Eesti uudised

Neli saadikut riigikokku tagasi ei kipu. Vähemalt esialgu (6)

Juhan Haravee, 31. jaanuar 2015, 07:00
Õhtuleht saab Langilt riigimehelikult ainuõige vastuse, mis on tegusat poliitikut varemgi hädast välja aidanud või selle hoopis kaela tõmmanud: "No comments (maakeeli – ei kommenteeri)!" Foto: ARNO SAAR
874 tööotsija hulgas, kes 1. märtsi valimistel riigikokku kandideerivad, on leidnud endale koha ka 97 praegust rahvaesindajat.

Lihtne arvutus aga näitab, et neli 2011. aasta kevadel toimunud üldvalimistel rahva usalduse võitnud meest on minemas oma teed. Miks?

Langi fraktsioonikaaslane Aare Heinvee (58), kes läinud aastal koduerakonna juhtimisstiili vastu avalikult sõna võttis, tunnistab, et tema liikumine Raplamaalt Toompeale on ikka rohkem poolvastutahtmist. Poliitikast lahkumise mõtteid heietanud kümme aastat Rapla vallavanema ametit pidanud Heinvee juba enne 2009. aasta kohalikke valimisi. Läks aga teisiti ja nüüd on Raplamaal hinnatud Heinveel neli aastat riigikogus ümber saamas. "Tundsin end omal ajal päris halvasti ja lubasin pärast seda, et peibutuspardina ma edaspidi ei kandideeri," ütleb Heinvee, kinnitades, et küllap on veel teisigi põhjusi, miks temast enam erakonnale häältetoojat ei saa.

Heinvee tunnistab, et ema hooldamine võtab temalt järjest rohkem aega ning muude otsuste tegemisel tuleb sellega arvestada. "Vajadust kohe kiiresti tööle minna ei ole, kuid niisama ei ole ma kunagi istunud," ütleb Heinvee, lootes, et küllap aeg annab arutust ka tema tuleviku suhtes.

Endine Kuressaare linnapea ja hilisem reformierakondlasest keskkonnaminister Jaanus Tamkivi (55) tunnistab, et tema jaoks on lihtsalt jõudnud kätte aeg teha midagi muud. "Olen osalenud valimistel 11 korda, neist neljal korral riigikokku," selgitab Tamkivi oma loobumise tagamaid. "Tulin poliitikasse ettevõtlusest ja lähen nüüd sinna tagasi. Tööle hakkan nüüd seal, kus on minu kodu, Saaremaal. Selle Tallinna-eluga ei harjunudki ma lõpuni ära, midagi jäi siin alati võõraks."

Tamkivi tunnistab, et tallegi tehti ettepanek taas riigikokku kandideerida, kuid sellest häältepüüdja rollist ta siiski loobus. "Mulle selline altvedamine hästi ei sobi," tunnistab endine minister. "Tuleb siis mõni mees, kes mulle hääle andis, hiljem kodukandis vastu ja imestab, miks ma ometi riigikogus pole, hääli sain nagu piisavalt. See pole õige."

Neljast loobujast vanim, Lembit Kaljuvee (62) lõi 2012. aastal lahku nii keskerakonnast kui ka selle siiani Toompeal tegutsevast opositsioonilisest fraktsioonist ning lahkub riigikogust parteituna.

"Neid kaheksat aastat, mis ma riigikogus töötasin, jään meenutama hea sõnaga," kinnitab energeetikutaustaga Kaljuvee. "Minul on aga selleks korraks sisemine kihk otsa saanud. Pole väsinud ega pettunud, aga midagi on nagu puudu. Sel korral jätan vahele, eks siis nelja aasta pärast näe, mis saab. Kõik praegused riigikogu erakonnad on mind oma seltsi kutsunud, kuid need jutud ongi juttudeks jäänud tänu sellele, et lubasin need valimised vahele jätta."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee