Eesti uudised

Analüütik: miinimumpalga hüppeline tõus oleks liialt vastutustundetu eksperiment (4)

Sander Silm, 6. veebruar 2015 07:00
MIINIMUMPALK ÄRATAB TÖÖTUSE: Analüütiku kinnitusel toob 1000 euroni tõusev miinimumpalk uue töötuspuhangu nagu see oli 2009. aastal, kui võideldi isegi trammisaatja koha pärast.Foto: Teet Malsroos
Mitu Eesti erakonda on lubanud võimule tulles suurenda hüppeliselt miinimumpalka, kuid nii mõnegi majandusanalüütiku ja ka väikeettevõtja hinnangul oleks see vastutustundetu eksperiment.

1000 euro suuruse miinimumpalga eestkõneleja on endine pankur Indrek Neivelt, kelle väitel sunniks palgakulude hüppeline suurenemine ettevõtteid tõusma väärtusahelas ülespoole ning samuti vähendaks suurem miinimumpalk ümbrikupalkade maksmist.

Erakondadest on lubanud 1000 euro suurust miinimumpalka Keskerakond. Sotsid lubasid 2019. aastaks tõsta miinimumpalga 800 euroni.

"Kui ettevõtte kulud kasvavad järsult ning puudub võimalus tõsta väljamüügihindu, siis sõltub lõpptulem ettevõtte kasumlikkusest. Kasumlikud ettevõtted jäävad ellu. Väiksema kasumlikkusega ettevõtted lähevad pankrotti," selgitab kodanikualgatusliku mõttekoja Praxis majandusanalüütik Miko Kupts.

Kupts möönab, et üldjoontes võib ju nõus olla Neivelti teesiga, et kõrgem tööjõukulu sunnib ettevõtet liikuma väärtusahelas ülespoole, kuid samas on väga kaheldav, et ettevõtted suudavad nii lühikese perioodi jooksul tootmisahelas ümber paikneda või oma tootmisprotsesse palju efektiivsemaks muuta.

"Seega küsimus, millele vastama peaks, on see, kas erakonnad teavad, kui kasumlikud on meie mikro- ja väikeettevõtted, kui suure osa nende kuludest moodustab palgakulu, kui palju on neil potentsiaali muutuda efektiivsemaks või väärtusahelas ülespoole liikumiseks?

Kui nad seda ei tea, siis on väga ohtlik pimesi lubada väga lühikese aja jooksul miinimumpalga mitmekordistamist," toonitab Kupts.

USAs on analüütiku sõnul näiteks mitmes osariigis väiksemad ettevõtted vabastatud miinimumpalga maksmisest või on neile kehtestatud madalam miinimumpalk.

"Ei saa väita, kas see on õige või vale lähenemine, kuid vähemalt teadvustatakse probleemi, et mikroettevõtted ei pruugi suuta maksta suurettevõtetega võrdset palka," märgib Kupts.

Samuti lööks miinimumpalga tõstmine valusalt eelkõige Tallinnast väljaspool asuvaid väikeettevõtjaid, sest palk Tallinnas on niigi tunduvalt kõrgem kui näiteks Hiiumaal.

Kas see on loomkatse ettevõtete peal?

"Nüüd on küsimus, mis juhtub? Kas hinnad Hiiumaal tõusevad, kuna inimeste palk tõuseb ja nad on võimelised tasuma kõrgemat hinda? Või lähevad ettevõtted hoopis pankrotti, sest nad ei ela sellist kulude kasvu üle?" räägib analüütik.

"Seetõttu peab väga põhjalikult analüüsima iga piirkonna ettevõtete kulude struktuuri ja kasumlikkust, kuna on võimalus, et väljaspool Tallinna või Harjumaad tegutsevad ettevõtted ei pruugi enam toime tulla."

Elvas tegutseva loomakliiniku Lüüdik & Kalja juhataja Tõnu Kalja võrdles lubadust suurendada järsult miinimumpalka järjekordse ettevõtjate peal tehtava loomkatsega.

"Ettevõtja on Eestis kui laboriloom, kelle peal katsetatakse, kas ta jääb ellu või mitte. Kõik see on viinud selleni, et näiteks Elva piirkonnast on lahkunud juba mitu ettevõtet Soome," väidab ta.

Loomaarsti sõnul suudaks tema maksta maksimaalselt 500 euro suurust miinimumpalka, kuid seegi tooks kaasa teenuse väikese kallinemise. Miinimumpalga järsem tõus tekitaks sellise hinnatõusu, milleks kohalikud loomapidajad pole tema sõnul aga valmis.

"Minu juurde ei hakka ju käima [rikkad] Jaapani turistid oma loomadega," heidab Kalja kibedat nalja.

Väikeettevõtlus sureb sedasi ju välja

Kalja hinnangul süveneb tal järjest enam mulje, et Eestis tahetakse väikeettevõtlus välja suretada, mistõttu ta ei teinud ka saladust, et on vaaginud Soome tööleminekut, kus üks kohalik omavalitsus pakkus talle 4000 euro suuruse kuupalgaga veterinaariametit.

Kupts lisab, et niikaua kuni ei ole kindlalt suudetud näidata, et enamik ettevõtteid elab miinimumpalga märkimisväärse kergitamise üle, on äärmiselt vastutustundetu sellist eksperimenti hakata reaalselt ellu viima.

Vaja on stabiilsust

"Ettevõtluskeskkonnas on vaja stabiilsust. Tähtsamad investeeringud tehakse aastateks ette, seotakse ennast aastakümneid kestvate projektidega. Majandus on õrn mehhanism ning selle oluliste komponentide väärtuste praktiliselt üleöö mitmekordistamine on midagi, mida ma loodan, et ei soovitaks ükski kainelt mõtlev ekspert," toonitab Kupts.

"Asi on lihtne: me lihtsalt ei suuda odava tööga oma praegust riigistruktuuri üleval pidada. Meil on solidaarne ja tasemel arstiabisüsteem, kus töötavad tipptasemel arstid, kuid oma madalapalgaliste inimestega ei suuda me varsti seda üleval pidada," nendib ekspankur.

Miinimumpalga järsk tõus tooks probleeme maaettevõtjatele

Majandusanalüütik Heido Vitsur ütleb, et Tallinnas ei tooks miinimumpalga järsk tõus kaasa mingeid suuremaid tagajärgi, kuid väljaspool pealinna võib see tekitada probleeme.

"Järsk tõus mõjutab piirkonniti. Tallinnas ei juhtu midagi, kui miinimumpalka järsult tõsta, kuid näiteks Kagu-Eestis tooks see senistele probleemidele veel lisa. Kui juuksurid hakkavad küsima Lõuna-Eestis 1000 euro suurust palka, siis inimesed lihtsalt ei käi enam juuksuris," kostab ta.

Vitsur lisab, et ta ei tahaks valimislubadusi üldse analüüsida, sest valimislubadused ja reaalne majandus on täiesti eri asjad.

"Kuna aga valimised on võitlus häälte pärast, siis räägitakse seal, mis valijatele meeldib," märgib ta.

 

Sotsid asuks ettevõtteid toetama

Rannar Vassiljev (SDE) vastuseks analüütikute kahtlustele miinimumpalga tõstmise osas: "Sotsiaaldemokraadid on arvestanud vajadusega miinimumpalga tõstmiseks ettevõtete tootlikkust kasvatada ja näinud selleks ette mitmeid toetusi ja suures mahus töötajate ümberõpet. Väljaspool Harjumaad olevatele ettevõtetele miinimumpalga tõstmise pehmendamiseks oleme ette näinud ka sotsiaalmaksusoodustusi, mis kompenseerib tööjõukulude tõusu. Washingtoni Majanduse ja Poliitika  Uuringute Keskuse uuring näitas, et 10 protsenti miinimumpalga tõusu võrdub 0,4-0,7-protsendise hinnatõusuga, kuid ei põhjusta tööpuuduse tõusu. Eestil on on valida, kas jätame kõik samaks ja laseme jätkuda inimeste väljarändel Soome või tõstame palka."

Samal teemal

15.03.2015
Keskerakond nõuab jätkuvalt 1000 euro suuruse alampalga kehtestamist