ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk (vasakul) ja ERRi nõukogu liige, poliitik Igor GräzinFoto: Mihkel Maripuu / Postimees ja Teet Malsroos
Kristin Aasma 10. veebruar 2015 17:11
Valimised lähenevad, pinged kasvavad. Tuleval nädalal toimuval Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) nõukogu koosolekul taotleb nõukogu liige Igor Gräzin ERRi ajakirjanduseetika nõuniku Tarmu Tammerki töölt kõrvaldamist kuni valimisteni, et seejärel leida sellele kohale uus inimene.

Reformierakondlast Gräzinit häirib kõige rohkem see, et rahvusringhäälingu meediaressurssi on kasutatud ühe erakonna propageerimiseks ning Reformierakond on jäänud ERRis tõrjutud seisu. Süüdlaseks peab Gräzin eetikanõunik Tammerkit.

Tammerki sõnul on aga see, kes millises saates üles astub, peatoimetajate ja ERRi juhatuse otsustada, ning Reformierakond kui peaministri partei on ERRis kajastuselt esirinnas.

"Õhtulehe küsimustest järeldan, et valimised on tõepoolest suure kiiruga lähenemas. Ikka juhtub just valimiste eel, et poliitikutelt hakkab kostma hüüdeid: appi, me ei saa piisavalt sõna, aga meie konkurente eelistatakse!" sõnas Tammerk.

ERRi nõukogu esimees Agu Uudelepp ütles esmapäeval Õhtulehe veebitoimetusele, et ajakirjanduseetika nõuniku temaatikat arutatakse nõukogus järgmise nädala teisipäeval, kuid selle arutluse sisu saab kommenteerida Igor Gräzin, nagu ka kolme möödunud nädalal meediasse lipsanud nime uute eetikanõuniku kandidaatidena: Mihkel Mutt, Kaarel Tarand ja Kaur Kender.

Uudelepp rõhutas, et eetikanõuniku vabastamine toimub nõukogu kooskõlastusel, mitte nõukogu initsiatiivil, kuid nõukogu saab alustada selleteemalise arutelu. "Niikaua, kuni juhatus ei ole teatanud, et ta kavatseb Tarmu Tammerki tagasi kutsuda ja informeerib sellest nõukogu, ei ole nõukogul sisuliselt mitte midagi otsustada," ütles Uudelepp selgituseks. Uudelepp kinnitas täna, et juhatuse poolt ei ole sellekohast ettepanekut tulnud.

Kender, Tarand ja Mutt

Ajakirjanduslik-poliitilise kompetentsuse piir on kätte jõudnud, põhjendas omalt poolt ERRi nõukogu liige Igor Gräzin, miks ta tahaks Tarmu Tammerkit ERRi ajakirjanduseetika nõuniku kohalt erru saata.

Mis puutub Kenderisse, Tarandisse ja Mutti, siis need olid Gräzinil esimesed pähe tulnud nimed eetikanõuniku kandidaatidena.

"Kaur Kender on estäblišmendiväline [establishment, 'valitsev ringkond' – K.A.] kirjanik, Kaarel Tarand tegeleb probleemiga ja tegeleb minu arvates valimisprobleemiga hästi juba aastaid ja on ennast tõestanud kui professionaal selles valdkonnas, ja Mihkel Mutt on elav klassik, nagu Gustav Ernesaks näiteks," jutustas Gräzin ja kinnitas, et ühegi nimetatud isikuga ei ole sel teemal eelnevalt kokku lepitud ega ka räägitud.

"Sünteetilise meedia maailmas lihtsalt on vaja teistsugust inimest," jätkas Gräzin selgitamist, miks Tammerk ikkagi ei sobi.

"Võib-olla ta võib alles jääda, ma ei tea, aga täiesti selgelt: ringhäälingu nõukogu liikmena ma ei soovi, et eetikanõunik sekkub otseselt valimistesse ja hakkab valimisi otseselt mõjutama ühes või teises suunas. See on keelatud!"

Härra Saar tegi kõik õigesti

Igor Gräzin näeb probleemi selles, et rahvusringhäälingu meediaressurssi kasutatakse ühe partei propageerimiseks. Gräzin peab silmas sotse, kelle liige, näitleja Indrek Saar, enne valimisi ETV seriaali "Õnne 13" sisse kirjutati.

"Valmistatakse ette ühe erakonna peasekretäri, härra Saare, ilmumine rahva ette – valmistatakse ette tema tagasitoomisega ekraanile! Kusjuures sisuliselt pole selle järele absoluutselt mingit vajadust," rääkis Gräzin ja jätkas veel emotsionaalsemalt: "Ja kui tõesti stsenarist ei saanud hakkama ilma selle Raimi osa sissekirjutamiseta, ta oleks võinud mulle helistada! Mul oleks võtnud selle osa asendamine aega maksimaalselt 45 minutit! Ma oleks kirjutanud tund aega ja kusjuures minu lugu oleks olnud ikka parem!"

Aga et poliitiliselt kõik selge oleks, kaitseb Gräzin koalitsioonipartnerit: "Sotsiaaldemokraatlik Erakond ei ole mitte milleski süüdi! Saar tegi, mida ta tegema peab – püüab ennast enne valimisi näidata. Ega ta loll ei ole! Ta tegi kõik õigesti."

Ajakirjanduseetika nõunik kui ohutustehnika insener 

Gräzin väidab, et piirangud on läinud rahvusringhäälingus nii "krooniliseks", et isegi ministrid ei saa enda erialal esineda.

"On kujunenud mingi paradoksaalne situatsioon: väga paljud inimesed leiavad, et ringhääling soosib Reformierakonda. Reaalne tulemus on see, et Reformierakonnale lubatakse eetriaega kümme korda vähem kui teistele," kurtis reformierakondlane, kes peab kõige selle eest vastutavaks ERRi eetikanõunikku.

Gräzini sõnul on Tarmu Tammerk väsinud, sest ta ei suuda enam survetele ja pingetele vastu panna ega märgata rahvusringhäälingut kui tervikut. Samas nimetab Gräzin "väsinud" Tammerki tegu "erakordselt jõuliseks ja tooreks".

"Ja kui me praegu seda piiri ei pane, siis nii hakkabki käima!" põrutas ERRi nõukogu liige ja võrdles ajakirjanduseetika nõunikku ohutustehnika inseneriga vabrikus, kus lõhkes katel ja kümme töölist sai surma. ""Nothing personal, it's just business" – me oleme hästi läbi saanud ja meie vahel ei ole kunagi probleeme olnud," lisas ta Tammerki teema lõpetuseks ja lepituseks.

Reformierakonna poliitiku Rein Langi mittelubamise kohta Raadio 2 saate "Olukorrast riigis" saatejuhiks ütles Igor Gräzin, et tegemist on sisulise probleemiga. Samas pole ta päri poliitikute tõrjumisest ajakirjandusest.

"Mis töö see poliitiku töö siis selline on, mis loom see poliitik on, kes ei tohi omavalitsuses olla. Ainus asi, mida ta tohib, on see, et ta juhib riiki. Kaheksa miljardit võib inimesele usaldada, aga seda mitte, et ta tund aega raadios räägiks pärast seda, kui ta riigikogus enam ei ole. Aga sisulised probleemid ei ole minu teema...," sõnas Gräzin.

Tammerk: meediakriitiline terve mõistus ei pea ka valimiste eel kaduma

"ERRi ajakirjanduseetika nõuniku ülesanne on jälgida tasakaalustatust ja erapooletust ning lahendada kaebusi ja vastulauseid. Kellele ei meeldiks, vähemalt mõnikord, olla kõikvõimas. Aga ERRi ajakirjanduseetika nõuniku rollil on oma selged piirid: tema peab jälgima, et oleks tagatud poliitiline tasakaal ja ajakirjanduseetikast kinnipidamine. Kes millises saates üles astub, on peatoimetajate ja lõppkokkuvõttes ERRi juhatuse otsustada. Siin kehtib toimetuslik vastutus," kommenteeris Tammerk, miks Indrek Saar võis enne valimisi esineda telesarjas "Õnne 13", aga Rein Langi ei lubata Raadio 2 saadet "Olukorrast riigis" juhtima ka pärast valimisi.

"Kandidaatide ja poliitikute eetrissepääsu hinnates on tähtis teha vahet erinevatel žanridel. Episoodiline roll telelavastuses pole võrreldavgi poliitikasaate juhtimisega. Kui me neid kahte kangekaelselt kõrvuti paneme, tekitame vaid maitsetu segapudru. Meediakriitiline terve mõistus ei pea ka valimiste eel kaduma," rääkis Tammerk.

Väide, et Reformierakond saab vähem eetriaega kui teised, pole Tammerki sõnul millegagi tõestatud.

"Ajakirjanduseetika nõuniku aadressile ei ole laekunud ka ühtegi selleteemalist kaebust. Pigem vastupidi: esialgsed vaatlusandmed lubavad kindlalt arvata, et Reformierakond on ERRis kajastuselt esirinnas. See on ka loomulik, sest peaministri erakond satub uudistesse paratamatult rohkem kui teised parteid. Spetsiaalsetes valimissaadetes on muidugi tagatud tasakaal erakondade vahel," selgitas ta.

Tammerk soovitas siiski valimispäeva ära oodata – siis saab monitooringu tulemustest näha, kuidas erakonnad meediakajastuse mahu järgi reastusid.

"Senine ERRi valimiseelne kajastus on olnud ladus, reeglipärane ja eriliste pretensioonideta. ERRi nõukogu poolt kehtestatud valimiste kajastamise korrast on kinni peetud," ütles Tammerk.