Meile kõigile on vaja privaatsust, olenemata kas, oled abielus, vallaline, laps või vanur. Kui mõelda lapse peale, siis oleks hea, kui lapsel on oma tuba, mille ta saaks ise kujundada vastavalt oma maitsele ja kuhu ka lapsevanem siseneks uksele koputades.

Lapse tuba oleks pelgupaik muinasjutumaailma, kus pole kurjust ja valitseb ainult kodurahu. Igal lapsel võiks olla oma tuba ka siis, kui peres kasvab mitu last.

Kahjuks see ei ole igale perele jõukohane ja seepärast soovitan, et igal pereliikmel oleks mingi kindel nurgake korterist või majast, mis kuulub ainult talle ja kui pereliige soovib vaikust ja rahu, siis ta saaks sinna segamatult minna ja olla omas maailmas.

See koht, mis kuulub ainult ühele pereliikmele ei pea olema suur, oluline on, et kõigil oleks ruumi, kus teised teda ei sega ja kus ta saab panna oma isiklikud asjad omale käepärast.

Täiskasvanud vajavad samuti aja maha võtmiseks kohta ja selleks sobib hästi privaatne kabinet. Igal inimesel peaks olema päevas oma vaba aeg, mida ta saab vastavalt oma huvidele ja vajadustele kasutada. Abielu säilib kauem värske, kui mõlemal on omad tegemised ja toimetamised ka lisaks ühistele.

Hea oleks kui väikese lapse kõrvalt leiaks noor ema ka endale vaba aega, mida ta nii väga vajab. Pereliikmed peaksid pakkuma ennast appi noorele emale, et ta ennast töödega üle ei koormaks.

Kui elatakse koos mitme põlvkonnaga, siis oleks hea, kui igal põlvkonnal oleks ka oma köök lisaks magamistoale, sest erinevas vanuses inimesed armastavad sageli erinevaid toite  ja ärkavad ning askeldavad  erinevatel kellaaegadel.

Soovitan soojalt, et televiisorit vaadataks elutoas ja magataks magamistoas, sest siis saab rahus ja vaikuses välja puhata ja televiisori vaatamine ei sega teisi pereliikmeid, kes magada tahavad.

Praegusel kiirel ajal on igal inimesel vaja vahel olla ka üksi ja võtta endale aega, et taastuda igapäevaaskeldustest ning jätkata jällegi oma tempokat ning teguderohket elu.

Hea on kui töölt tulles või koolist tulles saab pisut olla omaette ning tulla oma tõisest elust mõtetega välja ja nautida täie tähelepanuga kodust elu. Tööl tegele tööga ja vabal ajal proovige tööle  peale mitte mõelda, sest sedasi hing puhkab. Lubage endale privaatsust!

Jaga artiklit

7 kommentaari

J
Juljus  /   17:25, 4. apr 2015
Kunagi, kaugel vene ajal, kui ma veel koolis käisin, siis õpetaja ütles meile, et erinevates riikides ja eri kultuurides on korterid tehtud enamasti mitmetoalised. Et kas me teame, miks? meie ei teadnud. Siis õpetaja ütles, et inimesed on nii keerulised olevused, et tahavad nii üksi olla kui ka suhelda. Mitmetoaline korter võimaldabki seda. Tahad privaatsust, lähed oma tuppa ja naudid iseenda seltsi. Kui tekib aga soov suhelda, siis tuled elutuppa ja seal on nagunii juba keegi ees. Seega pead-jalad-koos elamine võtab ära privaatsuse võimaluse. Näiteks suurtes kortermajades on privaatsus kõvasti väiksem kui näiteks linna servas omas majas elades. Mis juhtub aga kui inimesel jääb mingi tarve rahuldamata? Pinge ja stress tekib. Siit ka selge, miks kortermaja elanikud on alati endale suvilaid üritanud muretseda. Et vähendada kortermajas naabritega ninapidi koos elamisest tingitud stressi.
Ei kujuta ette, kuidas oleks võimalik linnas nii elada, et oleks privaatsuse tarve oleks rahuldatud. Mingil määral saab küll, kui elad mitmetaolises korteris ja naabrid on rahulikud. Aga igaühel seda võimalust pole. Kahjuks.
T
tegelik  /   23:26, 16. märts 2015
elu näitab hoopis vastupidist, tahetakse just ennast kõigile eksponeerida:kardinaid akendele ette et panda,seksitakse rahvarohketes kohtades teiste silmade all jne. Kust kohalt see privaatsus paistab?

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis