Eesti uudised

Kas valitsuse säästupoliitika on osutunud Eesti arengule piduriks? Peaminister nii ei arva (36)

Sander Silm, 29. jaanuar 2015, 13:55
Foto: AFP / Scanpix
Reformierakond on aastaid uhke olnud olematu riigivõla üle, kuid Majanduskoostöö ja arengu organisatsioon OECD annab oma viimases majandusülevaates mõista, et Eesti riik võiks võtta riigi arengu kiirendamiseks laenu.

OECD raport tõi muuhulgas positiivsena näitena ära asjaolu, et Eesti riigivõlg on väga väike, sest kuna Eesti majandus on väike ja volatiilne, siis on tugev eelarvepositsioon ka mõistlik.

Paraku on siin üks aga. Eesti majanduse kasvutempo on viimastel aastatel aeglustunud ja reaalne SKP elaniku kohta on endiselt väiksem kui buumi tipus 2007. aastal. See tähendab aga, et lõhe Eesti ja arenenud riikide vahel väheneb aeglaselt.

"Eesti majandus peab teistele riikidele järele jõudma, kuid selleks on vaja suuri avaliku sektori kulutusi. Arendamist vajavad aktiivne tööturupoliitika, taristu, täiendusõpe ja kutsehariduse kättesaadavus," seisab raportis.

Raport soovitabki seetõttu kaaluda riigieelarves väikese puudujäägi lubatavust ega võtta riigil laenu.

Peaminister Taavi Rõivas polnud aga sellise tõlgendusega päri, öeldes, et OECD peasekretär Angel Gurria rõhutas eile korduvalt, et vastutustundlik eelarvepoliitika on Eestile edu toonud.

"Ainult tänu sellele, et oleme vältinud laenukoormuse suurenemist, saame me nüüd strateegiliste objektide jaoks ka laenurahaga arvestada. Kindlasti ei kiidaks rahvusvahelised nõuandjad heaks jooksvate kulutuste katmist laenu arvelt. Valitsusel pole plaanis vastutustundlikust eelarvepoliitikast lahti öelda. See, et me ei ela üle oma võimete ega võta võlgu tulevaste põlvede arvelt, on meie enda huvides," lisas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee