«Risto Vuorinen levitab Kremli propagandat!» Iivi Anna Masso.
Juhan Haravee 6. veebruar 2015 07:00
17 aastat Eestis elanud ja töötanud ajakirjanik Risto Vuorinen on nördinud president Toomas Hendrik Ilvese nõuniku Iivi Anna Masso Twitteri üleskutse peale hakata tema tagasihoidlikku isikut boikottima.

"Yle [Soome rahvusringhääling] Eesti korrespondent Risto "Eesti lapsed söövad puulehti" Vuorinen levitab, õhutab Kremli propagandat, soovitan intervjuusid mitte anda," kirjutas Iivi Anna Masso mikroblogis Twitter paar päeva tagasi. Selliseid maksimaalselt 140 tähemärgi pikkuseid postitusi kutsutakse Twitteri logo tõttu säutsudeks.

"Mul on selle peale tõesti raske midagi öelda," ütleb Vuorinen Õhtulehele. "Täiesti kindel, et ma ei ole mingi Kremli laulik, kelleks mind püütakse nüüd millegipärast teha. Olen selles asjas täiesti puhas poiss. Kummaline on aga see, et Masso ei maini oma Twitteri säutsus sõnagagi, mida konkreetset on tal mulle ette heita."

Torm veeklaasis

Vuorinen väidab, et on Massoga sotsiaalvõrgustikes vaid väga põgusalt suhelnud, ega suuda kuidagi meenutada, millega ta nõuniku võis välja vihastada.

Üks kahtlus Vuorinenil siiski on: paar päeva tagasi võttis ta julguse levitada oma tutvusringkonnas skandaalse, et mitte öelda paljudele Eesti lugejatele vastuvõetamatu kirjamehe Sami Lotila artiklit "Miks Eesti ründab Erkki Tuomiojat?"

Selles jätab Lotila hügieeniharjumuste tundliku teema täiesti kõrvale ning analüüsib selle asemel Eesti välispoliitika kujundajate võimekust.

Lotila toimetamisel ilmuvas veebiväljaandes "Todellinen Tallinna" ilmunud artiklis pole Vuorineni hinnangul midagi, mis võiks eestlastel hinge täis ajada. Artiklisse olid aga vastu oma tahtmist pääsenud välisminister Keit Pentus-Rosimannus, president Toomas Hendrik Ilves, tema nõunikud Masso ja Toomas Sildam ning suursaadik Margus Laidre.

Vuorinenile Lotila artikkel meeldis, sest see polevat tüüpiline lotilalik teravmeelitsemine, vaid täiesti arvestatav analüüs. Seda, et artikli kangelased Vuorineniga päris sama meelt ei ole, näitab tema sõnul ka Masso üleskutse.

"Kui keegi üldse sellistest ülekutsetest kasu lõikab, siis on see kindlasti Putin," väidab Vuorinen, kelle hinnangul on taas puhkenud täiesti mõttetu torm veeklaasis.

Kas isiklik arvamus?

Õhtulehega suhtlemiseks Masso aega ei leia.

"Seal [Lotila artiklis] on laimatud mind isiklikult ja meie suursaadikut Margus Laidret, presidenti ja möödaminnes ka Toomas Sildamit," selgitab Masso Postimehele oma ärrituse põhjust.

"Seal ei ole otseselt väga palju valesid väiteid. See on just väga [Putini poliitikat avalikult toetava soomlase Johan] Bäckmani või temataoliste Eesti-vaenulike kirjutajate stiil, et esitatakse väited väikse konksuga ümber nurga, et ei oleks lihtne kohtusse kaevata või kinni võtta. Minu jaoks on väga solvav see, et seal on kaks korda väidetud, nagu oleksin president Ilvese pruut. Ja et mind oleks selleks Eestisse toodudki. Sisuliselt minust tehakse nõuniku asemel hoor. Kui see ei ole laim, siis ma ei tea, mis on."

Soome ajakirjanike liit avaldas eile arusaamatust seoses Eesti presidendi kantseleist pärit üleskutsega boikottida Eestis elavat ja töötavat Soome ajakirjanikku.

"Eesti on demokraatlik maa, kus austatakse sõna- ja kaitstakse meediavabadust. On kummaline, et Eesti presidendi kantseleist tuleb selline boikottimissoovitus," kostab Soome ajakirjanike liidu juht Hanne Aho.

"Massol on segi läinud isiklik arvamus ja avalikkuse ootus tulenevalt tema ametlikust rollist, mis on presidendi nõunik," kinnitab Eesti ajalehtede liidust (EALL) Mart Raudsaar.

"Antud postitustest saab siiski aru, et räägib presidendi nõunik. Igal inimesel on õigus oma isiklikule arvamusele, aga sel juhul peaks see olema sõnastatud nii, et on selgelt aru saada, et see on isiklik arvamus. Aga ka niisugusel juhul ei oleks pidanud postitusega kaasnema üleskutse, et ärge andke intervjuud!"

Kahjustas kutsetegevust

Raudsaare hinnangul oli Masso sõnavõtu taga negatiivne kontakt konkreetse ajakirjanikuga, kuid ka sel juhul oleks võinud leida teistsuguse lahenduse, kasutades mitteformaalseid kanaleid, vahendas Delfi.

Sellega nõustub ka Masso pahameele märklauaks saanud Vuorinen. "Ta oleks võinud otse minu poole pöörduda, mitte aga hakata kohe kahjustama minu professionaalset tegevust oma boikoti üleskutsetega," lausub ajakirjanik nõutult.

Presidendi avalike suhete nõunik Sildam kinnitab ERRi vahendusel, et Masso väljaütlemist peab võtma kui nõuniku isiklikku arvamusavaldust sotsiaalmeedias.

Sildami sõnul lähtub presidendi kantselei oma töös Toomas Hendrik Ilvese sõnadest: "Ajakirjandusvabadus on lahutamatu ja oluline osa meie ühistest väärtustest ning ma taunin kõike, mis seda piiraks."

"Presidendi kantselei töötaja antud soovitus boikottida teatud ajakirjanikku pole sobilik," ütleb meediaeetika ekspert Tarmu Tammerk.

"See jätab põhjendamatult mulje, nagu sekkuks riigivõim ajakirjandusvabadusse. Oma avalike väljaütlemiste juures ei ole kõrgetel riiklikel kohtadel töötavatel inimestel võimalik teha vahet, et nüüd olen eraisik, aga järgmises lauses olen ametnik. Avalikkus võtab seda ikka ametliku seisukohana, nagu ka Soome ajakirjanike liit tegi."