Foto: MARGUS ANSU
Õhtuleht.ee 1. veebruar 2015 22:57
Ligi veerandsaja riigi paremad metsandusõppurid on 20.–24. maini Eestis, et panna end proovile Euroopa noorte meistrivõistlustel metsanduses.

Metsandust õppivatele noortele on meistrivõistlused üks väheseid võimalusi oma oskusi teiste riikide esindajatega võrrelda, sest muudel tuntud kutsevõistlustel metsanduserialasid kavas pole.

Meistrivõistlustel saavutatud kohad ja võidetud tiitlid on kaalukad, sest kõigi osalevate riikide neljaliikmeliste võistkondade koosseis selgitatakse välja kohalikel võistlustel ja konkurents on tihe. Osalevad 24 Euroopa riigi esindused, neljaliikmelistesse võistkondadesse kuuluvad õpilased vanuses 16–25. Eestit esindab Luua metsanduskool.

Ehkki enamik võistlusaladest on individuaalsed, loeb lõppkokkuvõttes siiski terve meeskonna ehk riigi sooritus.

«Võib väita, et lõppkokkuvõttes selgitatakse välja Euroopa parim metsandusharidust andev riik ja kool, kuna üksteiselt võtavad mõõtu riikide parimad õpilased,» märkis jõuproovi korraldava Luua metsanduskooli metsandusvaldkonna koordinaator ja võistluse peakorraldaja Marko Vinni. «Seega ei mängi need võistlused olulist rolli mitte ainult sportlikust aspektist, vaid näitavad ka laiemas plaanis, mis tasemel on meie metsandushariduse tase võrreldes teiste ­Euroopa riikidega.»

Enamjaolt on võistluspaigaks Luua, kuid üks võistluspäev (23. mai) on kavandatud Tartu kesklinna. Linnarahva ette viiakse ennekõike platsialad, mida pealtvaatajail on põnev jälgida ja kus oma silmaga saab võistlejate taset hinnata.

Eestit esindanud noortel on Euroopa meistrivõistlustel, mida korraldatakse alates 2002. aastast, siiani üsna hästi läinud. Kõige edukam on Eesti võistkond olnud aastatel 2003 ja 2004, kui üldarvestuses võideti esikoht. Häid tulemusi loodetakse ka tänavuselt jõuproovilt.