Eesti uudised

Jaanuaris hinnalangus jätkus (2)

Õhtuleht.ee, 6. veebruar 2015 22:30
Foto: Reuters / Scanpix
Statistikaameti andmetel langesid hinnad jaanuaris eelmise kuuga võrreldes 0,4 protsenti ning aastases võrdluses kiirenes hinnalangus 1,3 protsendini. Euroalas põhjustas energiahindade jätkuv odavnemine samuti hinnalanguse süvenemise, langus ulatus esialgsel hinnangul 0,6 protsendini.

Sarnaselt varasemate kuudega oli hinnataseme peamine mõjutaja odavnev nafta, mis langes jaanuaris ligi kuue aasta madalaimale tasemele, edastas Rahandusministeerium.

Naftahindade kiire languse taga on rekordtasemel naftatootmise maht Ameerika Ühendriikides, OPEC-i riikide otsus tootmismahtusid mitte langetada ning naftatoodete tarbimise oodatust aeglasem kasv.

Euro kurss, mis jaanuaris nõrgenes USA dollari suhtes koguni 6 protsenti, on mõnevõrra kütuse hinnalangust pehmendanud. Kütuse hinnalangus kiirenes Eestis sellele vaatamata jaanuaris pea 20 protsendini ning moodustas tarbijahinnaindeksi langusest valdava osa (-1,3 protsendist -1,1 protsendipunkti). Teistest energiatoodetest odavnesid jaanuaris ka gaas ning elekter. Kui gaasi puhul on tegu naftatoodete odavnemise mõjuga, siis elektri hinda langetas soodsa Põhjamaade elektri import.

Langenud maailmaturuhindade mõjul on toiduhinnad meil ligi 2 protsenti soodsamad kui aasta tagasi. Hinnalangus on laiapõhjaline, kuid suurema osa sellest andis köögivili. Alkoholi kallinemine on seotud sooduspakkumiste lõppemise ning aasta alguse tõusnud aktsiisimääradega. Eelmise aasta lõpus soetatud varude tõttu pole aktsiisitõusu mõju hindades kogu ulatuses avaldunud.

Nafta hinna väga madala taseme tõttu tarbijahindade langus Eestis jätkub. Hindade tõusule pöördumist võib oodata aasta teises pooles.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee