Maailm

Riigireeturiks tembeldatud Svetlana pääses vanglast (2)

Aadu Hiietamm, 4. veebruar 2015 07:00
PIKETT: Moskvas toimus eile föderaalse julgeolekuteenistuse (FSB) peakorteri ees pikett, nõuti vabadust riigireetmises süüdistatavale koduperenaisele Svetlana Davõdovale. Kaamera ette on jäänud opositsioonilise Jabloko juht Sergei Mitrohhin. Õhtul tuligi teade, et prokurör lubas naise vanglast koju.Foto: Reuters/Scanpix
Kümned tuhanded inimesed palusid Vladimir Putinilt tema vabastamist.

Smolenski oblastist Vjazmast pärit Svetlana Davõdova vahistati 21. jaanuaril. Järgmisel päeval sai tema mees teada, et naine toimetati Moskvasse Lefortovo vanglasse. Svetlanat süüdistati riigireetmises, sest ta oli läinud aasta aprillis helistanud Moskvasse Ukraina saatkonda. Eile õhtul vabastati Svetlana vanglast. Tal tuli anda allkiri, et ei lahku elukohast.

Lefortovo kohtu otsusega jäeti Svetlana Davõdova pärast vahistamist kuni 19. märtsini eeluurimise alla. Ta jagas Lefortovo vanglas 83. kongi kelmuses süüdistatava elatanud naisega.

Samal teemal

Svetlanale esitatud süüdistus on kongikaaslase omast märksa raskem. Kodu­pere­naist süüdistatakse riigireetmises ja teda ähvardab kuni 20aastane vanglakaristus.

Svetlana vahistati 21. jaanuari hommikul, kui föderaalse julgeolekuteenistuse (FSB) töötajad talle koju järele tulid. Svetlana abikaasa Anatoli Gorlovi sõnul oli neid erakordselt palju, kuni kakskümmend inimest. Pärast korteris korraldatud põhjalikku läbiotsimist viisid nad Svetlana endaga kaasa.

Uurimise huvides võtsid FSB töötajad ühtlasi kaasa kõik märkmikud ja kaks arvutit. Svetlanast jäid koju maha seitse last, neist neli on tal Anatoliga, kolm on pärit mehe eelmisest abielust. Noorim lastest, 2,5kuune tütar Kassandra, jäi pärast ema vahistamist ilma rinnapiimast, teda aitab Anatolil hooldada Svetlana õde.

Saatuslik telefonikõne

Milles siis seisneb Svetlana riigireetmine? Süüdistuse järgi helistas ta mullu aprillis (!) Ukraina Moskva saatkonda. Svetlana kodumaja naabruses asub sõjaväeosa number 48 886, milles paikneb sõjaväeluure (GRU) raadiotehniline brigaad. Svetlana märkas, et sõjaväeosas viibivate sõdurite hulk on tunduvalt vähenenud. Seejärel kuulis ta liinitaksos pealt ühe selles sõjaväeosas teeninud mehe telefonikõnet. Viimane rääkis, et tema kaasteenijaid saadetakse erariietes väikeste rühmadena Moskvasse ja sealt edasi lähetusse.

Svetlana järeldas kuuldust, et jutt käis Vene sõjaväelaste saatmisest Ida-Ukrainasse. Koju jõudnuna rääkis ta oma kahtlustest ka Anatolile ning otsustas helistada Moskvasse Ukraina saatkonda, et hoida ära võimalikke ohvreid.

"Ta oli Ukrainaga sõja vastu," meenutab Anatoli.

Kuna Vene väed Ukrainas ju ametlikult ei sõdi, siis ei saanud Svetlana põhimõtteliselt midagi salajast telefonikõnes edastada. "See oli emotsionaalne samm, mingit eesmärki Venemaa Föderatsiooni kahjustada tal ei onud," on Anatoli kindel.

Huvitav oleks kindlasti teada, mil viisil sai FSB sellest telefonikõnest teada? Kas tähendab kriminaalasja algatamine ametlikku tunnistust selle kohta, et Venemaa eriteenistused kuulavad pealt Ukraina saatkonna telefone? Kui nad seda ei tee, siis pidi ju pealt kuulatama Vjazmas elava tagasihoidliku koduperenaise telefoni. Samuti jääb selgusetuks, miks otsustati ta vahistada alles üheksa kuud pärast telefonikõnet?

Tõenäoliselt oleks Svetlana vahistamine jäänud suurema tähelepanuta, kui Anatoli poleks asunud koos sõpradega tegutsema. Nad riputasid Svetlana vahistamisteate Facebooki, kust selle korjas üles mitu meediaväljaannet.

Avalik kiri Putinile

Ajalehe Novaja Gazeta veebiväljaandes ja portaalis change.org sai anda allkirja president Vladimir Putinile saadetavale avalikule kirjale, milles paluti Svetlana vanglast vabastamist. Muu hulgas juhiti kirjas tähelepanu, et 37aastane Svetlana kasvatab seitset alaealist last, kellest noorim on kahekuune. Samuti anti teada, et varem karistamata Svetlana ei kujuta endast mingit ohtu ja tal ei ole kavatsust ega välispassi puudumisel võimalust riigist põgeneda.

Eile hommikuks oli kirjale alla kirjutanud üle 50 000 inimese. Nende seas on palju tuntud inimesi, nagu näiteks Vladimir Pozner, Mihhail Jefremov ja Ksenija Sobtšak.

FSB direktorile Aleksandr Bortnikovile ja Venemaa peaprokurörile Juri Tšaikale saadetud kirjas palus Svetlana vabastamist ka Venemaa inimõiguste volinik Ella Panfilova.

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov ütles eile ajalehele Kommersant, et on allkirjade kogumisest avalikule kirjale teadlik ning palve Svetlana vabastamiseks vaadatakse üle siis, kui kiri koos allkirjadega on saabunud presidendi administratsiooni. Kiri antigi eile presidendi administratsioonile üle.

Ajalehe Novaja Gazeta allikas Venemaa välisluures on kindel, et FSB ei osanud arvestada selle käraga, mis tõusis pärast Svetlana vahistamist. Seetõttu peeti võimalikuks, et ta vabastatakse eeluurimise ajaks vahi alt ja nii ka eile õhtul juhtus. Mingi karistuse ta hiljem kohtus tõenäoliselt ikkagi saab, et hoiatada neid venemaalasi, kes kirjutavad sotsiaalvõrgustikes Vene vägede liikumisest Ukraina piiri ääres.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee