Juhtkiri

Juhtkiri | Ministrikandidaadid avalikuks! (3)

Õhtuleht.ee, 3. veebruar 2015 17:23
Eestis on praeguseks varivalitsuse kokku pannud kaks riigikokku pürgivat parteid: EKRE ja Vabaerakond. Valijate elu on selle sammuga tehtud lihtsamaks: juba eelnevalt on teada, milline poliitik on valmis mingit ministeeriumi juhtima.

Paraku praeguse nelja riigikoguerakonna suhtes selgust pole. Stampvastusest –erakonna ministrikandidaatide pink on väga pikk – valija tuge ei saa. Sest seda, kui lühike oli Reformi pink tegelikult, nägime Maris Lauri importimisest rahandusministri kohale Jürgen Ligi asemele viimatise valitsusremondi aegu.

Samal teemal

Kui enne varasemaid valimisi tuli pead murda sellegi üle, kes on ühe või teise erakonna peaministrikandidaat, siis nüüdseks oleme juba harjunud mõttega, et erakonna esimehest saabki üldjuhul peaminister. Seekordsetel valimistel on vaid sisevastuoludes IRL seda reeglit rikkumas. Reform aga vormistas erakonna sees põlvkonnavahetuse ära valimiste vahel, et anda valijale aega noore juhiga harjuda. Riigi poolt vaadates oli säärase vahetuse tulemuseks kaotatud aeg – pidades silmas uue peaministri paratamatut sisseelamisperioodi.

Kui erakonnad tutvustaksid kõiki oma ministrikandidaate juba enne valimisi, saaks valija hinnata nende sobivust ja kompetentsust. Kahtlemata mõjutaks see ka valimistulemust. Miks parteid pole seda teinud ja miks nad seda teha ei taha? Vastus on lihtne – ebapopulaarne ministrikandidaat võib erakonna maine alla tõmmata. Kindlat variministrit välja käies kaoks parteidel ja nende tagatubadel ühtlasi ära  võimalus oma inimestega vangerdusi ette võtta. Sõltuvalt valimistulemusest saab parteilisel malelaual sobilikke persoone liigutades aidata näiteks asendusliikmena riigikokku sealt välja jäänud teeneka parteilase ning tema jaoks vabastaks tooli ministriks edutatud parteisõdur. Sellise poliitikaga hoolitsevad riigiparteid küll oma ladviku tööhõive eest, kuid näitavad üleolevat suhtumist valijasse.

Siseringis on parteidel võimalikud kandidaadid ju tegelikult teada. Miks nad neid meile välja öelda ei julge?

Samal teemal

09.02.2015
NALJA KAH: Vabaerakond näeb astroloogia-, horoskoobi-, voodoo- ja selgeltnägemisministrina Emil Rutikut
09.02.2015
Raadio 2 ajakirjanik peaministrikandidaatide intervjueerimisest: minu ülesanne on jälgida, et nad annaksid vastuseid sellele, mida neilt küsitakse