KOOLIELU: «Kui sa seda rehkendust Imelikule näitad, siis ma löön sind,» käratas Arno «Kevades» Tiugule. 21. sajandi koolis ähvardab löömisega õpetaja. Foto on illustreeriv. Foto: Mati Hiis
Karoliina Vasli 2. veebruar 2015 07:00
Psühholoog: õpilastel on karistamatuse tunne.

Õpetaja haarab poisil kõrist ja tõstab ta õhku: "Kas löön?" Direktor kaitseb pedagoogi: selliseid tülisid peaks klaarima ikka kooliseinte vahel ja meesõpetajatel on üleüldiselt raske.

Mullu 29. mai hommikul ootas ühe Pärnumaa põhikooli kehalise kasvatuse õpetajat Aaret (õpetaja ja õpilase nimi loos muudetud – toim) ees halb üllatus –kuuenda klassi poistest enamik oli dressid koju jätnud. Selle asemel, et teksades ja T-särkides poisid niisama palli taguma saata, suunas Aare (38) seltskonna staadioni abiruumi, et nad tassiks karistuseks sangpommid võimlasse.

Koolis teatakse, et see klass on problemaatiline, seal on käputäis teismelisi poisse, kes käskudele üldiselt vilistavad. Neist üks, Kevin hakkas õpetaja kallal keelt teritama. Vaidlus kruttis aina kangemaks ja Aare kutsus poisi teistest eemale. Prokuratuuri määrusest selgub, et ühel hetkel haaras õpetaja poisil vasaku käega kõrist kinni ja tõstis ta õhku. Samal ajal kergitas ta üles parema käe rusika ning käratas: "Kas löön?"

Vanemad olid püha viha täis

Olukord rahunes, kuid sellega asi ei lõppenud – vanemate utsitusel käis Kevin Pärnu haiglas ja seal selgus, et tal on kaelal õrnad muljumisjäljed, mis pole pikaajaliselt paranev tervisekahjustus. Poisi vanemad ja ka mõne klassikaaslase vanemad leidsid, et asjaga peaks politseisse pöörduma. Isegi direktor üritas asja sekkuda ja selgitada, et koolielu konflikte ei saa politseiga lahendada, kuid tuhkagi. Alustati kriminaalmenetlus, uurimine kestis jaanuarini välja. Vahepeal kuulati üle asjaosalised, õpetaja kinnitas uurijatele, et tema tahtlikult poisile haiget ei teinud. Punkt pandi määrusega 16. jaanuaril. Menetlus lõpetati, küll peab Aare tasuma 390 eurot riigituludesse 16. juuniks. Oma tööpostist ta ilma ei jäänud.

Aare ütleb tagantjärele Õhtulehele napilt, et eks taolised asjad on ikka rohkem vanematel hingel. "Aga see on möödas, ma rohkem seda ei kommenteeri."

Kooli direktor kritiseerib: "Inimeste suhteid ei saa lahendada mingi paragrahviga. Pool aastat uuriti ja õpetaja oli kogu selle aja teadmatuses. Lõppes mitte millegagi. Trahv ka probleeme ei lahenda."

Tema sõnul on Aare tubli õpetaja. "Igas koolis on selliseid õpilasi, kellega on keeruline hakkama saada. Ja eriti just meestel on raskem oma tundeid vaka all hoida kui naistel."

Samas ei õigusta ta vägivaldset lahendust: "Õpetaja paratamatult on täiskasvanu ja peab rohkem suutma kui õpilane. Loodetavasti taolisi konflikte rohkem ei teki."

Aare õpetab koolis siiani, kuid Kevini klassile enam tunde ei anna.

Psühholoog: lastel liiga palju õigusi ja vähe kohustusi

Psühholoog Tiina Kilkson hindab, et õpetajatel on pingeline töö ning ilmselt see saigi kehalise kasvatuse õpetajale komistuskiviks. "Õpetajad peaksid leidma aega lõõgastuseks koolivälisel ajal ja tegelema hobidega, et tööpingetest vabaneda," soovitab ta.

Kilksoni hinnangul oleneb kõik ka sellest, kuidas oma korraldused sõnastada. "Karistus õppetööd puudutava korralduse mittetäitmise eest oli küll kohane, ainult oleks pidanud olema edastatud ilma ähvarduseta. Õpetajad peavad suutma oma tundeid kontrollida ka konfliktsetes situatsioonides."

Kas pole mitte paljud õpilased liiga ülbed? "Õpilastel on sageli karistamatuse tunne, sest teavad, et lastel on tänapäeval palju õigusi ja vähe kohustusi. Lastele tuleb nii kodus kui koolis meelde tuletada, et neil on kohustus kuulata õpetaja sõna ja selle näite puhul oleks pidanud õpilane vabandama, et unustas kehalise kasvatuse riided tundi kaasa võtta," lausub Kilkson, lisades, et liiga vaba kasvatus viib vastutustundetu käitumiseni.

"Pean tähtsaks, et teisedki koolid õpiksid sellest juhtumist ja koolides võiks panna rõhku stressijuhtimise oskustele nii õpetajate kui õpilaste seas."