Repliik

Urmas Kruuse | Pensionärile 1125 eurot ja tasuta hambaravi (43)

Urmas Kruuse, tervise- ja tööminister, Reformierakond, 29. jaanuar 2015, 18:23
Foto: PantherMedia / Scanpix
Esimesel aprillil tõusevad pensionid. Ja nii igal aastal, see on üks Eesti pensionisüsteemi alustest. Reformierakonda on süüdistatud selles, et see on majandusinimeste partei. Tegelikult pole see mitte süüdistus, vaid kompliment. Sest need süüdistajad ei adu, et vinduva majanduse korral poleks riigil raha ei pensionide kasvatamiseks ega suuremate toetuste maksmiseks. Majanduskasv on vajalik eeldus.

Varasema otsuse järgi pidid 2015. aasta aprillis tõusma pensionid keskmiselt 5,9%. Kuid palkade oodatust pisut kiirem kasv tingib selle, et ka pensionid tõusevad prognoositust veel rohkem ehk 5,9 asemel 6,3 protsenti. Kasvab majandus, kasvavad ka pensionid.

2004. aastal oli keskmine pension vaid 2072 krooni. Praeguses vääringus 132 eurot. Tänavu aprillist tõuseb keskmine vanaduspension 375 euroni (5872 krooni). Pea kolmekordne kasv vaid kümne aastaga on iga mõõdupuu järgi ülimalt kiire kasv. Mis võimaldas sellist kasvu? Aus vastus on – arukas majanduspoliitika ja kindlalt hoitud konservatiivne rahanduspoliitika.

Kasvu jätkudes saab siis kümne aasta pärast keskmiseks vanaduspensioniks 1125 eurot. Taoline pensionitõus tundub praegu utoopilisena, kuid täpselt sama võimatuna oleks tundunud eestlastele kümme aastat tagasi 6000kroonine keskmine vanaduspension. Juba kahe kuu pärast on see aga sisuliselt uus reaalsus.

Peale pensionide tahan käsitleda veel teist tähtsat teemat, mis on seotud meie eakatega – hambaravihüvitise küsimust. Praegune süsteem, mis puudutab ainult kolme aasta jooksul kasutatud kompensatsiooni proteesidele, ei õigusta ennast ja tuleb ära muuta.

Praegu hüvitab maksumaksja vanadus- ja töövõimetuspensionäridele ja üle 63aastastele kindlustatuile 255,65 euro ulatuses hambaproteese. Pean vajalikuks, et see hüvitis laieneb edaspidi kõikidele hambaraviteenustele. Võidavad kõige rohkem need eakad, kes saavad hakata kasutama endist hambaproteesihüvitist oma hammaste raviks. See on vajalik muudatus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee