IDA-UKRAINA ESITERRORISTID: Vasakult Igor Plotnitski, Aleksandr Zahhartšenko .....Foto: Reuters/ITAR-TASS
Allan Espenberg 7. veebruar 2015 08:00
Venemaa telekanal näitas hiljuti dokumentaalfilmi iganädalasest saatesarjast "Venemaa uued sensatsioonid". Selle alapealkiri on "Novorossija esileedid" ja see jutustab kolmest naisest, kes õnne või õnnetuse tõttu on Ukraina separatistlike piirkondade isehakanud juhtide abikaasad. Film kujutab endast ülistuslaulu terrorismile ja separatismile.

Vene telekanal NTV tegi saate Ida-Ukraina mässuliste piirkondade vastuhakuliidrite ehk separatistide ehk terroristide "kangelaslikest" abikaasadest. Saate autorite sõnul on "nende naiste mehed Metsiku Lääne traditsioonide kohaselt kuulutatud mahalaskmise läbiviimiseks tagaotsitavateks ning naiste ja laste kinninabimise eest on määratud preemia".

Kuna telesaade on tehtud Nõukogude Liidu ja Putini-Venemaa parimate traditsioonide järgi, siis tuleb alljärgnevasse juttu suhtuda kohati ülima kriitilisusega. Toomaks esile ja rõhutamaks küsitavaid, ebaselgeid, problemaatilisi, pooltõeseid või otseselt valelikke seisukohti ja väljaütlemisi, on mõni ütlus, mõte, sõna pandud jutumärkidesse – nii, nagu seda on tehtud näiteks üle-eelmises lauses.

Samas on pilt tegelikkuses selline, et peaaegu iga mitte pereelu puudutav lause tuleks nende kriteeriumide põhjal märgistada jutumärkidega, mis pole ilmselgelt võimalik. Seetõttu tuleb igal lugejal loetust aru saada ja mõista, kus on vale ja kus tõde.

Ukraina-vaenulik

45minutilise filmi tutvustus oli Venemaa telekanali seisukohast ülimalt patriootlik, suuresõnaline ja loomulikult üdini Ukraina-vaenulik. Selles öeldi: "Alistumatu Novorossija esileedid tulevad esimest korda avalikkuse ette. Riskeerides oma eluga, automaaditule ja pommiplahvatuste all ning automaaturite kaitsmisel otsustasid Donetski, Luganski ja kogu Novorossija esimesed leedid anda esimese intervjuu oma elus. Neil on üht-teist öelda nii Porošenkole kui ka näidata liberaalsele Euroopale. Nende mehed on juba ammu kirbule võetud, kuid jahti peetakse ka neile. Enam pole isegi midagi karta. Vastupanuliidrite naised lähevad lahingusse!"

Film algab Ukraina praeguse presidendi Porošenko ja tema abikaasa demonstreerimise ja mõnitamisega. Isegi lause, milles räägitakse presidendipaari teineteisel käest kinnihoidmisest, esitatakse naeruvääristavalt ja pilkavalt. Irooniaga suhtutakse ka sellesse, kuidas presidendipaar riides käib: venelastele on kollase ja sinise kombinatsioon muutunud viimasel ajal väga ärritavaks.

Vene telekanali toimetajad rõhutasid dramaatiliselt, et Ida-Ukraina separatistlike regioonide juhtide Aleksandr Zahhartšenko, Igor Plotnitski ja Oleg Tsarjovi (filmis nimetatakse neid demokraatlikult valitud rahva- ja riigijuhtideks) abikaasad said Venemaa ajakirjanikega vesteldes väga hästi aru, et nende avameelsed jutud "võivad jääda nende viimaseks vestluseks". Ka venelastest ajakirjanikud on veendunud, et nüüd hakkavad Ukraina võimud veelgi innukamalt esileedisid jahtima.

Kaks majorit ja poliitik

Kui Zahhartšenko on hariduselt elektromehhaanik, siis Plotnitskil on sõjaväetaust. Sellest hoolimata on mõlemal majori auaste – Zahhartšenko on major alates eelmisest aastast, Plotnitski aga juba 1990. aastatest. Tsarjov oli aga enne separatistide poolele minekut üle kümne aasta Ukraina parlamendiliikmena avaliku elu tegelane Tsarjov kirjutas filmi kohta oma blogis: "Arvan, et teha show-stiilis film "separatistide" naistest samal ajal, kui käib sõda ja hukkuvad inimesed, polnud kõige parem idee. Kuid NTV tegi siiski selle filmi."

Alati on kasulik demonstreerida vaatajale ka väikelaste ja vanurite kannatusi. Seda meetodit on filmis kasutatud mitmel korral ja oskuslikult. Nii räägitakse ühes lõigus pisikesest tüdrukust ja tema emast, keda väidetavalt olevat tulistanud Ukraina sõdurid ja kes nüüd vaevlevad suurtes valudes haiglakoikudes. Teises lõigus on näha ilma jäsemeteta ja sidemetesse mässitud haigeid, kes kurdavad oma rasket saatust "vabariigi juhtidele".

Lausa masohhistliku mõnuga esitlevad Vene teleajakirjanikud väidetavalt "Porošenko klanni" korda saadetud sõjakuritegusid, olgu siis need pommiplahvatused, verised laibad tänavatel, purustatud hooned, Tsarjovi peksmine Maidanil või muud võikad stseenid.

Plotnitskite peres valitseb patriarhaat

Terroriühenduse Luganski Rahvavabariigi riigipea ja relvajõudude ülemjuhataja ning endise pea- ja kaitseministri Igor Plotnitski abikaasa Larissa räägib intervjuus, et unistust mässuliidri naiseks või veel vähem riigi esileediks saada tal pole olnud.

Samas algab filmisüžee sellest esileedist just haiglas, kuhu tema abikaasa on tulnud raskesti haavatuid vaatama ja nende kaeblemist kuulama. "Neid kaadreid ei näidata Ukrainas, Euroopas ega Ameerikas. Need inimesed pole ju Charlied, see tähendab, et terrorivastane operatsioon kannab kõik maha," teatab diktor.

Plotnitski silmanurgast veereb haavatutega vesteldes põsele pisar. Pole kahtlustki, et see on ehtne ja hästi välja mängitud PR-trikk.

Plotnitski pole kunagi ühtki võõrast üle oma koduläve lubanud ja ka oma abikaasast on ta senini kangekaelselt vaikinud. Naisest polnud internetis ühtegi fotot.

Alles selles filmis ütleb Plotnitski esimest korda välja tema nime: "Larissa Nikolajevna. See on mu teine abielu. Esimesest abielust on mul poeg, teisest tütar."

Esimest korda räägib Plotnitski avalikult ja detailsemalt oma abikaasast, kellega tal olevat tekkinud armastus esimesest silmapilgust. Esimest korda seisab tema naine ka ajakirjanike ees – mitte kunagi varem pole ta intervjuusid andnud.

Plotnitskaja teatab päris intervjuu alguses, et teda võidakse kergesti tappa, seejuures ilma mõtlemata. Terrorirühmituse liidri naine uhkustab samuti, et ta on pommiplahvatuste ja sõjaga juba harjunud ning suuteline nüüdsest eristama Gradide tulistamist ja määrama kindlaks ka tulistamissuunda.

Plotnitskaja jutustab ka loo, kus ta ei saanud pärast Ukraina lennuväe rünnakut üllataval kombel surma, sest puhtjuhuslikult jättis minemata Luganski administratsioonihoone juurde, kus ta tegelikult oleks pidanud sel hetkel olema. Samal ajal olid aga sinna langenud pommid. "Jumala abiga jäin ma ellu."

Samal ajal näidatakse ekraanil majaseinale kraabitud grafitit: Porošenko on timukas ja mõrtsukas, hullem kui Hitler.

Aleksandr ja Natalja Zahhartšenko – Isake ja Emake

Terroriühenduse Donetski Rahvavabariigi riigipea, peaministri ja relvajõudude ülemjuhataja Aleksandr (ukrainapäraselt Oleksandr) Zahhartšenko naist Natalja Zahhartšenkot nimetasid NTV ajakirjanikud gogollikuks kaunitariks (Vene ja Ukraina kirjaniku Nikolai (Mõkola) Gogoli järgi).

Naine mainib aga intervjuus, et tunneb end pigem laborirotina. Seejuures sõidab terroristi nooruke naine ringi välismaises autos Kalašnikovi automaatidega varustatud turvameeste saatel.

38aastane ataman Aleksandr Zahhartšenko teatab intervjuus, et aasta eest nad vaidlesid naisega, kuhu puhkusele sõita – kas Maldiividele või Kanaari saartele. "Praegu aga pole aeg puhkuseks," rõhutab Natalja, kes jutustab iseteadvalt, kuidas terroristid olevat hävitanud kaks Ukraina tanki või siis soomukit – ta polevat täpselt aru saanud.

Natalja Zahhartšenko sai tuntuks siis, kui tema mees Aleksandr kandideeris isehakanud Donetski vabariigi juhiks ja korraldas selleks valimiskampaaniat. Aleksandr Zahhartšenko alluvad kutsuvad teda Isakeseks. Ka Nataljal on hüüdnimi ehk kutsung – see on Emake, kuigi veel hiljaaegu kasutati pereringis tema kohta teist hüüdnime – Naine. Zahhartšenkote peres on kolm poega.

Selles peres pole enam kohta sellisele klassikalisele naiste küsimusele: kus sa olid pärast tööd? Natalja Zahhartšenko ütleb selle kohta nii: "See oli selleks ajaks juba ammu lõppenud, kui algas sõda. Kõik sellised mured – need on minevik. Ma tean, et ta pole kusagil niisama hänginud. Ma tean, kus ta on olnud ja mida teinud. Milleks kulutada närve pisiasjadele? Milleks korraldada skandaale?"

Kuigi Natalja Zahhartšenko ei ütle telesaates seda kordagi välja, võib ta jutust aru saada, et ta on vajadusel valmis oma mehele eesliinil padrunikaste tassima ja isegi teda oma kehaga kaitsma. Senise sõja jooksul on noor naine näinud kõike, mida ta poleks tegelikult näha tahtnudki. Ta ei unusta kunagi, kuidas vedas haavatuid eesliinilt varjulisemasse kohta. Haiglani ei õnnestunud sugugi kõiki toimetada ja mõni suri ka tema käte vahel. Natalja teatab saates, et nüüd teab ta väga hästi, miks mehed aeg-ajalt nutavad. Veel mainib ta, et on viimastel kuudel õppinud ka tulistama.

Tsarjovid on Ida-Ukraina tuntuim sõjaperekond

44aastane Oleg Tsarjov valiti eelmise aasta juunis Luganski ja Donetski Rahvavabariigist moodustatud organisatsiooni – Novorossija ehk Rahvavabariikide Liidu parlamendi esimeheks. Tema ongi separatistlike ühenduste peameeste kolmas liige.

Oleg Tsarjovi abikaasa on 46aastane Larissa Tsarjova. Peres on kaks poega – 19aastane Maksim ja kuueaastane Igor ning kaks tütart – 15aastane Olga ja 11aastane

Jekaterina. Kaks vanemat last elavad ja õpivad Suurbritannias.

Tsarjovi abikaasa ongi kolmest nimetatud naisest ainus, kelle kohta on infot ja fotosid ka varasemast ajast ning ka Tsarjovide laste kohta on rohkem andmeid. See on seotud asjaoluga, et enne terroristidega ühteheitmist oli Oleg Tsarjov üle kümne aasta Ukraina parlamendiliikmena avaliku elu tegelane ning tema elulugu oli kõigile kättesaadav.

Süžee Larissa Tsarjovaga algab dramaatilise tõdemusega, et naine ei tea kunagi, kas ta näeb oma abikaasat veel elusana. Larissa räägib, et käimasolev sõda on tugevasti muutnud inimesi ja kõik inimlikud väärtused on silma alt kaugematesse nurkadesse pühitud.

Veel jutustab Larissa Tsarjova, kuidas maidanlased raiusid maha nende kodumaja juures kasvanud kirsipuud, mis Tsarjovid olid omaenda kätega istutanud. Vene ajakirjanike ütluste järgi olevat Tsarjovi päästnud Krõmnaš, kus tema pere praegugi end varjab. Muide, eelmise aasta lõpus korraldati Venemaal läbi juba kaheksas aastasõnade valimise konkurss ja selle võitiski sõna Krõmnaš.

Filmis teatab Ukraina parlamendist jalga lasknud endine saadik Tsarjov, et Dnipropetrovski oblasti administratsioon olevat ametlikult välja pannud tema pea eest poole miljoni suuruse preemia, kuid mitteametlikult olevat summa koguni miljon dollarit. Oleg Tsarjov on veendunud, et Ukraina keskvõim otsib tema perekonda paaniliselt taga, et kõik, sealhulgas ka naine ja lapsed, üles puua. Nii elabki Tsarjovi naine, kes kardab ukrainlaste kättemaksu, koos väiksemate lastega igaks juhuks Krimmi poolsaarel.

Samal teemal

Kommentaarid  (29)

Slaawi Wägilane 8. veebruar 2015 14:58
Rinna peal kaks vene föderatsiooni lipuvärviga (valge-sinine-punane) ordenit ja kolmas orden Georgi ristiga. Nali on see, et donetskite lipuvärvid on must-sinine-punane!
Miks sel võllil on vene lipp rinna peal?
vene 8. veebruar 2015 15:54
uudistes on ühel diktoril sageli sinimustvalge lips. Oma mees propagandakanalis?!
arx 8. veebruar 2015 06:19
Huvitav, mille poolest erinevad Kiievi esiterroristid Donetski omadest ?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS