Maailm

Suur seksiskandaal võttis Kesk-Inglismaal linnalt juhid (9)

Tiina Tamman, London, 6. veebruar 2015 07:00
LINNAVALITSUS: Suurbritannias sundis seksiskandaal tagasi astuma veerand miljoni elanikuga Rotherhami juhid.Foto: Reuters / Scanpix
Kolmapäeval astus seksiskandaali tõttu tagasi terve Rotherhami linna juhtkond – Suurbritanniale on see midagi erakordset. Riigi keskvalitsus on nüüd sunnitud kohale määrama nn komissarid, kes valitsevad seda veerand miljoni elanikuga Kesk-Inglismaa linna tuleval aastal toimuvate valimisteni.

Mis siis juhtus? Mõne aasta eest tuli Rotherhamis ilmsiks suur skandaal, kui selgus, et linnas on süstemaatiliselt väärkoheldud alaealisi teismelisi tüdrukuid.

Ahistajateks olid Pakistani päritolu mehed, kes esialgu hellitasid neid tähelepanu ja väikeste kingitustega, siis jootsid nad täis ja vägistasid.

1400 väärkoheldud tüdrukut

See ei olnud üksik vägivald, vaid pikaajaline suhtlus, mille käigus tekkis tütarlastel ahistajatega tugev emotsionaalne side (inglise keeles on sellise protsessi jaoks ka tegusõna "to groom").

Samal teemal

Tüdrukud olid enamasti lastekodulapsed või kodus tähelepanuta jäänud plikad. Ent nende seas oli ka selliseid, kelle vanemad tundsid laste käekäigu pärast tõsist muret, kuid samas ei suutnud näiteks 13aastast tütart ohjeldada.

Kaheksa pakistanlast viidi 2010. aastal kohtu ette, neist viis mõisteti süüdi ja nad said pikaajalised vanglakaristused. Kuulutati välja juurdlus, et välja selgitada probleemi ulatus ja tagamaad.

Tulemused selgusid mullu augustis. Juurdlus tuvastas, et tervelt 16 aasta jooksul said 1400 tüdrukut väärkohtlemise osaliseks ja peaaegu kõigi juhtumite puhul olid selle taga Pakistanist pärit mehed. Tagasiastumisest polnud siis juttu, ehkki ajalehepaljastuste tõttu lahkus ametist linnavalitsuse asejuht Jahangir Akhtar.

Linnavalitsus kartis pakistanlasi pahandada

Nüüd astus terve juhtkond tagasi uue ettekande järel, mille tegi Louise Casey, valitsuse probleemperede programmi juht.

Ettekanne kritiseeris linnajuhte, kes oleksid pidanud lapsi kaitsma. Selle asemel oli terve linn läbi imbunud ähvardustel ja kartustel põhinevast valitsemisstiilist.

Nagu selgub, kardeti Rotherhami linnavalitsuses pakistanlasi pahandada. Nii nagu riiklikul tasandil on erakonnad tahtnud ja suutnud näidata, et neil on aktiviste ja toetajaid teistestki rassidest, nii sõbrustas ka Rotherhami leiboristidest linnavalitsus pakistanlastega.

Iseenesest on see ju hea, ent teise äärmusesse minnes ei võtnud linnavalitsus enam mõistuse häält kuulda, kui neile pakuti tõendusmaterjali pakistanlaste kuritegudest. Linnajuhtide meelest olid tüdrukud ise süüdi, tõmmates endale häda kaela huulepulkade ja lühikeste seelikutega.

Siinkohal on oluline nimetada, et seksuaalkuriteod ja pedofiilia on omandanud Suurbritanniale erilise tähenduse. Üleeile määrati viimaste aastakümnete seksuaalkuritegusid ja väärkohtlemiste varjamisi uurima Uus-Meremaalt pärit kohtunik Lowell Goddard.

Naisel seisab ees väga peen ja pikk töö. Arvatakse, et see võtab kolm kuni viis aastat aega. Vaevalt et see puudutab Rotherhami, ent õigluse nimel tuleks sealtki veel mehi kohtu ette viia.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee