Raúl CastroFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Geidi Raud 29. jaanuar 2015 11:43
Kuuba nõuab Ameerika Ühendriikidelt Guantanamo sõjaväebaasi tagastamist, mis Kuuba võimude sõnul on kahe riigi vaheliste suhete normaliseerimise üks tingimus.

Ühtlasi kutsus Kuuba president Raúl Castro Washingtoni üles tühistama kaubandusembargo ja eemaldama Kuuba terrorismi sponseerivate riikide nimekirjast, vahendab BBC.

Möödunud aasta detsembris teatasid Ühendriigid ja Kuuba 1961. aastal katkestatud diplomaatiliste suhete taastamisest.

President Barack Obama on kutsunud kongressi üles tühistama täielikult kaubandusembargo, mille Washington kehtestas Kuubale 1962. aastal. Samuti andis ta jaanuaris korralduse leevendada kuuba suhtes kehtivaid kaubanduskeelde ja USA kodanike reisimise piiranguid Kuubale.

Mõne päeva eest saabus Kuuba pealinna Havannasse USA kongressi delegatsioon, et pidada läbirääkimisi saatkondade avamise teemal.

Samal ajal avaldas Kuuba riiklik ajaleht Fidel Castro kirja, milles on muu hulgas öeldud: "Me toetame alati sõprust ja koostööd kõigi inimestega Maal, nende hulgas meie poliitiliste vastastega".

Politoloogid peavad seda fraasi Kuuba revolutsiooni juhi heakskiiduks suhete soojenemisele Ühendriikidega.

Fidel Castro sõnul ta "ei usalda USA poliitikat", kuid see ei tähenda, et ta lükkaks tagasi "konflikti rahuliku reguleerimise".

1903. aastal andsid Kuuba tolleaegsed võimud maa-ala, millel praegu on Guantánamo sõjaväebaas, USA-le pikaajalisele rendile.

Ühendriikide võimud ei ole seni Castro avaldust kommenteerinud.