Valdo Jahilo spordiblogi

Valdo Jahilo: Jooks peaga pilvedesse (1)

Valdo Jahilo, 10. veebruar 2015, 09:24
Tähtis pole mitte vanus, vaid see, kui noorena inimene ennast tunneb. Jõukohases tempos on trepijooks (või kiirkõnd) sobilik kõigile.  MTÜ Tallinna Tõusujooksud
Eile, 9. veebruaril toimus Tallinna tõusujooksusarja 2015 esimene trepijooksu etapp. Radisson Blu Sky hotell Tallinna 26. ja poolel korrusel kulgenud võistluse võimsaima tulemuse tegi naiste arvestuses uue rajarekordi jooksnud Kaisa Kukk (ajaga 02.35).

Tallinna Tõusujooksud olid Radissonis oma võistlust korraldamas kolmandat korda. Aasta-aastalt on lisandunud nii osavõtjaid kui paranenud ka tulemused. Kui vaadata aegu, siis konkurents on läinud tihedamaks ning iga korraga on trepijooksu kui uue ja areneva  ala juurde jõudmas aina rohkem tugevama otsa sportlasi.

Tõsi, ega trepijooks polegi väga nõrkadele. Tegelikult on distants läbitav igaühele omas tempos, kuid näib, et sportliku tulemust ja kõrget kohta püüavad aina rohkemad ja rohkemad osavõtjad. Aastaajal, kus peaks keskenduma erinevatele lumetreeningutele, on treppidel silkamine heaks vahelduseks ja rutiinilõhkujaks.

Sarja avaetapil said tulemuse finišiprotokollis kirja 101 võistlejat. Mitmeid neist võis nimetada juba veteranideks, sest on osalenud ka varasematel hooaegadel. Päris mitmekesi olid kohal ka paar seeniori, kes vastava vanuseklassi puudumise tõttu pidid oma 57. ja 58. eluaastale vaatamata sobituma 40+ vanuseklassi. Aga eks tähtsam ongi osavõtt ja emotsioon teistmoodi pingutusest, mitte lõpuaeg või koht finišiprotokollis.

„Ma kardan natukene kõrgusi," tunnistas üks noormees mulle stardis, kui vaatas alt üles ulatuvaid treppe ning kusagil seal lõpmatuses kõrguvat lage, mis tähistas raja lõppu. „Pea hakkab ringi käima. Juba siit, alt vaadates."

Õnneks või kahjuks puudusid neil avariitreppidel vahepealsed aknad, mis oleksid peapööritust tekitanud ning hirmu toitnud. Kui juba minek sees, pole mahti ümber vahtida ega kõrguse pärast muretseda. Pärast finišis tunnistas ta isegi, et kartus oli olnud asjata – ainsaks vaatamisväärsuseks olid olnud vaid lõputuna pöörduvad trepid.

Veidi elevust tekitasid kaks erikostüümide jooksjat – Honey Poweri meeskonnast pärit vintsket selli, kellest üks tormas rajale täies mesinikukostüümis ning teine mesilasmaskotina. Võistleja, kelle lõpuaeg mesilase omale kõige ligemale jõudis, teenis välja üllatusauhinna. Mõistagi on seesuguses kostüümis ja eriti maskis jooksmine omajagu kunsttükk, sest kitsast silmapilust tuleb jälgida trepiastmeid ning seda, et maskis jaguks õhku, mida kopsudesse pumbata. Õnneks olid heaks toeks käsipuud, mis eksimist aitasid vältida. Osavamad ja kogenumad jooksjad kasutasid käispuid päris osavalt, lisades hoogu igast käetõmbest.

Tore, et kõik said hakkama. Vanuseklasside tublimatele riputati kaela medalid ning kõik osalejad võtsid osa suurest auhinnaloosist.

Ajaliselt võttes pole trepijooks teab mis pikk pingutus – tugevamad mehed läbisid võistlusmaa 2 minuti ja kümmekonna sekundiga. Iseasi, kuidas vaim ja lihased sellele vastu peavad.  Sest kui valida alguses liiga tormakas tempo, võib viimane kolmandik osutuda üsna vaevaliseks. Kes suudab pidevat põlvetõstet ja hoogu lõpuni hoida, peab olema üle keskmise treenitud.

Järgmise etapina on silme ees terendamas 2. märtsi jooksuetapp hotell Olümpias. Vanemad osalejad oskavad selle hotelli treppe hinnata ja kiita, kuna seal tekib üle astme edasi liikudes hea ja stabiilne rütm. Vahemademed on seal lühikesed,  andes võimaluse iga pöörde ajal tempot säilitada. Näis, kas sealgi langevad rajarekordid. Registreerimine ja kogu võistlusinfo trepijooksude kohta on leitav kodulehelt www.trepijooks.ee

Meeste absoluutarvestuse top 3:

Janno Selter: 02.07Marek Karm: 02.08Indrek Vait: 02.09

Naiste absoluutarvestuse top 3:

Kaisa Kukk: 02.35Ann Valang: 02.49Astrid Mai Barsegjan: 2.54

1 KOMMENTAAR

m
M.P. 11. veebruar 2015, 06:36
Sai ka ise käidud sellel jooksul. Minu aeg oli 2:55

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee