Foto: SXC
Sander Silm 5. veebruar 2015 13:06
Mitmed Eesti erakonnad on lubanud võimule tulles suurenda hüppeliselt miinimumpalka, kuid nii mõnegi majandusanalüütiku kui ka väikeettevõtja hinnangul oleks selle näol tegemist vastutustundetu eksperimendiga.

1000 euro suuruse miinimumpalga eestkõneleja on endine pankur Indrek Neivelt, kelle väitel sunniks palgakulude hüppeline suurenemine ettevõtted tõusma väärtusahelas ülespoole ning samuti vähendaks suurem miinimumpalk ümbrikupalkade maksmist.

Erakondadest on lubanud 1000 euro suurust miinimumpalka Keskerakond ning sotsiaaldemokraadid lubasid 2019. aastaks tõsta miinimumpalga 800 euroni.

Paraku pole Eestis siiani läbiviidud põhjalikku analüüsi, kuidas miinimumpalga järsk tõus mõjutaks siinset ettevõtluskliimat.

"Kui ettevõtte kulud kasvavad järsult ning puudub võimalus tõsta väljamüügihindu, siis sõltub lõpptulem ettevõtte kasumlikkusest. Kasumlikud ettevõtted jäävad ellu. Väiksema kasumlikkusega ettevõtted lähevad pankrotti," selgitas Praxise majandusanalüütik Miko Kupts.

Kupts möönis, et üldjoontes võib ju nõus olla Neivelti teesiga, et kõrgem tööjõukulu sunnib ettevõtet liikuma väärtusahelas ülespoole, kuid samas on väga kaheldav, et ettevõtted suudavad nii lühikese perioodi jooksul ennast tootmisahelas ümber paikneda või oma tootmisprotsesse oluliselt efektiivsemaks muuta.

"Seega küsimus, millele vastama peaks, on see, et kas erakonnad teavad kui kasumlikud on meie mikro- ja väikeettevõtted, kui suure osa nende kuludest moodustab palgakulu, kui palju on neil potentsiaali muutuda efektiivsemaks või väärtusahelas ülesse poole liikumiseks? Kui nad seda ei tea, siis on väga ohtlik pimesi lubada väga lühikese aja jooksul miinimumpalga mitmekordistamist," hoiatas ta.

Väikeettevõtjad ei suuda miinimumpalka maksta

USAs on analüütiku sõnul näiteks mitmes osariigis väiksemad ettevõtted vabastatud miinimumpalga maksmisest või on neile kehtestatud madalam miinimumpalk.

"Ei saa väita, kas see on õige või vale lähenemine, kuid vähemalt teadvustatakse probleemi, et mikroettevõtted ei pruugi suuta maksta sama suurettevõtetega võrdselt palka," arvas ta.

Samuti lööks miinimumpalga tõstmine valusalt eelkõige Tallinnast väljaspool asuvaid väikeettevõtjaid, kuna palk Tallinnas on nii oluliselt kõrgem kui näiteks Hiiumaal.

"Nüüd on küsimus, mis juhtub? Kas hinnad Hiiumaal tõusevad, kuna inimeste palk tõuseb ja nad on võimelised tasuma kõrgemat hinda? Või lähevad ettevõtted hoopis pankrotti, kuna nad ei ela sellist kulude kasvu üle? Seetõttu peab väga põhjalikult analüüsima iga piirkonna ettevõtete kulude struktuuri ja kasumlikkus, kuna on võimalus, et väljaspool Tallinna või Harjumaad tegutsevad ettevõtted ei pruugi enam toime tulla," arutles ta.

Ettevõtjad kui laboriloomad

Elvas tegutseva loomakliiniku Lüüdik&Kalja juhataja Tõnu Kalja võrdles lubadust suurendada järsult miinimumpalka järjekordse ettevõtjate peal tehtava loomkatsega.

"Ettevõtjad on Eestis kui laboriloomad, kelle peal katsetatakse, kas ta jääb ellu või mitte. Kõik see on viinud selleni, et näiteks Elva piirkonnast on lahkunud juba mitmed ettevõtjad Soome," rääkis ta.

Loomaarsti sõnul suudaks tema maksta maksimaalselt 500 euro suurust miinimumpalka, kuid ka see tooks kaasa väikese hinnatõusu. Miinimumpalga järsem tõus tooks kaasa sellise hinnatõusu, milleks kohalikud loomapidajad pole aga valmis. "Minu juurde ei hakka ju käima Jaapani turistid oma loomadega," viskas ta kibedat nalja.

Ettevõtja hinnangul süveneb tal järjest enam mulje, et Eestis tahetakse väikeettevõtlus välja suretada, mistõttu ta ei teinud ka saladust, et on vaaginud Soome tööleminekut, kus üks kohalik omavalitsus pakkus talle 4000 euro suuruse kuupalgaga veterinaariametit.

Miinimumpalga tõstmise retoorika on vastutustundetu

Kupts lisas, et niikaua kuni ei ole kindlalt suudetud näidata, et enamik ettevõtteid elab 1000 eurose või 800 eurose) miinimumpalga kehtestamise üle, on äärmiselt vastutustundetu sellist eksperimenti hakata ka reaalselt ellu viima.

"Ettevõtluskeskkonnas on vaja stabiilsust. Olulisemad investeeringud tehakse aastateks ette, seotakse ennast aastakümneid kestvate projektidega Majandus on õrn mehhanism ning selle oluliste komponentide väärtuste sisuliselt üleöö mitmekordistamine on midagi, mida ma loodan, et ei soovitaks ükski kainelt mõtlev ekspert," toonitas Kupts.

Idee autor Indrek Neivelt ütles aga, et madalale palgale ehitatud ärimudel kaob paratamatult varem või hiljem.

"Asi on lihtne: me lihtsalt ei suuda odava tööga oma praegust riigistruktuuri üleval pidada. Meil on solidaarne ja tasemel arstiabisüsteem, kus töötavad tipptasemel arstid, kuid oma madalapalgaliste inimestega ei suuda me varsti seda üleval pidada," ütles ta.

Kommentaar:

Heido Vitsur: miinimumpalga järsk tõus tooks probleeme maaettevõtjatele

Majandusanalüütik Heido Vitsur ütles, et Tallinnas ei tooks miinimumpalga järsk tõus kaasa mingeid suuremaid tagajärgi, kuid väljaspool pealinna võib see tekitada probleeme.

"Järsk tõus mõjutab piirkonniti. Tallinnas ei juhtu midagi kui miinimumpalka järsult tõsta, kuid näiteks Kagu-Eestis tooks see senistele probleemidele veel lisa. Kui juuksurid hakkavad küsima Lõuna-Eestis 1000 euro suurust palka, siis inimesed lihtsalt ei käi enam juuksuris," rääkis ta.

Vitsur lisas, et ta ei tahaks valimislubadusi üldse analüüsida, kuna valimislubadused ja reaalne majandus on täiesti eri asjad.

"Kuna aga valimised on võitlus häälte pärast, siis räägitakse seal, mis valijatele meeldib," ütles Vitsur.