel moel ollakse kui omasse mikromaailma sukeldunud. Ei heiduta külm talvetuul, tuiskav lumi, aeg-ajalt kasukat kuumaks küttev ere päikeseketas. Kasukasisest aitab tihtipeale soojana hoida ka lapik põuepudel, kust aeg-ajalt kosutav sõõm rüübatakse. Nõnda muutub kalade kättesaamine tihtipeale suisa teisejärguliseks tegevuseks, rohkem ollakse oma mõtetesse süvenenud.

Peipsi järv on konkurentsitult kõige populaarsem piirkond, kus talvel kalal käiakse. Suisa nii menukas, et pooled Peipsiveere parklates seisvatest autodest-bussidest kannavad Läti numbrimärke. Järvejääl kalameestega juttu ajades kipuvad tihtipeale enamik vastajaid lõunapoolsest naaberriigist pärinema.

Merejääl kala püüdjate kohta kuuleb viimasel ajal pigem uudiseid sellest, kuidas taaskord mitukümmend või mitusada kalameest on triivivate jääpankade peale vangi jäänud.

Sisemaa järved-jõed, nagu Võrtsjärv, Viljandi järv, Narva veehoidla, Saadjärv, Rõuge järv jpt kannavad peamiselt kohalikke kalamehi, kes seal tihtipeale päevi või suisa nädalaid veedavad. Aeg-ajalt vaid kodus pesu pesemas käies ning kalasaaki perele demonstreerides.

Talvine kalapüük on põnev ka algajatele. Alustades jää sisse augu puurimisest - kel jääpuuri pole, peab tõsise füüsilise pingutusega jääaugu tekitama - lootuses, et sel kohal ka mõni kala leidub.

Seejärel õngitsemine, mis pigem kannatlikkuse ning närvide mänguna tundub. Ja lõpuks - kui tunned kiskumist, siis kala kätte saamine. Alati ei pruugi see muidugi õnnestuda, sestap tasub meeles pidada lähima kalapoe aadress, kust koju naasmise eel mõned kalad kaasa osta. Kui mitte muuks, siis vähemalt kassi ära petmiseks. 

NB! 13-15. veebruaril leiab Viljandi järvel aset Kalafest 2015. Kel soov oma võimed jääpüügis proovile panna, ahvatlevatele auhindadele kandideerida või meeleolukast kultuuriprogrammist osa saada, seadku sammud nädalavahetusel Viljandisse. Pühapäeval leiab samas aset proffidele mõeldud sportkalapüügi võistlus.

Asukohad:

Viljandi Kalafest: 58.359685,25.606567

Mustvee: 58.847665,26.952146

Saadjärv: 58.533970,26.646727

Rõuge järv: 57.729812,26.919524