Maailm

Elusalt põletatud piloodi isa nõuab karmi kättemaksu (45)

Aadu Hiietamm, 5. veebruar 2015 07:00
NÕUAB KÄTTEMAKSU: Elusalt surnuks põletatud Jordaania piloodi isa Safi al-Kasaesbeh kutsus äärmusrühmitust Islamiriik hävitama.Foto: AFP / Scanpix
"Minu poja vere eest ei ole veel tasutud," ütles elusalt põletatud Jordaania piloodi isa Safi al-Kasaesbeh eile telekanalile Al Arabiya. "Ma kutsun araabia riike ja koalitsiooni Islamiriiki hävitama," rõhutas ta. 

Kui kaugele võib sunniitlik äärmusrühmitus Islamiriik oma julmustes veel minna? Just nii küsivad väga paljud inimesed üle kogu maailma pärast seda, kui teisipäeva õhtul avalikustati 22 minutit kestnud video, mis näitab metallpuuri kinni pandud 26aastase Jordaania piloodi Moaz al-Kasaesbehi elusalt põletamist. Tema söestunud surnukehale lükkab buldooser lõpuks mulla peale.

Seni oli Islamiriik piirdunud pantvangide pea maharaiumisega ja homode hukkamisega katuselt allalükkamise teel. 

Põletati kuu aega tagasi 

Samal teemal

Varem avaldas Islamiriik valmisolekut vahetada detsembris Süürias Islamiriigi keskuse Raqqa lähistel tabatud piloot Jordaanias surma mõistetud iraaklanna Sajida al-Rishawi vastu. Kõnelused takerdusid, kui Jordaanias sooviti veenduda, et Moaz al-Kasaesbeh on ikka elus.

Moaz al-Kasaesbeh langes vangi mullu 24. detsembril USA juhitud koalitsiooni õhurünnaku ajal Islamiriigi positsioonidele. Ta oli sunnitud alla kukkuvast hävitajast F-16 katapulteeruma.

Pärast põletamisvideo avalikustamist teatas Jordaania riigitelevisioon, et see oli tehtud juba jaanuari algul. Seega oli Moaz al-Kasaesbeh juba ammu surnud ning vangide vahetust soovinud Islamiriik tegelikult bluffis. Enne põletamisvideo avalikustamist võttis Islamiriigi timukas ühtlasi pea maha kahel Jaapani pantvangil, keda oli samuti varem vahetuskaubaks pakutud.

Esimese ja kiire vastusena poodi kolmapäeva varahommikul Jordaanias üles nii Sajida al-Rishawi, kes oli Islamiriigi ühe asutaja õde, kui ka terrorivõrgustiku al Qaeda liige Ziad Karboli. Neist esimene oli surma mõistetud seotuse eest 2005. aastal Jordaania pealinnas Ammanis kolmes hotellis korraldatud ohvriterohkete pommiplahvatustega ja teine terroriaktide ettevalmistamise ja ühe Jordaania kodaniku tapmise eest. Sajida al-Rishawi jäi tookord elama vaid tänu sellele, et tema pommivöö streikis.

Sellega hukkamised ei piirdu. Jordaania võimud lubasid täide viia veel neli surmaotsust.

Moaz al-Kasaesbehi isa Safi al-Kasaesbeh leidis eile telekanalile Al Arabiya antud intervjuus, et ainult hukkamistest ei piisa. Ta ütles, et Islamiriik on islamist kaugenenud ning see kuritegelik organisatsioon tuleb hävitada. Jordaania kuningat toetavasse mõjukasse hõimu kuuluv Safi al-Kasaesbeh kutsus rahvusvahelist koalitsiooni jätkama õhulööke Islamiriigi positsioonidele seni, kuni rühmitus on maa pealt minema pühitud.

Jordaania piloodi erakordselt barbaarne hukkamine mõisteti karmilt hukka kogu maailmas. Washingtonis Valges Majas Jordaania kuninga Abdullah’ga kohtunud USA president Barack Obama rõhutas, et piloodi tapmine kahekordistab Islamiriigi vastase koalitsiooni jõupingutusi. ÜRO peasekretär Ban Ki-moon nimetas toimunut kohutavaks kuriteoks.

ÜRO Julgeolekunõukogu avalduses rõhutatakse, et Jordaania piloodi tapmine demonstreerib taas tuhandeid kuritegusid korda saatnud ja humanismi aluseid ignoreeriva Islamiriiki julmust.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel avaldas Jordaania kuningale saadetud kaastundeavalduses kaastunnet ohvri omastele. Merkeli sõnul on arusaamatu, et inimesed on millekski nii julmaks võimelised.

Islamiriik andis eile kaudselt teada, et Jordaania piloodi elusalt põletamine oli kättemaks rühmituse esimese naisbrigaadi liikmete tapmise eest. Väidetavalt põletati Moaz al-Kasaesbeh surnuks Raqqa lähedal kohas, kus oktoobris hukkus Islamiriigi vastase koalitsiooni õhurünnakus üle 30 naisvõitleja.

Londoni linnapea: islamiterroristid on seksuaalhälvikud

Islamiterroristideks lähevad Suurbritanniast inimesed, kellel on tõsised puudujäägid seksuaalelus, ütles viitega Briti vastuluure MI5 ettekandele Londoni populaarne linnapea Boris Johnson, vahendab telekanal Sky News.

Terroriaktidest otsivad nad eneserahuldust hingelises plaanis ning tapmiste vaheajal rahuldavad nad end kätega füüsilises plaanis, lisas linnapea.

Johnsoni sõnul näitab veebilehekülgede külastatavuse analüüs, et islamistid uurivad meelsasti just pornosaite.

"Kui need karmid onaneerijad ei suuda suhelda naistega, siis jäävad nad elu lõpuni elama tundega, et kogu maailm on nende vastu," valas Johnson veelgi õli tulle.

Inglise politoloogid ei välista, et Londoni linnapea niisugune avaldus võib mõjutada halvasti Islamiriigi kätte langevate brittide saatust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee